Chiny rozpoczęły prace nad projektem budowy zintegrowanego krajowego systemu Big Data. Ma on zwiększyć ogólną moc obliczeniową systemów zarządzania w kraju, co ma poprawić wydajność wykorzystania zasobów i produktywność m.in. w sektorze energetycznym. Ma także zniwelować zróżnicowanie rozwojowe regionów.

Jak informuje chińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC), zajmująca się planowaniem gospodarczym, projekt obejmuje utworzenie ośmiu krajowych centrów obliczeniowych, zarówno w regionach dobrze rozwiniętych, jak i tych mniej, ale bogatych w zasoby energetyczne. Powstanie także 10 krajowych klastrów danych.

Spośród ośmiu centrów obliczeniowych cztery zostaną utworzone w regionach zacofanych gospodarczo, w tym w Autonomicznej Regionie północnej Wewnętrznej Mongolii, południowo-zachodniej prowincji Guizhou, a także w północno-zachodniej prowincji Gansu i autonomicznym regionie Ningxia Hui. Pozostałe cztery będą zlokalizowane w bardziej rozwiniętym regionie Pekin-Tianjin-Hebei, w delcie rzeki Jangcy, w rejonie Wielkiej Zatoki Guangdong-Hongkong-Makao oraz w okręgu gospodarczym Chengdu-Chongqing.

Według NDRC na ogromnej zmianie mocy obliczeniowej skorzystają sektory takie jak: budownictwo, produkcja sprzętu IT, komunikacja informacyjna, oprogramowanie i zielona energia.

Inwestycje te są realizowane w związku z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniową, związanym z cyfryzacją gospodarki. Niedobory energii i zasobów gruntowych ograniczyły rozbudowę centrów danych w bardziej rozwiniętych regionach.

„Moc obliczeniowa stała się już ważnym narzędziem dla krajowego rozwoju gospodarczego” – podkreśla NDRC przewidując, że zapotrzebowanie Chin na moc obliczeniową wzrośnie o ponad 20 procent rocznie w nadchodzących latach. NDRC, podkreśla, że projekt jest „zintegrowanym układem na poziomie krajowym”, który, podobnie jak poprzednie megaprojekty międzyregionalne, ma w pełni wykorzystać zasoby kraju.

Dzięki stworzeniu krajowej sieć mocy obliczeniowej, projekt „będzie wspierał mniej rozwinięte chińskie regiony z dużymi zasobami energii odnawialnej w przechowywaniu i przetwarzaniu danych przesyłanych z obszarów zaawansowanych gospodarczo, by zaspokoić rosnący popyt i regionalną nierównowagę mocową”.

Przeniesienie urządzeń obliczeniowych do mniej rozwiniętych obszarów ma „przyspieszyć relokację powiązanych branż i międzyregionalne przepływy danych i wartości, pozostawiając więcej miejsca na rozwój na wschodzie kraju, jednocześnie otwierając nowy etap w rozwoju na dużą skalę w regionach zachodnich”.

Cztery huby w regionach północnych i zachodnich mają sprostać wymaganiom obliczeniowym kraju w czasie nie rzeczywistym, obejmując takie działania jak: przetwarzanie danych w tle, analiza offline oraz przechowywanie i tworzenie kopii zapasowych danych. Równocześnie pozostałe cztery huby w bardziej rozwiniętych regionach będą obsługiwać firmy wymagające większej przepustowości sieci w takich branżach jak: przemysłowy internet i telemedycyna. Centra danych będą stopniowo przenoszone z metropolii, aby zrównoważyć moc obliczeniową i zasoby.

Xinhuanet.com

Poprzedni artykułUkraina legalizuje kryptowaluty
Następny artykułNiemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2