fbpx
poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatChiny już wiedzą, kto stoi za protestami w Kazachstanie

Chiny już wiedzą, kto stoi za protestami w Kazachstanie

Pekin oficjalnie gratuluje władzom Kazachstanu podjęcia zdecydowanych działań, które uspokoiły sytuację w kraju.

Przywódca Chin Xi Jinping pogratulował prezydentowi Kazachstanu Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi skutecznej interwencji wobec wybuchu fali protestów w jego kraju. Jinping otwarcie przyznaje, że jego państwo odrzuca „wszelkie podejmowane przez zewnętrzne siły próby wywołania niepokojów i wzniecenia kolorowych rewolucji w Kazachstanie”. Jednocześnie zapewnił o możliwości udzielenia „koniecznego wsparcia, by pomóc przezwyciężyć trudności”.

Poparcie dla działań władz udzieliła też Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW), do której należą m.in. Chiny, Rosja, Kazachstan czy Indie.

Anglojęzyczna gazeta Global Times, powiązana z Komunistyczną Partią Chin, przytacza słowa analityka Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) Su Chang: „Kto najwięcej skorzystałby na tych zamieszkach? Prawdopodobnie USA i Zachód. Kazachstan graniczy zarówno z Chinami, jak i z Rosją, a strategicznym celem administracji (prezydenta USA Joe Bidena) jest powstrzymanie Chin i Rosji. Gdy Kazachstan pogrąży się w chaosie, wpłynie to na stabilność całego regionu”. Komentatorzy gazety pochwalają również wysłanie do Kazachstanu wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

Tylko na dziś Rosja zapowiedziała wysłanie 20 lotów z personelem i sprzętem wojskowym do Kazachstanu.

Kazachskie służby otrzymały też już wcześniej pozwolenie na użycie ostrej amunicji wobec uczestników demonstracji.

Chiny są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Kazachstanu. W 2020 roku wartość wymiany z Państwem Środka stanowiła 18,1 proc. całego zagranicznego handlu tego kraju.

PAP, astanatimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA