fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatChiński wysłannik odwiedza Ukrainę i Rosję, aby rozmawiać o pokoju

Chiński wysłannik odwiedza Ukrainę i Rosję, aby rozmawiać o pokoju

Specjalny wysłannik Pekinu Li Hui rozpoczął swoją wizytę na Ukrainie, gdzie namawia do podjęcia rozmów pokojowych. Dyplomata odwiedzi również Polskę, Francję, Niemcy i Rosję. To efekt rozmowy chińskiego przywódcy Xi Jinpinga i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Li Hui przez dziesięć lat – od 2009 do 2019 r. – był ambasadorem Chin w Moskwie, a wcześniej w Kazachstanie. Dziś jest chińskim przedstawicielem ds. euroazjatyckich.

Według CNN objazd Li Hui po europejskich stolicach jest efektem rozmowy między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.  Obaj przywódcy rozmawiali w kwietniu telefonicznie, po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pekin rozgrywa wojnę po swojemu

W pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainie Pekin opublikował 12-punktowy dokument, w który wezwał do kompleksowego zawieszenia broni. Chiński „plan pokojowy” spotkał się ze sceptycyzmem na Zachodzie. Podkreśla się, że w dokumencie zabrakło potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę, choć mowa jest w nim o poszanowaniu integralności i suwerenności państw.

Chiny od początku wojny próbują kreować się na mediatora, jednocześnie retorycznie wspierając Rosję i traktując konflikt jak element rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Rosyjski prezydent Władimir Putin podczas marcowego spotkania z Xi w Moskwie – pierwszego w cztery oczy od początku wojny na Ukrainie – powiedział, że Rosja jest otwarta na proces negocjacyjny i szanuje chiński plan pokojowy. Otwartość na rozmowy z Chinami wyraża także Ukraina.

Komentatorzy podkreślają, że chińskie działania nie przyniosą przełomu w wojnie, ale pokazują zwiększanie zaangażowania Chin i obecności w tym obszarze.

Reuter, IAR, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA