fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaFinanseChiński juan wyprzedził japońskiego jena w płatnościach międzynarodowych

Chiński juan wyprzedził japońskiego jena w płatnościach międzynarodowych

W listopadzie chiński juan wyprzedził japońskiego jena pod względem udziału w płatnościach międzynarodowych – wynika z danych transakcyjnych zebranych przez globalny komunikator finansowy Swift.

Według Swift 80 proc. zagranicznych transakcji w juanach (z wyłączeniem Chin) odbywało się w listopadzie przez Hongkong. Inne główne zagraniczne centra walutowe dla juana to Wielka Brytania, Singapur i Stany Zjednoczone. Transakcje z udziałem juana wzrosły w porównaniu z październikiem z 3,6 do 4,6 proc. wśród wszystkich transakcji walutowych. Był to najwyższy wynik w historii juana. Chińska waluta wyprzedziła japońskiego jena i stała się czwartą walutą rozliczeniową świata. Juan ostatni raz zajmował czwarte miejsce w rankingach w styczniu 2022 r.

Jednak do dolara i euro chiński juan ma jeszcze długą drogę. Dolar amerykański utrzymał w listopadzie ster z 47-proc. udziałem w światowych rozliczeniach, a za nim uplasowały się euro i funt z odpowiednio: 23- i 7,15-proc. udziałem. Udział chińskiej waluty w transakcjach związanych z finansowaniem handlu wyniósł w listopadzie 5,7 proc., czyli znacznie poniżej dolara, ale powyżej euro.

System Swift (Towarzystwo Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) jest wykorzystywany przez duże światowe banki do wzajemnej komunikacji i zarządzania międzybankowymi transakcjami walutowymi. Dane Swift nie obejmują całego światowego rynku walutowego (swoje znacznie mniejsze systemy posiadają m.in. Chiny i Rosja).

Bloomberg, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA