fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChińczycy „sprzątają” internet na Nowy Rok Tygrysa i rozpoczęcie igrzysk

Chińczycy „sprzątają” internet na Nowy Rok Tygrysa i rozpoczęcie igrzysk

Główny organ ds. cyberbezpieczeństwa w Chinach obiecuje zająć się „nielegalnymi” treściami online w ramach kampanii na rzecz „oczyszczenia Internetu”. Odbywa się ona w przeddzień Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i chińskim Nowym Rokiem (w tym roku Rokiem Tygrysa) – jednym z najważniejszych corocznych świąt w kraju, które rozpoczyna się 31 stycznia i trwa 15 dni.

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (niezwykle wpływowa i aktywna instytucja regulacyjna powołana przez prezydenta Xi Jinpinga w 2014 r. mająca za zadanie „ochronę Internetu i bezpieczeństwa danych”) ogłosiła, że jej mająca trwać miesiąc kampania „oczyszczania” Internetu ma na celu stworzenie „zdrowego, szczęśliwego i spokojnego środowiska online”.

Zgodnie z planem agencji, strony główne kluczowych witryn medialnych, listy wyszukiwania popularnych tematów, wyskakujące okienka push i strony zawierające ważne wiadomości muszą być starannie zarządzane, aby przedstawiać „pozytywne informacje”. Według regulacji „obsceniczne, wulgarne, krwawe, brutalne i inne nielegalne lub złe informacje powinny zostać usunięte, aby stworzyć „pozytywną atmosferę online”. Regulator zapowiedział, że ograniczy również tzw. „plotki internetowe”, a także zapobiegnie powrotowi do sieci „zakazanych i niemoralnych” celebrytów.

Chiny prowadzą od dłuższego czasu kampanię skierowana przeciw celebrytom. Chińskie władze oskarżają ich o promowanie „złych dla społeczeństwa wartości”, takich jak zniewieścienie, czy nienaturalne kanony urody, a także zarzuca im oszustwa podatkowe, co skutkuje ograniczeniem obecności celebrytów w sieci.

Inne „złe” zachowania będące celem regulatora obejmują także te, które „pokazują bogactwo lub wielbienie pieniędzy” i takie, w których występuje przejadanie się lub picie na umór, oraz wspierające praktyki wróżbiarskie w Internecie. Nacisk ma być położony na pielęgnowanie w internecie „patriotycznej” atmosfery.

CNN/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA