fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseChiny największym kredytodawcą świata

Chiny największym kredytodawcą świata

W okresie 2008-2021 Chiny wydały 240 mld dolarów na ratowanie 22 krajów rozwijających się. Kwota ta gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, ponieważ więcej z nich walczyło o spłatę pożyczek przeznaczonych na budowę infrastruktury w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku – wynika z badania naukowców z Banku Światowego, Harvard Kennedy School, AidData i Kiel Institute for the World Economy.

Chiny są obecnie największym pożyczkodawcą na świecie. Prawie 80 proc. pożyczek ratunkowych zostało udzielonych w latach 2016-2021 – głównie krajom o średnich dochodach; w tym Argentynie, Mongolii i Pakistanowi. Chiny pożyczyły setki miliardów dolarów na budowę infrastruktury w krajach rozwijających się, ale od 2016 r. pożyczki na te inwestycje zostały ograniczone, ponieważ wiele projektów nie przyniosło oczekiwanych zwrotów finansowych.

„Pekin ostatecznie próbuje ratować własne banki. Dlatego wdał się w ryzykowny biznes międzynarodowych pożyczek ratunkowych” – uważa Carmen Reinhart, była główna ekonomistka Banku Światowego i jedna z autorek badania.

Badanie wykazało, że chińskie pożyczki dla krajów w trudnej sytuacji zadłużenia wzrosły z mniej niż 5 proc. portfela pożyczek zagranicznych w 2010 r. do 60 proc. w 2022 r.

Najwięcej otrzymała Argentyna – 111,8 mld dolarów, następnie Pakistan – 48,5 mld dolarów i Egipt – 15,6 mld dolarów. Dziewięć krajów otrzymało mniej niż miliard dolarów.

Pożyczki ratunkowe w Chinach są „nieprzejrzyste i nieskoordynowane” – uważa Brad Parks, jeden z autorów raportu i dyrektor AidData, laboratorium badawczego w The College of William & Mary w Stanach Zjednoczonych. Rząd Chin odpowiedział na tę krytykę stwierdzeniem, że jego zagraniczne inwestycje działają na „zasadzie otwartości i przejrzystości”.

„Chiny działają zgodnie z prawami rynkowymi i zasadami międzynarodowymi, szanują wolę odpowiednich krajów, nigdy nie zmuszały żadnej ze stron do pożyczania pieniędzy, nigdy nie zmuszały żadnego kraju do płacenia, nie wiążą żadnych warunków politycznych z umowami pożyczkowymi i nie dążą do żadnego interesu politycznego” – powiedziała rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning.

Pożyczki ratunkowe koncentrują się głównie w krajach o średnich dochodach (cztery piąte pożyczek) ze względu na ryzyko, jakie stwarzają dla bilansów chińskich banków. Krajom o niskich dochodach oferowane są okresy karencji i przedłużenia terminu zapadalności – czytamy w raporcie.

Chiny negocjują restrukturyzację zadłużenia z krajami takimi jak Zambia, Ghana i Sri Lanka i są krytykowane za wstrzymywanie tych procesów. W odpowiedzi wzywają Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, aby również zaoferowały umorzenie długów.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja nie poprosi o podwyżkę?

Wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie wzbudza gorące dyskusje. Nasiliły się one po uruchomieniu modelu językowego ChatGPT 3, który unaocznił nowe możliwości, jakie daje SI w zasadzie w każdej dziedzinie. „SI pracuje na okrągło, nie choruje, nie skarży się i nie oczekuje wynagrodzenia” – piszą autorzy książki „Sztuczna inteligencja 2041”. Zachwalają czy straszą?
6 MIN CZYTANIA

Czy Republika Południowej Afryki aresztuje Putina?

Republika Południowej Afryki planuje zmienić swoje prawo tak, aby sama mogła podejmować decyzje, czy aresztować przywódców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tej chwili jest do tego zobowiązana. Sprawa dotyczy bezpośrednio Władimira Putina.
< 1 MIN CZYTANIA