fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBiznesChiny eksportują do USA przez inne kraje?

Chiny eksportują do USA przez inne kraje?

Gwałtowny spadek wymiany handlowej między USA i Chinami to „może być pozytywny wskaźnik dywersyfikacji po obu stronach” – stwierdziła amerykańska sekretarz ds. handlu Katherine Tai. W ubiegłym roku obroty handlowe między krajami spadły aż o 17 procent. Dzieje się to w czasie pogłębiających się podziałów w gospodarce światowej.

Komentarz amerykańskiej sekretarz stanu na posiedzeniu Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Abu Zabi pojawiał się, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły wszczęcie dochodzenia w sprawie, ich zdaniem, potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego ze strony samochodów wyprodukowanych w Chinach. Powołują się na obawy, że wyposażone w technologię, mogą gromadzić dane osobowe lub być kontrolowane zdalnie.

Chińskie firmy samochodowe rozszerzają swoją obecność w innych częściach świata, ale praktycznie nie są obecne w USA, gdzie już płacą cła importowe w wysokości 25 proc. Biały Dom określił swoje działania jako „bezprecedensowe” i stanowiące uczciwą reakcję na chińską politykę nakładającą ograniczenia na zagraniczne firmy samochodowe.

Chińczycy eksportują przez inne kraje?

W ubiegłym roku ilość towarów importowanych przez Stany Zjednoczone z Chin spadła o nieco ponad 20 proc. – do 427 miliardów dolarów, przy spadku o 4 proc. w odwrotnym  kierunku – do nieco poniżej 148 miliardów dolarów. Handel między USA i Chinami osiągnął rekordowy poziom w 2022 r., ale spadł, ponieważ wiele dużych amerykańskich firm przenosi produkcję poza Chiny i odczuwa wpływ ceł.

W obliczu rosnących napięć między obydwoma krajami ekspert ds. handlu William Reinsch z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych uważa, że ubiegłoroczny spadek handlu między USA a Chinami rzeczywiście wydaje się oznaką oddalenia obu gospodarek. Ale jeśli spojrzeć na zwiększony import z Azji Południowo-Wschodniej do Stanów Zjednoczonych, to wydaje się, że znaczna część tego wzrostu pochodzi od chińskich przedsiębiorstw, które albo przeniosły produkcję, albo po prostu przemieszczają swoje produkty przez kraje trzecie, aby obejść cła lub inne ograniczenia – wyjaśnia William Reinsch.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA