Chiny uruchomiły transgraniczną linię kolejową z Laosem. To pierwsza międzynarodowa sieć kolejowa w tym kraju – informuje CNN. Jest to najnowszy projekt w ramach szeroko zakrojonej Inicjatywy Pasa i Drogi (Nowego Jedwabnego Szlaku) – strategii mającej na celu tworzenie połączeń infrastrukturalnych krajów azjatyckich i afrykańskich, dzięki wykorzystaniu siły gospodarczej Chin.

Kolej połączyła Vientiane – stolicę Laosu z Kunming – stolicą i największym miastem chińskiej prowincji Yunnan. Sieć będzie się składać z 45 stacji w obydwu krajach, z których około 20 będzie świadczyło usługi pasażerskie. Obecnie kolej ma łączną długość ponad 1000 kilometrów (621 mil). Podróż z Kunming do chińskiego miasta granicznego Jinghong zajmuje około trzech godzin. Zarówno przewozy towarowe, jak i pasażerskie zostaną uruchomione od końca 2021 roku.

Według oświadczenia China Railway Group, pociąg Chiny-Laos pomoże przekształcić Laos z „kraju ograniczonego lądem w kraj połączony z lądem”.

Chiny inwestują znaczne środki w budowę linii kolejowych w ciągu ostatniej dekady, budując od 2008 roku 37 900 km (około 23 500 mil) linii dużych prędkości. Inwestują również w projekty kolejowe w innych krajach, takie jak np. sieć kolejowa o wartości 3,6 miliarda dolarów w Kenii.

KR/CNN

Poprzedni artykułZPP: Potrzebujemy imigracji osiedleńczej
Następny artykułMFW: Kryzys w Afganistanie odbije się na sąsiednich gospodarkach