fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatChiny eksportują do USA przez Meksyk

Chiny eksportują do USA przez Meksyk

Meksyk umacnia swoją pozycję głównego partnera handlowego Stanów Zjednoczonych detronizując Chiny. Jednocześnie, odkąd w 2018 r. Waszyngton i Pekin rozpoczęły wojnę handlową, Meksyk zwiększył import z Państwa Środka o ponad 20 proc.

W ciągu dwóch pierwszych kwartałów tego roku Waszyngton sprowadził z Meksyku towary za 275 mld dolarów, to o 36 mld dolarów więcej niż z Państwa Środka. Jednak odkąd w 2018 r. Waszyngton i Pekin rozpoczęły wojnę handlową, Meksyk zwiększył import z Państwa Środka o 23 proc.

Przeniesienie relacji handlowych z Azji do południowego sąsiada daje USA wiele korzyści. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa i skrócenia łańcucha dostaw, jak i kosztów pracy. Według oficjalnych danych średnia meksykańska pensja w sektorze produkcji wynosi 320 dolarów amerykańskich. W Chinach zatrudnieni w tym sektorze zarabiają miesięcznie średnio już ponad dwa razy więcej.

Do USA przez Meksyk

Eksperci zwracają jednak uwagę, że Meksyk, mający gorzej rozwiniętą gospodarkę i dziesięć razy mniej mieszkańców niż Chiny, nie udźwignie roli czołowego dostawcy USA. Dlatego – jak twierdzą – to, czego sam nie jest w stanie wyprodukować, sprowadza z Państwa Środka. Dzięki wymianie i eksporcie towarów do USA za pośrednictwem Meksyku, chińskie firmy omijają bariery handlowe, przede wszystkim wysokie cła (od 7 do 25 proc.) nałożone na ich produkty przez Waszyngton.

Eksperci twierdzą też, że rola Meksyku w stosunkach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi będzie rosła ze względu na relacje amerykańsko-chińskie. Od 2020 r. obowiązuje umowa, na mocy której powstała Komisja Wolnego Handlu (USMCA). Dzięki jej pośrednictwu wymiana między Meksykiem, Kanadą i USA nie jest obciążona stawkami celnymi.

Na ostatnim, lipcowym posiedzeniu USMCA Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanada zobowiązały się do produkcji w Ameryce 25 proc. towarów, które teraz importują z Azji. Decyzja została podjęta w ramach dążenia do promowania integracji gospodarki regionu. Analitycy twierdzą, że dzięki niej PKB Meksyku może wzrosnąć w najbliższych latach nawet o dwa punkty procentowe.

Biznes.interia.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA