Według Swift 80 proc. zagranicznych transakcji w juanach (z wyłączeniem Chin) odbywało się w listopadzie przez Hongkong. Inne główne zagraniczne centra walutowe dla juana to Wielka Brytania, Singapur i Stany Zjednoczone. Transakcje z udziałem juana wzrosły w porównaniu z październikiem z 3,6 do 4,6 proc. wśród wszystkich transakcji walutowych. Był to najwyższy wynik w historii juana. Chińska waluta wyprzedziła japońskiego jena i stała się czwartą walutą rozliczeniową świata. Juan ostatni raz zajmował czwarte miejsce w rankingach w styczniu 2022 r.
Jednak do dolara i euro chiński juan ma jeszcze długą drogę. Dolar amerykański utrzymał w listopadzie ster z 47-proc. udziałem w światowych rozliczeniach, a za nim uplasowały się euro i funt z odpowiednio: 23- i 7,15-proc. udziałem. Udział chińskiej waluty w transakcjach związanych z finansowaniem handlu wyniósł w listopadzie 5,7 proc., czyli znacznie poniżej dolara, ale powyżej euro.
System Swift (Towarzystwo Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) jest wykorzystywany przez duże światowe banki do wzajemnej komunikacji i zarządzania międzybankowymi transakcjami walutowymi. Dane Swift nie obejmują całego światowego rynku walutowego (swoje znacznie mniejsze systemy posiadają m.in. Chiny i Rosja).
Bloomberg, KR