Połowa chińskich prowincji rozpocznie w przyszłym roku pilotażowe programy poprawy usług medycznych i opiekuńczych dla osób starszych – poinformowała chińska Narodowa Komisja Zdrowia (NHC). Na podstawie tych doświadczeń w 2023 r. ma ruszyć program ogólnokrajowy. Chiny, podobnie jak Zachód, borykają się z problemem szybkiego starzenia się społeczeństwa.

W zeszłym roku liczba Chińczyków praktycznie nie wzrosła, a wskaźnik liczby dzieci [przypadających na kobietę jest na poziomie polskim i wynosi 1,4 (w tym roku to Indie staną się najprawdopodobniej najludniejszym krajem świata). Na wzrost dzietności w Chinach nie wpłynęło także zniesienie polityki jednego dziecka w 2015 r. W 2020 roku obywatele w wieku 65 lat i więcej stanowili 13,5% populacji Chin, w porównaniu do 8,87% w 2010 roku.

Według ekspertów przyczyny niskiego przyrostu naturalnego w Chinach są podobne jak na Zachodzie – wiążą się ze wzrostem zamożności społeczeństwa i konsumpcyjnym stylem życia, a także zwiększeniem aspiracji zawodowych kobiet.

Planowane programy pilotażowe mają na celu zwiększenie liczby placówek medycznych, które obsługują osoby starsze, np. poprzez przekształcania niektórych szpitali w ośrodki opieki, a także wspieranie organizacji pozarządowych w tworzeniu sieci ośrodków opieki na dużą skalę. Planowane jest też zwiększenie liczby lekarzy specjalizujących się w opiece nad osobami starszymi, zapewnienie wizyt domowych seniorom z problemami z poruszaniem się oraz usprawnienie systemu cen usług medycznych i opiekuńczych, a także sposobu ich opłacania.

Reuters/KR

Poprzedni artykułPowell zostanie na następną kadencję. O nominacji zadecydowało pozytywne podejście do… zielonej transformacji?
Następny artykułJakość ważniejsza od ceny