fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaŚwiatChiny połączyła z Laosem ponad 1000-kilometrowa linia kolejowa

Chiny połączyła z Laosem ponad 1000-kilometrowa linia kolejowa

Chiny uruchomiły transgraniczną linię kolejową z Laosem. To pierwsza międzynarodowa sieć kolejowa w tym kraju – informuje CNN. Jest to najnowszy projekt w ramach szeroko zakrojonej Inicjatywy Pasa i Drogi (Nowego Jedwabnego Szlaku) – strategii mającej na celu tworzenie połączeń infrastrukturalnych krajów azjatyckich i afrykańskich, dzięki wykorzystaniu siły gospodarczej Chin.

Kolej połączyła Vientiane – stolicę Laosu z Kunming – stolicą i największym miastem chińskiej prowincji Yunnan. Sieć będzie się składać z 45 stacji w obydwu krajach, z których około 20 będzie świadczyło usługi pasażerskie. Obecnie kolej ma łączną długość ponad 1000 kilometrów (621 mil). Podróż z Kunming do chińskiego miasta granicznego Jinghong zajmuje około trzech godzin. Zarówno przewozy towarowe, jak i pasażerskie zostaną uruchomione od końca 2021 roku.

Według oświadczenia China Railway Group, pociąg Chiny-Laos pomoże przekształcić Laos z „kraju ograniczonego lądem w kraj połączony z lądem”.

Chiny inwestują znaczne środki w budowę linii kolejowych w ciągu ostatniej dekady, budując od 2008 roku 37 900 km (około 23 500 mil) linii dużych prędkości. Inwestują również w projekty kolejowe w innych krajach, takie jak np. sieć kolejowa o wartości 3,6 miliarda dolarów w Kenii.

KR/CNN

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA