fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeChiny budują krajowy, zintegrowany system Big Data

Chiny budują krajowy, zintegrowany system Big Data

Chiny rozpoczęły prace nad projektem budowy zintegrowanego krajowego systemu Big Data. Ma on zwiększyć ogólną moc obliczeniową systemów zarządzania w kraju, co ma poprawić wydajność wykorzystania zasobów i produktywność m.in. w sektorze energetycznym. Ma także zniwelować zróżnicowanie rozwojowe regionów.

Jak informuje chińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC), zajmująca się planowaniem gospodarczym, projekt obejmuje utworzenie ośmiu krajowych centrów obliczeniowych, zarówno w regionach dobrze rozwiniętych, jak i tych mniej, ale bogatych w zasoby energetyczne. Powstanie także 10 krajowych klastrów danych.

Spośród ośmiu centrów obliczeniowych cztery zostaną utworzone w regionach zacofanych gospodarczo, w tym w Autonomicznej Regionie północnej Wewnętrznej Mongolii, południowo-zachodniej prowincji Guizhou, a także w północno-zachodniej prowincji Gansu i autonomicznym regionie Ningxia Hui. Pozostałe cztery będą zlokalizowane w bardziej rozwiniętym regionie Pekin-Tianjin-Hebei, w delcie rzeki Jangcy, w rejonie Wielkiej Zatoki Guangdong-Hongkong-Makao oraz w okręgu gospodarczym Chengdu-Chongqing.

Według NDRC na ogromnej zmianie mocy obliczeniowej skorzystają sektory takie jak: budownictwo, produkcja sprzętu IT, komunikacja informacyjna, oprogramowanie i zielona energia.

Inwestycje te są realizowane w związku z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniową, związanym z cyfryzacją gospodarki. Niedobory energii i zasobów gruntowych ograniczyły rozbudowę centrów danych w bardziej rozwiniętych regionach.

„Moc obliczeniowa stała się już ważnym narzędziem dla krajowego rozwoju gospodarczego” – podkreśla NDRC przewidując, że zapotrzebowanie Chin na moc obliczeniową wzrośnie o ponad 20 procent rocznie w nadchodzących latach. NDRC, podkreśla, że projekt jest „zintegrowanym układem na poziomie krajowym”, który, podobnie jak poprzednie megaprojekty międzyregionalne, ma w pełni wykorzystać zasoby kraju.

Dzięki stworzeniu krajowej sieć mocy obliczeniowej, projekt „będzie wspierał mniej rozwinięte chińskie regiony z dużymi zasobami energii odnawialnej w przechowywaniu i przetwarzaniu danych przesyłanych z obszarów zaawansowanych gospodarczo, by zaspokoić rosnący popyt i regionalną nierównowagę mocową”.

Przeniesienie urządzeń obliczeniowych do mniej rozwiniętych obszarów ma „przyspieszyć relokację powiązanych branż i międzyregionalne przepływy danych i wartości, pozostawiając więcej miejsca na rozwój na wschodzie kraju, jednocześnie otwierając nowy etap w rozwoju na dużą skalę w regionach zachodnich”.

Cztery huby w regionach północnych i zachodnich mają sprostać wymaganiom obliczeniowym kraju w czasie nie rzeczywistym, obejmując takie działania jak: przetwarzanie danych w tle, analiza offline oraz przechowywanie i tworzenie kopii zapasowych danych. Równocześnie pozostałe cztery huby w bardziej rozwiniętych regionach będą obsługiwać firmy wymagające większej przepustowości sieci w takich branżach jak: przemysłowy internet i telemedycyna. Centra danych będą stopniowo przenoszone z metropolii, aby zrównoważyć moc obliczeniową i zasoby.

Xinhuanet.com

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński producent elektryków zastąpi pracowników sztuczną inteligencją i robotami

Chiński lider produkcji pojazdów elektrycznych Nio chce, żeby do 2027 r. sztuczna inteligencja i roboty zastąpiły w firmie 30 proc. siły roboczej. Ma to poprawić wydajność, obniżyć koszty i zmniejszyć zależność od wykwalifikowanych pracowników. W listopadzie firma zwolniła już 10 proc. personelu.
< 1 MIN CZYTANIA