fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseChiny największym kredytodawcą świata

Chiny największym kredytodawcą świata

W okresie 2008-2021 Chiny wydały 240 mld dolarów na ratowanie 22 krajów rozwijających się. Kwota ta gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, ponieważ więcej z nich walczyło o spłatę pożyczek przeznaczonych na budowę infrastruktury w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku – wynika z badania naukowców z Banku Światowego, Harvard Kennedy School, AidData i Kiel Institute for the World Economy.

Chiny są obecnie największym pożyczkodawcą na świecie. Prawie 80 proc. pożyczek ratunkowych zostało udzielonych w latach 2016-2021 – głównie krajom o średnich dochodach; w tym Argentynie, Mongolii i Pakistanowi. Chiny pożyczyły setki miliardów dolarów na budowę infrastruktury w krajach rozwijających się, ale od 2016 r. pożyczki na te inwestycje zostały ograniczone, ponieważ wiele projektów nie przyniosło oczekiwanych zwrotów finansowych.

„Pekin ostatecznie próbuje ratować własne banki. Dlatego wdał się w ryzykowny biznes międzynarodowych pożyczek ratunkowych” – uważa Carmen Reinhart, była główna ekonomistka Banku Światowego i jedna z autorek badania.

Badanie wykazało, że chińskie pożyczki dla krajów w trudnej sytuacji zadłużenia wzrosły z mniej niż 5 proc. portfela pożyczek zagranicznych w 2010 r. do 60 proc. w 2022 r.

Najwięcej otrzymała Argentyna – 111,8 mld dolarów, następnie Pakistan – 48,5 mld dolarów i Egipt – 15,6 mld dolarów. Dziewięć krajów otrzymało mniej niż miliard dolarów.

Pożyczki ratunkowe w Chinach są „nieprzejrzyste i nieskoordynowane” – uważa Brad Parks, jeden z autorów raportu i dyrektor AidData, laboratorium badawczego w The College of William & Mary w Stanach Zjednoczonych. Rząd Chin odpowiedział na tę krytykę stwierdzeniem, że jego zagraniczne inwestycje działają na „zasadzie otwartości i przejrzystości”.

„Chiny działają zgodnie z prawami rynkowymi i zasadami międzynarodowymi, szanują wolę odpowiednich krajów, nigdy nie zmuszały żadnej ze stron do pożyczania pieniędzy, nigdy nie zmuszały żadnego kraju do płacenia, nie wiążą żadnych warunków politycznych z umowami pożyczkowymi i nie dążą do żadnego interesu politycznego” – powiedziała rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning.

Pożyczki ratunkowe koncentrują się głównie w krajach o średnich dochodach (cztery piąte pożyczek) ze względu na ryzyko, jakie stwarzają dla bilansów chińskich banków. Krajom o niskich dochodach oferowane są okresy karencji i przedłużenia terminu zapadalności – czytamy w raporcie.

Chiny negocjują restrukturyzację zadłużenia z krajami takimi jak Zambia, Ghana i Sri Lanka i są krytykowane za wstrzymywanie tych procesów. W odpowiedzi wzywają Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, aby również zaoferowały umorzenie długów.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA