fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatChiński wysłannik odwiedza Ukrainę i Rosję, aby rozmawiać o pokoju

Chiński wysłannik odwiedza Ukrainę i Rosję, aby rozmawiać o pokoju

Specjalny wysłannik Pekinu Li Hui rozpoczął swoją wizytę na Ukrainie, gdzie namawia do podjęcia rozmów pokojowych. Dyplomata odwiedzi również Polskę, Francję, Niemcy i Rosję. To efekt rozmowy chińskiego przywódcy Xi Jinpinga i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Li Hui przez dziesięć lat – od 2009 do 2019 r. – był ambasadorem Chin w Moskwie, a wcześniej w Kazachstanie. Dziś jest chińskim przedstawicielem ds. euroazjatyckich.

Według CNN objazd Li Hui po europejskich stolicach jest efektem rozmowy między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.  Obaj przywódcy rozmawiali w kwietniu telefonicznie, po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pekin rozgrywa wojnę po swojemu

W pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainie Pekin opublikował 12-punktowy dokument, w który wezwał do kompleksowego zawieszenia broni. Chiński „plan pokojowy” spotkał się ze sceptycyzmem na Zachodzie. Podkreśla się, że w dokumencie zabrakło potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę, choć mowa jest w nim o poszanowaniu integralności i suwerenności państw.

Chiny od początku wojny próbują kreować się na mediatora, jednocześnie retorycznie wspierając Rosję i traktując konflikt jak element rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Rosyjski prezydent Władimir Putin podczas marcowego spotkania z Xi w Moskwie – pierwszego w cztery oczy od początku wojny na Ukrainie – powiedział, że Rosja jest otwarta na proces negocjacyjny i szanuje chiński plan pokojowy. Otwartość na rozmowy z Chinami wyraża także Ukraina.

Komentatorzy podkreślają, że chińskie działania nie przyniosą przełomu w wojnie, ale pokazują zwiększanie zaangażowania Chin i obecności w tym obszarze.

Reuter, IAR, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

Chiny wypychają Rosję z Azji Centralnej. Xi spotkał się z przywódcami regionu

Pekin powiększa swoje wpływy w Azji Środkowej powoli wypychając z niej Moskwę. Chiny obiecują krajom regionu miliardy dolarów inwestycji i rozwój współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Facebook ukarany przez Unię za przesyłanie danych do USA

Firma Meta, właściciel Facebooka, została ukarana przez Europejską Radę Ochrony Danych rekordową grzywną 1,2 mld euro za przesyłanie do USA danych użytkowników FB z Europy.
2 MIN CZYTANIA