fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaFinanseChiński juan wyprzedził japońskiego jena w płatnościach międzynarodowych

Chiński juan wyprzedził japońskiego jena w płatnościach międzynarodowych

W listopadzie chiński juan wyprzedził japońskiego jena pod względem udziału w płatnościach międzynarodowych – wynika z danych transakcyjnych zebranych przez globalny komunikator finansowy Swift.

Według Swift 80 proc. zagranicznych transakcji w juanach (z wyłączeniem Chin) odbywało się w listopadzie przez Hongkong. Inne główne zagraniczne centra walutowe dla juana to Wielka Brytania, Singapur i Stany Zjednoczone. Transakcje z udziałem juana wzrosły w porównaniu z październikiem z 3,6 do 4,6 proc. wśród wszystkich transakcji walutowych. Był to najwyższy wynik w historii juana. Chińska waluta wyprzedziła japońskiego jena i stała się czwartą walutą rozliczeniową świata. Juan ostatni raz zajmował czwarte miejsce w rankingach w styczniu 2022 r.

Jednak do dolara i euro chiński juan ma jeszcze długą drogę. Dolar amerykański utrzymał w listopadzie ster z 47-proc. udziałem w światowych rozliczeniach, a za nim uplasowały się euro i funt z odpowiednio: 23- i 7,15-proc. udziałem. Udział chińskiej waluty w transakcjach związanych z finansowaniem handlu wyniósł w listopadzie 5,7 proc., czyli znacznie poniżej dolara, ale powyżej euro.

System Swift (Towarzystwo Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) jest wykorzystywany przez duże światowe banki do wzajemnej komunikacji i zarządzania międzybankowymi transakcjami walutowymi. Dane Swift nie obejmują całego światowego rynku walutowego (swoje znacznie mniejsze systemy posiadają m.in. Chiny i Rosja).

Bloomberg, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA