fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatChiny ograniczają korzystanie ze smartfonów przez nieletnich

Chiny ograniczają korzystanie ze smartfonów przez nieletnich

Chiński krajowy regulator cyberprzestrzeni zalecił ograniczenie korzystania ze smartfonów przez dzieci poniżej 18. roku życia. Zgodnie z proponowanym prawem będą one mogły z nich korzystać maksymalnie przez dwie godziny dziennie.

Zasady zaproponowane przez Administrację Cyberprzestrzeni Chin (CAC) przewidują również zakaz dostępu dzieci do internetu na urządzeniach mobilnych od 22 do 6 rano. Dzieje się to cztery lata po tym, gdy chińskie dzieci objęto ograniczeniami dotyczącymi gier.

W ramach planowanych zmian wprowadzony zostanie wielopoziomowy system zarządzania czasem korzystania ze smartfona, obejmujący maksymalnie 40 minut dziennie dla dzieci  poniżej ósmego roku życia i do dwóch godzin dla 16- i 17-latków. Rodzice będą jednak mogli to ominąć, jeśli zechcą.

CAC poinformował, że zasady „przywrócą pozytywną rolę internetu, stworzą sprzyjające środowisko sieciowe, zapobiegną problemom uzależnienia od internetu nieletnich i będą w to środowisko ingerować, a także poprowadzą nieletnich do kształtowania dobrych nawyków korzystania z internetu”.

Za wdrażanie nowych zasad używania smartfonów będą prawdopodobnie odpowiedzialni giganci technologiczni, podobnie jak przy ograniczeniach w dostępie do gier.

Ceny akcji firm takich jak Alibaba i serwis do udostępniania wideo Bilibili znacząco spadły.

Gry jak „duchowe opium”

Władze Chin w ostatnich latach ingerowały w krajowy sektor technologiczny, częściowo ze względu na obawy związane z ryzykiem, jakie technologia cyfrowa stwarza dla młodych ludzi. W 2021 roku Chiny, mając na celu walkę z uzależnieniem, ograniczyły czas gry dla dzieci i zamroziły zatwierdzanie nowych gier na dziewięć miesięcy, uderzając tym w wyniki finansowe wielu firm. Państwowe media nazwały gry online „duchowym opium”.

Gracze poniżej 18. roku życia otrzymali zakaz grania online między godz. 22 a 8. Są oni również ograniczeni do 90 minut grania w dni powszednie i trzech godzin w weekendy i święta. Prawie dwa lata później władze zabroniły dzieciom grania dłużej niż trzy godziny tygodniowo.

Ograniczanie dla nieletnich graczy wprowadzone przez chiński rząd zaszkodziły tamtejszym firmom technologicznym. Według firmy badawczej Newzoo zwiększona regulacja branży pomogła USA wyprzedzić Chiny, dotychczas największego na świecie rynku gier pod względem przychodów.

BBC, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Indie zyskują inwestycje kosztem Chin

Z raportu firmy analitycznej Rhodium Group wynika, że ​​firmy amerykańskie i europejskie przenoszą inwestycje z Chin na inne rynki rozwijające się, przy czym zdecydowana większość kapitału zagranicznego przenosi się do Indii, a w dalszej kolejności do Meksyku, Wietnamu i Malezji.
2 MIN CZYTANIA

Alternatywa dla chińskiego Jedwabnego Szlaku? Powstaje szlak Indie-Bliski Wschód-Europa

Prezydent USA Joe Biden wraz z przywódcami Indii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosili na szczycie G20 w Indiach uruchomienie nowego szlaku handlowego łączącego Indie z Bliskim Wschodem i Europą za pośrednictwem kolei i portów. Biały Dom stwierdził, że projekt zapoczątkuje „nową erę komunikacji (connectivity)”.
2 MIN CZYTANIA