fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeAustralia w starciu z Facebookiem ws. danych użytkowników

Australia w starciu z Facebookiem ws. danych użytkowników

Facebook udowodni, że nie ma interesu w zapewnianiu bezpieczeństwa świata online, jeśli opuści Australię z powodu przepisów nakładających na firmę odpowiedzialność za zniesławienia na jej platformie – powiedział premier Australii Scott Morrison.

Australia planuje wymusić na globalnych gigantach technologicznych udostępnianie tożsamości osób z anonimowymi kontami na ich platformach, jeśli inna osoba oskarży je o zniesławienie. Jeśli firma nie poda tych informacji będzie musiała wziąć na siebie odpowiedzialność prawną. Proponowana ustawa ma również nałożyć na operatorów mediów społecznościowych odpowiedzialność prawną za zniesławiające komentarze pod postami na ich platformach.

Zapytany w stacji telewizyjnej Nine News, czy obawia się, że Facebook może opuścić Australię z powodu nowego prawa australijski premier powiedział, że „byłoby to przyznaniem się do tego, że nie są zainteresowani uczynieniem świata online bezpiecznym”.

Nie jest wolnością słowa „ukrywanie się w swojej piwnicy jak zamaskowany troll, maltretowanie, nękanie i prześladowanie ludzi” – powiedział Morrison. „Jeśli chcesz coś powiedzieć, powinieneś pokazać, kim jesteś, a jeśli firma zajmująca się mediami społecznościowymi pozwoli ci to zrobić z założoną maską, pociągniemy ją do odpowiedzialności” – dodał.

Rzecznik Facebooka odmówił komentarza w tej sprawie. Wcześniej stwierdził, że nie można racjonalnie oczekiwać, że będzie monitorować wszystkie komentarze na swojej platformie pod kątem zniesławienia i że często ma mniejszy dostęp do stron użytkowników niż sami użytkownicy. Przedstawiciele Twittera i YouTube’a, które są własnością firmy Alphabet, także odmówili komentarza. Twitter stwierdził, że rutynowo współpracuje w kwestii wniosków prawnych dotyczących tożsamości użytkowników i docenia znaczenie ochrony osób zgłaszających niepokojące sygnały.

W lutym globalne firmy zajmujące się mediami społecznościowymi zagroziły, że opuszczą Australię z powodu przepisów nakazujących im płacenie mediom za treści pojawiające się na ich stronach internetowych. Patowa sytuacja zakończyła się tym, że Facebook zablokował wszystkie treści australijskich mediów na kontach australijskich na ponad tydzień, a po tym czasie wznowił swoje usługi i zawarł umowy z dostawcami płatnych mediów.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA