Chiński Tencent wprowadził na rynek trzy opracowane przez siebie chipy. Oznacza to, że chiński gigant internetowy po raz pierwszy zaprezentował publicznie swoje postępy w dziedzinie półprzewodników – informuje CNBS. Chiny, w przeciwieństwie do np. Tajwanu, nie są potentatem w tym strategicznym obszarze. Próbują jednak wzmocnić swój krajowy przemysł chipów, co jest ich strategicznym priorytetem w sektorze technologicznym.

Pixabay.com

Tencent, jedna z największych na świecie firm zajmujących się grami i operator najpopularniejszej chińskiej usługi przesyłania wiadomości WeChat, inwestuje w takie obszary, jak chipy i przetwarzanie w chmurze, aby zdywersyfikować swoją działalność.

Jednym z półprzewodników zaprezentowanych przez firmę jest chip sztucznej inteligencji o nazwie Zixiao. Chip jest w stanie przetwarzać obrazy, wideo i język naturalny, które można wykorzystać na przykład w asystentach głosowych AI, które dają komputerom zdolność do rozumienia i przetwarzania ludzkiego języka.

Drugi to chip transkodujący wideo. Jest on wymagany do konwersji filmów na różne formaty. Trzeci to tak zwana karta sieciowa zaprojektowana w celu wspomagania procesów przetwarzania w chmurze.

Wszyscy chińscy giganci technologiczni inwestują w półprzewodniki. W sierpniu Baidu (najpopularniejsza chińska wyszukiwarka internetowa, ale jednocześnie chiński GPS) wprowadził na rynek chip sztucznej inteligencji drugiej generacji. We wrześniu platforma Alibaba wypuściła chip przeznaczony do serwerów i przetwarzania w chmurze.

Chińskie firmy projektują jednak tylko własne chipy. Produkcja i inne części łańcucha dostaw nadal w dużym stopniu opierają się na firmach zagranicznych, co stanowi wyzwanie dla krajowych ambicji Chin. Tencent nie ujawnił, które firmy produkują krzem wykorzystywany w produkcji chipów.

CNBS/KR

Poprzedni artykułAllegro wchodzi do Czech
Następny artykułJakie czynniki wpłyną na rozliczenie VAT przy najmie i dzierżawie?