fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaBiznesBiały Dom rozważa ustawę, która ściągnie firmy z Chin z powrotem do...

Biały Dom rozważa ustawę, która ściągnie firmy z Chin z powrotem do USA

Wśród proponowanych środków znajdują się zachęty podatkowe dla firm produkujących leki lub przyrządy farmakologiczne, jeśli przeniosą się do „stref objętych niepokojem” w USA i Puerto Rico. Rozważa się też zwolnienie z podatku dóbr i usług oferowanych w tych strefach. Ulgi i zachęty będą większe dla linii produkcyjnych, które sprowadzą się zza granicy, oraz w przypadku zaopatrywania się u firm należących do mniejszości.

Ustawa ma wzywać Departament Zdrowia, by sprawdził, czy przedłużenie prawa własności intelektualnej na niektóre leki i urządzenia może mieć pozytywny wpływ na innowacyjność, a jeśli tak, zaleca przyspieszony proces przyznawania tych praw oraz wydłużenie okresu wyłączności.

– Nie damy wam pieniędzy, lecz damy wam możliwość odzyskania pieniędzy na dłuższą metę – powiedział jeden ze starszych asystentów pracujących przy ustawie. Oświadczył też, że Biały Dom „zamierza coś z tym zrobić”.

Choć komisja ds. podatków „prawdopodobnie dostanie zawału serca”, administracja Donalda Trumpa wie, że „sprowadzenie produkcji z Indii i Chin będzie kosztowne” – podało to samo źródło. „To nie będzie tanie. Biały Dom zdaje sobie z tego sprawę”.

Ustawa jest poprawioną wersją aktu o zabezpieczeniu krajowego łańcuch dostaw 2020, który Gonzalez-Colon przedstawiła w kwietniu. W wywiadzie dla „Washington Examiner” oświadczyła, że wraz z biurem Navarro po raz pierwszy przekazała projekt ustawy w marcu, ale rozmowy o produkcji prowadzone były z Białym Domem od zeszłego roku.

– Nie będzie to polegało tylko na rozdawaniu producentom lub firmom ulg i zachęt – oświadczyła Gonzalez-Colon, wyjaśniając, że ważną częścią planu jest tworzenie nowych miejsc pracy. Navarro z kolei oświadczył w ubiegłym tygodniu, że Kongres pomoże zachęcać firmy do ponownego sprowadzania produkcji z Chin do USA i Puerto Rico w ramach przyszłego pakietu pomocowego.

W zeszłym roku gałąź handlu związana z biotechnologią i innymi naukami przyrodniczymi odnotowała w Stanach deficyt wysokości niemal 34 miliardów dolarów. Wiele składników kluczowych dla przemysłu farmakologicznego sprowadzanych jest z Chin. Starszy asystent zatrudniony w Białym Domu powiedział, że podejmowane są starania aby włączyć nową ustawę do następnego pakietu pomocowego, dodał jednak, że „ograniczone pole rozmów między Białym Domem i Senatem” stanowi przeszkodę.

Bliskim współpracownikiem biura Navarro jest były doradca Donalda Trumpa w kwestii bezpieczeństwa narodowego i anty-terroryzmu, kontradmirał Peter Brown.

Źródło: Katherine Doyle/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA