fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatChiny już wiedzą, kto stoi za protestami w Kazachstanie

Chiny już wiedzą, kto stoi za protestami w Kazachstanie

Pekin oficjalnie gratuluje władzom Kazachstanu podjęcia zdecydowanych działań, które uspokoiły sytuację w kraju.

Przywódca Chin Xi Jinping pogratulował prezydentowi Kazachstanu Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi skutecznej interwencji wobec wybuchu fali protestów w jego kraju. Jinping otwarcie przyznaje, że jego państwo odrzuca „wszelkie podejmowane przez zewnętrzne siły próby wywołania niepokojów i wzniecenia kolorowych rewolucji w Kazachstanie”. Jednocześnie zapewnił o możliwości udzielenia „koniecznego wsparcia, by pomóc przezwyciężyć trudności”.

Poparcie dla działań władz udzieliła też Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW), do której należą m.in. Chiny, Rosja, Kazachstan czy Indie.

Anglojęzyczna gazeta Global Times, powiązana z Komunistyczną Partią Chin, przytacza słowa analityka Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) Su Chang: „Kto najwięcej skorzystałby na tych zamieszkach? Prawdopodobnie USA i Zachód. Kazachstan graniczy zarówno z Chinami, jak i z Rosją, a strategicznym celem administracji (prezydenta USA Joe Bidena) jest powstrzymanie Chin i Rosji. Gdy Kazachstan pogrąży się w chaosie, wpłynie to na stabilność całego regionu”. Komentatorzy gazety pochwalają również wysłanie do Kazachstanu wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

Tylko na dziś Rosja zapowiedziała wysłanie 20 lotów z personelem i sprzętem wojskowym do Kazachstanu.

Kazachskie służby otrzymały też już wcześniej pozwolenie na użycie ostrej amunicji wobec uczestników demonstracji.

Chiny są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Kazachstanu. W 2020 roku wartość wymiany z Państwem Środka stanowiła 18,1 proc. całego zagranicznego handlu tego kraju.

PAP, astanatimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA