fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseChiny i Brazylia wykluczyły dolara ze swoich wzajemnych rozliczeń

Chiny i Brazylia wykluczyły dolara ze swoich wzajemnych rozliczeń

Chiny i Brazylia osiągnęły porozumienie umożliwiające wzajemny handel bez pośrednictwa dolara. Kwestia dominacji amerykańskiej waluty w rozliczeniach międzynarodowych jest istotnym elementem napięć geopolitycznych między Stanami Zjednoczonymi i aspirującymi Chinami.

Umowa umożliwi Chinom i Brazylii, największej gospodarce Ameryki Łacińskiej, bezpośrednie przeprowadzanie ogromnych transakcji handlowych i finansowych dzięki wymienianie juanów na reale i odwrotnie, zamiast przeliczać je na dolara.

„Przewiduje się, że zmniejszy to koszty… i będzie wspierać jeszcze większy handel dwustronny i ułatwiać inwestycje” – napisała w oświadczeniu brazylijska Agencja Promocji Handlu i Inwestycji (ApexBrasil).

Chiny są największym partnerem handlowym Brazylii z rekordowym dwustronnym obrotem w ubiegłym roku wynoszącym 150,5 miliarda dolarów.

Umowa, która jest następstwem wstępnego porozumienia w styczniu, została ogłoszona po chińsko-brazylijskim forum biznesowym wysokiego szczebla w Pekinie. Transakcji mają dokonywać Industrial and Commercial Bank of China i Bank of Communications BBM.

Chiny mają podpisaen podobne umowy walutowe z Rosją, Pakistanem i kilkoma innymi państwami.

AFP, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja nie poprosi o podwyżkę?

Wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie wzbudza gorące dyskusje. Nasiliły się one po uruchomieniu modelu językowego ChatGPT 3, który unaocznił nowe możliwości, jakie daje SI w zasadzie w każdej dziedzinie. „SI pracuje na okrągło, nie choruje, nie skarży się i nie oczekuje wynagrodzenia” – piszą autorzy książki „Sztuczna inteligencja 2041”. Zachwalają czy straszą?
6 MIN CZYTANIA

Czy Republika Południowej Afryki aresztuje Putina?

Republika Południowej Afryki planuje zmienić swoje prawo tak, aby sama mogła podejmować decyzje, czy aresztować przywódców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tej chwili jest do tego zobowiązana. Sprawa dotyczy bezpośrednio Władimira Putina.
< 1 MIN CZYTANIA