fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChiny planują wzrost na poziomie 5 proc., większe wydatki na armię i...

Chiny planują wzrost na poziomie 5 proc., większe wydatki na armię i technologie

Chiny przedstawiły najważniejsze plany gospodarcze. Przewidują tegoroczny wzrost gospodarczy na poziomie około 5 proc. Znacząco wyższe mają być wydatki na armię, naukę i technologię, dyplomację i politykę społeczną.

Chińskie plany przedstawił premier Li Qiang podczas najważniejszego wydarzenia politycznego w roku tzw. podwójnej sesji: dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (NPC) i gremiów doradczych.

Pobudzanie gospodarki

Li przyznał, że wyniki gospodarcze Chin napotkały „trudności” i dodał, że wiele z nich „nie zostało jeszcze rozwiązanych”. „Ryzyko i potencjalne niebezpieczeństwa związane z nieruchomościami, zadłużeniem samorządów lokalnych oraz małymi i średnimi instytucjami finansowymi były w niektórych obszarach dotkliwe” – stwierdził.

Zapowiedział „nowy krok naprzód” poprzez wspieranie rozwijających się sektorów i gałęzi przemysłu, w tym pojazdów elektrycznych, nowych materiałów, komercyjnych lotów kosmicznych, technologii kwantowej i nauk przyrodniczych. Zapowiedział, że zwiększone zostaną regulacje rynków finansowych oraz przyspieszą badania w zakresie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (AI).

Zapowiedział także szereg środków, które wspomogą wychodzenie z okresu spowolnienia po pandemii, w tym opracowanie nowych inicjatyw mających na celu rozwiązanie problemów w dotkniętym kryzysem sektorze nieruchomości w kraju.

Pekin zamierza stworzyć 12 milionów miejsc pracy na obszarach miejskich. Chiński przywódca Xi Jinping stwierdził podczas jednej z sesji, że Chiny poszukują „nowych sił wytwórczych”, ale muszą unikać baniek gospodarczych.

Rośnie budżet obronny i technologiczny

Chiny ogłosiły zwiększenie budżetu obronnego o 7,2 proc. Jest on drugim co do wielkości na świecie (za Stanami Zjednoczonymi) i wynosi 222 miliardy dolarów. Tegoroczny wzrost wydatków na obronność jest podobny do wzrostu z ubiegłego roku. Jak wskazują komentatorzy, oficjalna kwota budżetu stanowi jednak jedynie ułamek wydatków Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – wojskowego skrzydła rządzącej Partii Komunistycznej.

Kraj uznał także naukę i technologię za priorytet budżetowy, zwiększając wydatki na te dziedziny o 10 proc. Wyniosą one w 2024 r. 52 miliardy dolarów. Pekin próbuje zapewnić sobie samowystarczalność technologiczną, aby przeciwstawić się zachodnim działaniom zmierzającym do ograniczenia dostępu kraju do najnowocześniejszych technologii.

Więcej na politykę społeczną i dyplomację

Premier Li Qiang zapowiedział także wzrost o 6,6 proc. wydatków na dyplomację – do 8,4 mld dolarów w 2024 r. Mówił, że „nowy typ” chińskiej dyplomacji będzie dążył do „równości i porządku”, a Chiny „pozostaną zdecydowane w przeciwstawianiu się wszelkim działaniom hegemonicznym, apodyktycznym i zastraszaniu”.

Wobec kryzysu demograficznego Chiny planują wzmacniać politykę pronatalną poprzez zmniejszanie kosztów wychowania i edukacji dzieci czy zmiany w systemie urlopów macierzyńskich oraz senioralną, poprzez podniesienie świadczeń i wspieranie prywatnego systemu emerytalnego.

BBC, Associated Press, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA