fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeChiny budują krajowy, zintegrowany system Big Data

Chiny budują krajowy, zintegrowany system Big Data

Chiny rozpoczęły prace nad projektem budowy zintegrowanego krajowego systemu Big Data. Ma on zwiększyć ogólną moc obliczeniową systemów zarządzania w kraju, co ma poprawić wydajność wykorzystania zasobów i produktywność m.in. w sektorze energetycznym. Ma także zniwelować zróżnicowanie rozwojowe regionów.

Jak informuje chińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC), zajmująca się planowaniem gospodarczym, projekt obejmuje utworzenie ośmiu krajowych centrów obliczeniowych, zarówno w regionach dobrze rozwiniętych, jak i tych mniej, ale bogatych w zasoby energetyczne. Powstanie także 10 krajowych klastrów danych.

Spośród ośmiu centrów obliczeniowych cztery zostaną utworzone w regionach zacofanych gospodarczo, w tym w Autonomicznej Regionie północnej Wewnętrznej Mongolii, południowo-zachodniej prowincji Guizhou, a także w północno-zachodniej prowincji Gansu i autonomicznym regionie Ningxia Hui. Pozostałe cztery będą zlokalizowane w bardziej rozwiniętym regionie Pekin-Tianjin-Hebei, w delcie rzeki Jangcy, w rejonie Wielkiej Zatoki Guangdong-Hongkong-Makao oraz w okręgu gospodarczym Chengdu-Chongqing.

Według NDRC na ogromnej zmianie mocy obliczeniowej skorzystają sektory takie jak: budownictwo, produkcja sprzętu IT, komunikacja informacyjna, oprogramowanie i zielona energia.

Inwestycje te są realizowane w związku z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniową, związanym z cyfryzacją gospodarki. Niedobory energii i zasobów gruntowych ograniczyły rozbudowę centrów danych w bardziej rozwiniętych regionach.

„Moc obliczeniowa stała się już ważnym narzędziem dla krajowego rozwoju gospodarczego” – podkreśla NDRC przewidując, że zapotrzebowanie Chin na moc obliczeniową wzrośnie o ponad 20 procent rocznie w nadchodzących latach. NDRC, podkreśla, że projekt jest „zintegrowanym układem na poziomie krajowym”, który, podobnie jak poprzednie megaprojekty międzyregionalne, ma w pełni wykorzystać zasoby kraju.

Dzięki stworzeniu krajowej sieć mocy obliczeniowej, projekt „będzie wspierał mniej rozwinięte chińskie regiony z dużymi zasobami energii odnawialnej w przechowywaniu i przetwarzaniu danych przesyłanych z obszarów zaawansowanych gospodarczo, by zaspokoić rosnący popyt i regionalną nierównowagę mocową”.

Przeniesienie urządzeń obliczeniowych do mniej rozwiniętych obszarów ma „przyspieszyć relokację powiązanych branż i międzyregionalne przepływy danych i wartości, pozostawiając więcej miejsca na rozwój na wschodzie kraju, jednocześnie otwierając nowy etap w rozwoju na dużą skalę w regionach zachodnich”.

Cztery huby w regionach północnych i zachodnich mają sprostać wymaganiom obliczeniowym kraju w czasie nie rzeczywistym, obejmując takie działania jak: przetwarzanie danych w tle, analiza offline oraz przechowywanie i tworzenie kopii zapasowych danych. Równocześnie pozostałe cztery huby w bardziej rozwiniętych regionach będą obsługiwać firmy wymagające większej przepustowości sieci w takich branżach jak: przemysłowy internet i telemedycyna. Centra danych będą stopniowo przenoszone z metropolii, aby zrównoważyć moc obliczeniową i zasoby.

Xinhuanet.com

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA