fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeChiński gigant technologiczny wprowadził na rynek własne chipy

Chiński gigant technologiczny wprowadził na rynek własne chipy

Chiński Tencent wprowadził na rynek trzy opracowane przez siebie chipy. Oznacza to, że chiński gigant internetowy po raz pierwszy zaprezentował publicznie swoje postępy w dziedzinie półprzewodników – informuje CNBS. Chiny, w przeciwieństwie do np. Tajwanu, nie są potentatem w tym strategicznym obszarze. Próbują jednak wzmocnić swój krajowy przemysł chipów, co jest ich strategicznym priorytetem w sektorze technologicznym.

Tencent, jedna z największych na świecie firm zajmujących się grami i operator najpopularniejszej chińskiej usługi przesyłania wiadomości WeChat, inwestuje w takie obszary, jak chipy i przetwarzanie w chmurze, aby zdywersyfikować swoją działalność.

Jednym z półprzewodników zaprezentowanych przez firmę jest chip sztucznej inteligencji o nazwie Zixiao. Chip jest w stanie przetwarzać obrazy, wideo i język naturalny, które można wykorzystać na przykład w asystentach głosowych AI, które dają komputerom zdolność do rozumienia i przetwarzania ludzkiego języka.

Drugi to chip transkodujący wideo. Jest on wymagany do konwersji filmów na różne formaty. Trzeci to tak zwana karta sieciowa zaprojektowana w celu wspomagania procesów przetwarzania w chmurze.

Wszyscy chińscy giganci technologiczni inwestują w półprzewodniki. W sierpniu Baidu (najpopularniejsza chińska wyszukiwarka internetowa, ale jednocześnie chiński GPS) wprowadził na rynek chip sztucznej inteligencji drugiej generacji. We wrześniu platforma Alibaba wypuściła chip przeznaczony do serwerów i przetwarzania w chmurze.

Chińskie firmy projektują jednak tylko własne chipy. Produkcja i inne części łańcucha dostaw nadal w dużym stopniu opierają się na firmach zagranicznych, co stanowi wyzwanie dla krajowych ambicji Chin. Tencent nie ujawnił, które firmy produkują krzem wykorzystywany w produkcji chipów.

CNBS/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA