fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChiny ograniczają korzystanie ze smartfonów przez nieletnich

Chiny ograniczają korzystanie ze smartfonów przez nieletnich

Chiński krajowy regulator cyberprzestrzeni zalecił ograniczenie korzystania ze smartfonów przez dzieci poniżej 18. roku życia. Zgodnie z proponowanym prawem będą one mogły z nich korzystać maksymalnie przez dwie godziny dziennie.

Zasady zaproponowane przez Administrację Cyberprzestrzeni Chin (CAC) przewidują również zakaz dostępu dzieci do internetu na urządzeniach mobilnych od 22 do 6 rano. Dzieje się to cztery lata po tym, gdy chińskie dzieci objęto ograniczeniami dotyczącymi gier.

W ramach planowanych zmian wprowadzony zostanie wielopoziomowy system zarządzania czasem korzystania ze smartfona, obejmujący maksymalnie 40 minut dziennie dla dzieci  poniżej ósmego roku życia i do dwóch godzin dla 16- i 17-latków. Rodzice będą jednak mogli to ominąć, jeśli zechcą.

CAC poinformował, że zasady „przywrócą pozytywną rolę internetu, stworzą sprzyjające środowisko sieciowe, zapobiegną problemom uzależnienia od internetu nieletnich i będą w to środowisko ingerować, a także poprowadzą nieletnich do kształtowania dobrych nawyków korzystania z internetu”.

Za wdrażanie nowych zasad używania smartfonów będą prawdopodobnie odpowiedzialni giganci technologiczni, podobnie jak przy ograniczeniach w dostępie do gier.

Ceny akcji firm takich jak Alibaba i serwis do udostępniania wideo Bilibili znacząco spadły.

Gry jak „duchowe opium”

Władze Chin w ostatnich latach ingerowały w krajowy sektor technologiczny, częściowo ze względu na obawy związane z ryzykiem, jakie technologia cyfrowa stwarza dla młodych ludzi. W 2021 roku Chiny, mając na celu walkę z uzależnieniem, ograniczyły czas gry dla dzieci i zamroziły zatwierdzanie nowych gier na dziewięć miesięcy, uderzając tym w wyniki finansowe wielu firm. Państwowe media nazwały gry online „duchowym opium”.

Gracze poniżej 18. roku życia otrzymali zakaz grania online między godz. 22 a 8. Są oni również ograniczeni do 90 minut grania w dni powszednie i trzech godzin w weekendy i święta. Prawie dwa lata później władze zabroniły dzieciom grania dłużej niż trzy godziny tygodniowo.

Ograniczanie dla nieletnich graczy wprowadzone przez chiński rząd zaszkodziły tamtejszym firmom technologicznym. Według firmy badawczej Newzoo zwiększona regulacja branży pomogła USA wyprzedzić Chiny, dotychczas największego na świecie rynku gier pod względem przychodów.

BBC, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA