fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatChiński lider branży turystycznej zapłaci pracownikom za urodzenie dziecka

Chiński lider branży turystycznej zapłaci pracownikom za urodzenie dziecka

Chińska grupa turystyczna Trip.com zapowiedziała, że zapłaci pracownikom 50 000 juanów (ok. 7 tys. dolarów) za każde dziecko, które będą mieli od 1 lipca. To pierwsza taka inicjatywa dużej prywatnej firmy w Chinach. Kraj boryka się ze starzeniem się społeczeństwa i kryzysem demograficznym.

Trip.com to jedno z największych na świecie – z 400 milionami użytkowników – internetowych biur podróży. Firma zapowiedziała, że przez pięć lat będzie wypłacać dotację pieniężną w wysokości 10 000 juanów rocznie na każde dziecko urodzone przez jej pracowników na całym świecie. Program będzie kosztował około miliard juanów (ok. 140 milionów dolarów).

„Zawsze sugerowałem, aby rząd wspierał finansowo rodziny z dziećmi, zwłaszcza wielodzietne i młodych ludzi w ich chęci posiadania większej liczny dzieci” – mówi dyrektor wykonawczy firmy James Liang. „Firmy mogą również, w ramach własnych możliwości, odgrywać rolę w budowaniu korzystnej atmosfery na rzecz płodności” – dodaje.

Liang, który jest również demografem, opublikował w tym roku książkę „Strategie ludnościowe: jak populacja wpływa na gospodarkę i innowacje” i zasugerował, że 2 proc. chińskiego PKB powinno zostać przeznaczone na wspieranie dzietności.

Najniższy wskaźnik urodzeń w historii

Chiny borykają się z kryzysem demograficznym spowodowanym polityką jednego dziecka, która obowiązywała od 1980 do 2015 roku. Demografowie ostrzegają, że Chiny zestarzeją się, zanim się wzbogacą, ponieważ potencjał siły roboczej kraju będzie się kurczyć, a zadłużone samorządy lokalne będą wydawać więcej na starszą populację.

Mimo odejścia od polityki jednego dziecka i licznych programów na rzecz wparcia płodności wskaźnik urodzeń w Chinach spadł w zeszłym roku do 6,77 urodzeń na 1000 osób (z 7,52 urodzeń w 2021 r.). To najniższy poziom od roku 1949. Chiński wskaźnik dzietności jest na poziomie polskiego i wynosi ok 1,15 dziecka na kobietę (w Polsce 1,26).

Wśród czynników zniechęcających do posiadania dzieci młodzi Chińczycy wymieniają: wysokie koszty opieki nad dziećmi i ich edukacji, niskie dochody, słabą sieć bezpieczeństwa socjalnego i nierówność płci.

Reuter, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA