fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseBanki traktują Polaków gorzej niż Niemców

Banki traktują Polaków gorzej niż Niemców

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wezwało Komisję Europejską do otwarcia rynku kredytów na terenie Unii Europejskiej.

Według Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu dzisiaj w Unii Europejskiej istnieją olbrzymie dysproporcje w kosztach kredytów ponoszonych przez Polaków i innych kredytobiorców we wspólnocie, które nie mają „moralnego ani ekonomicznego uzasadnienia”. SBB wyliczyło, że przy kredycie na 30 lat na kwotę 400 tys. zł polski kredytobiorca zapłaci 558 tys. zł odsetek, a niemiecki – zaledwie 132 tys. zł.

– Dziś mamy taką sytuację, że ten sam bank przedstawia zupełnie inną ofertę kredytu klientom w Niemczech, gdzie stałe oprocentowanie wynosi ok. 2 proc., i Polsce, gdzie stopy sięgają 7-8 proc., dlatego że definiuje ich geograficznie – powiedział Arkadiusz Szcześniak, prezes SBB. – Nie ma obecnie realnych podstaw do tego, aby Polacy płacili za tę samą usługę, czasem w tym samym banku, o 426 tys. zł więcej tylko dlatego, że siedziba danego banku jest w innym państwie UE. Banki tłumaczą niechęć do udzielania transgranicznych kredytów hipotecznych odmiennymi systemami prawnymi i systemami egzekucyjnymi. My chcielibyśmy, żeby banki były zobligowane przez UE do udzielania takich kredytów przepisami zabraniającymi dyskryminacji konsumentów z innych państw członkowskich – dodał.

Według stowarzyszenia raty kredytów nie powinny być obliczane z wykorzystaniem wskaźnika WIBOR. Wszystko dlatego, że opiera się on na niewiążących deklaracjach banków, a nie na realnych transakcjach między nimi. Arkadiusz Szcześniak twierdzi, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że wzorce umów, w których WIBOR decyduje o koszcie finansowania kredytu, zostaną uznane za nieuczciwe.

– Realny koszt pożyczenia pieniędzy, czyli pozyskiwania środków na akcję kredytową, wykazany jest wskaźnikiem WKF (Wskaźnik Kosztu Finansowania), obliczonym na podstawie rzeczywistych transakcji, depozytów terminowych, zawieranych z klientami przez banki – tłumaczy prezes. – Wartość WKF, który prowadzony jest przez Instytut Rynku Finansowego, to między 1 i 2 proc., zależnie od okresu, podczas gdy WIBORU przekracza 5 proc. – dodał.

Kolejnym problemem według SBB ma być fakt, że wskaźnik WIBOR jest ustalany przez niezależną od organów państwa spółkę, przez co Rada Polityki Pieniężnej w pewnym sensie utraciła narzędzie kształtowania polityki kredytowej. To natomiast może pogłębiać problemy Polaków ze spłacaniem kredytów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA