fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaŚwiatChiny odpowiadają na starzenie się społeczeństwa

Chiny odpowiadają na starzenie się społeczeństwa

Połowa chińskich prowincji rozpocznie w przyszłym roku pilotażowe programy poprawy usług medycznych i opiekuńczych dla osób starszych - poinformowała chińska Narodowa Komisja Zdrowia (NHC). Na podstawie tych doświadczeń w 2023 r. ma ruszyć program ogólnokrajowy. Chiny, podobnie jak Zachód, borykają się z problemem szybkiego starzenia się społeczeństwa.

W zeszłym roku liczba Chińczyków praktycznie nie wzrosła, a wskaźnik liczby dzieci [przypadających na kobietę jest na poziomie polskim i wynosi 1,4 (w tym roku to Indie staną się najprawdopodobniej najludniejszym krajem świata). Na wzrost dzietności w Chinach nie wpłynęło także zniesienie polityki jednego dziecka w 2015 r. W 2020 roku obywatele w wieku 65 lat i więcej stanowili 13,5% populacji Chin, w porównaniu do 8,87% w 2010 roku.

Według ekspertów przyczyny niskiego przyrostu naturalnego w Chinach są podobne jak na Zachodzie – wiążą się ze wzrostem zamożności społeczeństwa i konsumpcyjnym stylem życia, a także zwiększeniem aspiracji zawodowych kobiet.

Planowane programy pilotażowe mają na celu zwiększenie liczby placówek medycznych, które obsługują osoby starsze, np. poprzez przekształcania niektórych szpitali w ośrodki opieki, a także wspieranie organizacji pozarządowych w tworzeniu sieci ośrodków opieki na dużą skalę. Planowane jest też zwiększenie liczby lekarzy specjalizujących się w opiece nad osobami starszymi, zapewnienie wizyt domowych seniorom z problemami z poruszaniem się oraz usprawnienie systemu cen usług medycznych i opiekuńczych, a także sposobu ich opłacania.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA