fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatChińczycy „sprzątają” internet na Nowy Rok Tygrysa i rozpoczęcie igrzysk

Chińczycy „sprzątają” internet na Nowy Rok Tygrysa i rozpoczęcie igrzysk

Główny organ ds. cyberbezpieczeństwa w Chinach obiecuje zająć się „nielegalnymi” treściami online w ramach kampanii na rzecz „oczyszczenia Internetu”. Odbywa się ona w przeddzień Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i chińskim Nowym Rokiem (w tym roku Rokiem Tygrysa) – jednym z najważniejszych corocznych świąt w kraju, które rozpoczyna się 31 stycznia i trwa 15 dni.

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (niezwykle wpływowa i aktywna instytucja regulacyjna powołana przez prezydenta Xi Jinpinga w 2014 r. mająca za zadanie „ochronę Internetu i bezpieczeństwa danych”) ogłosiła, że jej mająca trwać miesiąc kampania „oczyszczania” Internetu ma na celu stworzenie „zdrowego, szczęśliwego i spokojnego środowiska online”.

Zgodnie z planem agencji, strony główne kluczowych witryn medialnych, listy wyszukiwania popularnych tematów, wyskakujące okienka push i strony zawierające ważne wiadomości muszą być starannie zarządzane, aby przedstawiać „pozytywne informacje”. Według regulacji „obsceniczne, wulgarne, krwawe, brutalne i inne nielegalne lub złe informacje powinny zostać usunięte, aby stworzyć „pozytywną atmosferę online”. Regulator zapowiedział, że ograniczy również tzw. „plotki internetowe”, a także zapobiegnie powrotowi do sieci „zakazanych i niemoralnych” celebrytów.

Chiny prowadzą od dłuższego czasu kampanię skierowana przeciw celebrytom. Chińskie władze oskarżają ich o promowanie „złych dla społeczeństwa wartości”, takich jak zniewieścienie, czy nienaturalne kanony urody, a także zarzuca im oszustwa podatkowe, co skutkuje ograniczeniem obecności celebrytów w sieci.

Inne „złe” zachowania będące celem regulatora obejmują także te, które „pokazują bogactwo lub wielbienie pieniędzy” i takie, w których występuje przejadanie się lub picie na umór, oraz wspierające praktyki wróżbiarskie w Internecie. Nacisk ma być położony na pielęgnowanie w internecie „patriotycznej” atmosfery.

CNN/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA