fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaŚwiatChiny luzują politykę „zero COVID”, ale nie odejdą od niej w najbliższym...

Chiny luzują politykę „zero COVID”, ale nie odejdą od niej w najbliższym czasie

Chiny – pomimo wysokiej dziennej liczby przypadków zakażeń – zasygnalizowały zmianę podejścia do polityki „zero COVID” łagodząc niektóre ograniczenia. Nie oznacza to jednak odejścia od tej strategii. W ostatni weekend w wielu miastach kraju tysiące ludzi protestowało przeciwko drakońskiej polityce walki z wirusem.

Dziesiątki dzielnic Szanghaju i Kantonu – miast, w których odnotowano wzrost liczby przypadków zakażeń, zostały zwolnione z ograniczeń. Wicepremier kraju stwierdził też, że kraj stoi w obliczu „nowej sytuacji”.

Restrykcje w dużych miastach, takich jak Kanton, zostały zniesione już w środę, kilka godzin po gwałtownych protestach, które doprowadziły do starć między policją a demonstrantami. W Pekinie pozwolono również izolować łagodne przypadki covid w domu. Jeszcze niedawno zamykano całe budynki i izolowano całe społeczności, czasami w wyniku tylko jednego pozytywnego testu. Inne duże miasta, takie jak Szanghaj i Chongqing, również odnotowały złagodzenie niektórych zasad.

Zmiana podejścia do walki z wirusem pojawiła się, gdy jeden z najwyższych rangą urzędników ds. pandemii w Chinach, wicepremier Sun Chunlan stwierdził, że zdolność wirusa do wywoływania chorób słabnie. „Kraj stoi przed nową sytuacją i nowymi zadaniami w zakresie zapobiegania i kontroli epidemii, ponieważ chorobotwórczość wirusa Omicron słabnie, coraz więcej osób jest szczepionych i zdobywamy doświadczenie w powstrzymywaniu wirusa” – zacytowała Agencja Reutera.

Stoi to w wyraźnej sprzeczności z wcześniejszym przesłaniem władz, że kraj musi utrzymać ścisłą politykę zerowej liczby przypadków Covid-19.

Chiny rozpoczęły także, ogłoszoną przez Narodową Komisję Zdrowia, kampanię na rzecz szczepienia osób starszych, co zdaniem komentatorów może być sygnałem, że mogą stopniowo ograniczyć surowe kontrole antywirusowe.

Kraj stoi jednak – zdaniem ekspertów – przed przeciwnościami i może minąć nawet rok, zanim podejmie decyzję, by zakończyć politykę „zero COVID”. Podkreśla się brak gotowości chińskiej służby zdrowia do zwiększania hospitalizacji. Chińskie szczepionki są także mniej skuteczne niż zachodnie, na co wskazują nawet sami Chińczycy. Duże znaczenie odgrywa też element polityczny. Polityka „zero COVID” jest dzieckiem przywódcy Chin Xi Jinpinga.

Kampania szczepień może potrwać miesiące, Chiny muszą również zbudować nowe szpitale i opracować długoterminową strategię walki z wirusem – ostrzegają eksperci ds. zdrowia i ekonomiści. Mówią, że strategia „zero COVID” prawdopodobnie będzie obowiązywać do połowy 2023 r., a być może nawet do 2024 r.

Według chińskiej Komisji Zdrowia dziewięciu na dziesięciu Chińczyków zostało zaszczepionych, ale tylko 66 proc. osób w wieku powyżej 80 lat otrzymało jedną szczepionkę, a 40 proc. otrzymało dawkę przypominającą. Mówi się, że 86 proc. osób powyżej 60. roku życia jest zaszczepionych. Dla porównania – według Centers for Disease Control and Prevention – 93 proc. Amerykanów w wieku 65 lat i starszych otrzymało pełny cykl szczepionki, a kolejne 2 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę.

Wiele osób unikało szczepień ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem oraz ze względu na niewielką liczbę przypadków w Chinach – ryzyko infekcji było niskie.

Kraj odnotował w ostatnich dniach najwyższą liczbę codziennych przypadków covid od początku pandemii – zarejestrowano ich ponad 36 000. Jednak liczby te są nadal niewielkie, jak na kraj liczący 1,4 miliarda ludzi.

Według oficjalnych danych od początku pandemii zmarło w Chinach nieco ponad 5200 osób. Odpowiada to trzem zgonom z powodu COVID-19 na każdy milion mieszkańców, w porównaniu z 3000 na milion w USA i 2400 na milion w Wielkiej Brytanii – chociaż bezpośrednie porównania między tymi krajami są trudne.

BBC, Associated Press, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA