fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportBilety na transport publiczny w Niemczech będą pięć razy droższe niż dotychczas

Bilety na transport publiczny w Niemczech będą pięć razy droższe niż dotychczas

Niemieckie władze oznajmiły, że wprowadzą ogólnokrajowy miesięczny bilet na transport publiczny w cenie 49 euro.

W ostatnich miesiącach funkcjonował w Niemczech bilet, który można było kupić za 9 euro. Uprawniał on do korzystania z lokalnego systemu publicznej komunikacji, obejmującego autobusy, tramwaje i metro. Stowarzyszenie skupiające firmy transportowe VDV poinformowało, że dzięki obowiązującemu od początku czerwca do końca sierpnia biletowi ograniczono emisję dwutlenku węgla o 1,8 mln ton. I to waśnie kwestie ekologiczne i zachęcenie do przesiadki z samochodów do transportu masowego było głównym celem  programu, który miał też pomóc mieszkańcom w zminimalizowaniu rosnących obciążeń wynikających ze wzrostu cen paliwa.

Teraz jego miejsce zajmie bilet w cenie 49 euro, który powszechnie jest określany mianem Deutschlandticket. Będzie obowiązywał w połączeniach kolejowych i autobusowych na krótkich i średnich dystansach, a wejdzie w życie prawdopodobnie już od 1 stycznia przyszłego roku.

Jeden bilet ma ujednolicić dotychczas obowiązujące różne bilety i różne kwoty za przejazdy, które są obecnie zależne od regionu kraju i zasad określonych przez danego przewoźnika.

euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostało zatrzymanych we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji, w związku z oskarżeniami o wyłudzenie 600 milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID - 19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA