fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatChiny połączyła z Laosem ponad 1000-kilometrowa linia kolejowa

Chiny połączyła z Laosem ponad 1000-kilometrowa linia kolejowa

Chiny uruchomiły transgraniczną linię kolejową z Laosem. To pierwsza międzynarodowa sieć kolejowa w tym kraju – informuje CNN. Jest to najnowszy projekt w ramach szeroko zakrojonej Inicjatywy Pasa i Drogi (Nowego Jedwabnego Szlaku) – strategii mającej na celu tworzenie połączeń infrastrukturalnych krajów azjatyckich i afrykańskich, dzięki wykorzystaniu siły gospodarczej Chin.

Kolej połączyła Vientiane – stolicę Laosu z Kunming – stolicą i największym miastem chińskiej prowincji Yunnan. Sieć będzie się składać z 45 stacji w obydwu krajach, z których około 20 będzie świadczyło usługi pasażerskie. Obecnie kolej ma łączną długość ponad 1000 kilometrów (621 mil). Podróż z Kunming do chińskiego miasta granicznego Jinghong zajmuje około trzech godzin. Zarówno przewozy towarowe, jak i pasażerskie zostaną uruchomione od końca 2021 roku.

Według oświadczenia China Railway Group, pociąg Chiny-Laos pomoże przekształcić Laos z „kraju ograniczonego lądem w kraj połączony z lądem”.

Chiny inwestują znaczne środki w budowę linii kolejowych w ciągu ostatniej dekady, budując od 2008 roku 37 900 km (około 23 500 mil) linii dużych prędkości. Inwestują również w projekty kolejowe w innych krajach, takie jak np. sieć kolejowa o wartości 3,6 miliarda dolarów w Kenii.

KR/CNN

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA