fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatChiny odpowiadają na starzenie się społeczeństwa

Chiny odpowiadają na starzenie się społeczeństwa

Połowa chińskich prowincji rozpocznie w przyszłym roku pilotażowe programy poprawy usług medycznych i opiekuńczych dla osób starszych - poinformowała chińska Narodowa Komisja Zdrowia (NHC). Na podstawie tych doświadczeń w 2023 r. ma ruszyć program ogólnokrajowy. Chiny, podobnie jak Zachód, borykają się z problemem szybkiego starzenia się społeczeństwa.

W zeszłym roku liczba Chińczyków praktycznie nie wzrosła, a wskaźnik liczby dzieci [przypadających na kobietę jest na poziomie polskim i wynosi 1,4 (w tym roku to Indie staną się najprawdopodobniej najludniejszym krajem świata). Na wzrost dzietności w Chinach nie wpłynęło także zniesienie polityki jednego dziecka w 2015 r. W 2020 roku obywatele w wieku 65 lat i więcej stanowili 13,5% populacji Chin, w porównaniu do 8,87% w 2010 roku.

Według ekspertów przyczyny niskiego przyrostu naturalnego w Chinach są podobne jak na Zachodzie – wiążą się ze wzrostem zamożności społeczeństwa i konsumpcyjnym stylem życia, a także zwiększeniem aspiracji zawodowych kobiet.

Planowane programy pilotażowe mają na celu zwiększenie liczby placówek medycznych, które obsługują osoby starsze, np. poprzez przekształcania niektórych szpitali w ośrodki opieki, a także wspieranie organizacji pozarządowych w tworzeniu sieci ośrodków opieki na dużą skalę. Planowane jest też zwiększenie liczby lekarzy specjalizujących się w opiece nad osobami starszymi, zapewnienie wizyt domowych seniorom z problemami z poruszaniem się oraz usprawnienie systemu cen usług medycznych i opiekuńczych, a także sposobu ich opłacania.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA