fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatChiński lider branży turystycznej zapłaci pracownikom za urodzenie dziecka

Chiński lider branży turystycznej zapłaci pracownikom za urodzenie dziecka

Chińska grupa turystyczna Trip.com zapowiedziała, że zapłaci pracownikom 50 000 juanów (ok. 7 tys. dolarów) za każde dziecko, które będą mieli od 1 lipca. To pierwsza taka inicjatywa dużej prywatnej firmy w Chinach. Kraj boryka się ze starzeniem się społeczeństwa i kryzysem demograficznym.

Trip.com to jedno z największych na świecie – z 400 milionami użytkowników – internetowych biur podróży. Firma zapowiedziała, że przez pięć lat będzie wypłacać dotację pieniężną w wysokości 10 000 juanów rocznie na każde dziecko urodzone przez jej pracowników na całym świecie. Program będzie kosztował około miliard juanów (ok. 140 milionów dolarów).

„Zawsze sugerowałem, aby rząd wspierał finansowo rodziny z dziećmi, zwłaszcza wielodzietne i młodych ludzi w ich chęci posiadania większej liczny dzieci” – mówi dyrektor wykonawczy firmy James Liang. „Firmy mogą również, w ramach własnych możliwości, odgrywać rolę w budowaniu korzystnej atmosfery na rzecz płodności” – dodaje.

Liang, który jest również demografem, opublikował w tym roku książkę „Strategie ludnościowe: jak populacja wpływa na gospodarkę i innowacje” i zasugerował, że 2 proc. chińskiego PKB powinno zostać przeznaczone na wspieranie dzietności.

Najniższy wskaźnik urodzeń w historii

Chiny borykają się z kryzysem demograficznym spowodowanym polityką jednego dziecka, która obowiązywała od 1980 do 2015 roku. Demografowie ostrzegają, że Chiny zestarzeją się, zanim się wzbogacą, ponieważ potencjał siły roboczej kraju będzie się kurczyć, a zadłużone samorządy lokalne będą wydawać więcej na starszą populację.

Mimo odejścia od polityki jednego dziecka i licznych programów na rzecz wparcia płodności wskaźnik urodzeń w Chinach spadł w zeszłym roku do 6,77 urodzeń na 1000 osób (z 7,52 urodzeń w 2021 r.). To najniższy poziom od roku 1949. Chiński wskaźnik dzietności jest na poziomie polskiego i wynosi ok 1,15 dziecka na kobietę (w Polsce 1,26).

Wśród czynników zniechęcających do posiadania dzieci młodzi Chińczycy wymieniają: wysokie koszty opieki nad dziećmi i ich edukacji, niskie dochody, słabą sieć bezpieczeństwa socjalnego i nierówność płci.

Reuter, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA