Główny organ ds. cyberbezpieczeństwa w Chinach obiecuje zająć się „nielegalnymi” treściami online w ramach kampanii na rzecz „oczyszczenia Internetu”. Odbywa się ona w przeddzień Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i chińskim Nowym Rokiem (w tym roku Rokiem Tygrysa) – jednym z najważniejszych corocznych świąt w kraju, które rozpoczyna się 31 stycznia i trwa 15 dni.

fot. geralt/ Pixabay

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (niezwykle wpływowa i aktywna instytucja regulacyjna powołana przez prezydenta Xi Jinpinga w 2014 r. mająca za zadanie „ochronę Internetu i bezpieczeństwa danych”) ogłosiła, że jej mająca trwać miesiąc kampania „oczyszczania” Internetu ma na celu stworzenie „zdrowego, szczęśliwego i spokojnego środowiska online”.

Zgodnie z planem agencji, strony główne kluczowych witryn medialnych, listy wyszukiwania popularnych tematów, wyskakujące okienka push i strony zawierające ważne wiadomości muszą być starannie zarządzane, aby przedstawiać „pozytywne informacje”. Według regulacji „obsceniczne, wulgarne, krwawe, brutalne i inne nielegalne lub złe informacje powinny zostać usunięte, aby stworzyć „pozytywną atmosferę online”. Regulator zapowiedział, że ograniczy również tzw. „plotki internetowe”, a także zapobiegnie powrotowi do sieci „zakazanych i niemoralnych” celebrytów.

Chiny prowadzą od dłuższego czasu kampanię skierowana przeciw celebrytom. Chińskie władze oskarżają ich o promowanie „złych dla społeczeństwa wartości”, takich jak zniewieścienie, czy nienaturalne kanony urody, a także zarzuca im oszustwa podatkowe, co skutkuje ograniczeniem obecności celebrytów w sieci.

Inne „złe” zachowania będące celem regulatora obejmują także te, które „pokazują bogactwo lub wielbienie pieniędzy” i takie, w których występuje przejadanie się lub picie na umór, oraz wspierające praktyki wróżbiarskie w Internecie. Nacisk ma być położony na pielęgnowanie w internecie „patriotycznej” atmosfery.

CNN/KR

Poprzedni artykułT-Mobile próbuje zastraszyć organizację pracodawców?
Następny artykułMiesięcznik FPG – #1/2022