fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaFinanseBGK zaoferował obligacje o wartości 500 mln euro przy ponad 900 mln...

BGK zaoferował obligacje o wartości 500 mln euro przy ponad 900 mln euro popytu

Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał wyceny 7-letnich obligacji nominowanych w euro emitowanych na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Wartość nominalna emisji obligacji wyniesie 500 mln euro, przy zgłoszonym popycie ze strony inwestorów na poziomie ponad 900 mln euro. Obligacje zostaną wyemitowane 13 października 2021 roku i będą notowane na giełdzie w Luksemburgu.

– Duże zainteresowanie transakcją pokazuje, że zagraniczni inwestorzy postrzegają polską gospodarkę jako silną i stabilną. Nasza oferta spotkała się z zainteresowaniem inwestorów, którzy dotychczas nie uczestniczyli w emisjach BGK. To pokazuje, że inwestorzy dobrze oceniają nasze działania. Zwiększyliśmy znacząco naszą aktywność w okresie pandemii – banki rozwoju, takie jak BGK działają antycyklicznie i reagują na zmianę wskaźników makroekonomicznych. Finansując programy wsparcia gospodarki, realizujemy naszą misję wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego – powiedział pierwszy wiceprezes BGK Paweł Nierada.

W procesie budowy księgi popytu 55 inwestorów złożyło deklaracje nabycia obligacji, które zostały wycenione z marżą 45 punktów bazowych ponad stopę EUR Mid-Swap. Obligacje o wartości 500 mln euro zostały przydzielone inwestorom z 19 krajów. Księgę popytu współprowadziły banki: Citigroup, Commerzbank, ING Bank N.V, PKO Bank Polski oraz Banco Santander.

Jest to druga zagraniczna emisja na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (FPC).

Wartość wyemitowanych i pozostających w obrocie obligacji na rzecz FPC wyniesie, łącznie z emisją zagraniczną, blisko 137 mld zł.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.