fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChiny poparły prawo Argentyny do Falklandów

Chiny poparły prawo Argentyny do Falklandów

Chin poparły prawo Argentyny do Falklandów, Argentyna z kolei wyraziła chęć pogłębienia współpracy gospodarczej z Chinami i przyłączenia do Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chińska deklaracja spotkała się ze stanowczym sprzeciwem Wielkiej Brytanii. Falklandy są brytyjskim terytorium zamorskim.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss napisała na Twitterze, że kraj ten „całkowicie” odrzuca „wszelkie pytania dotyczące suwerenności Falklandów”. „Falklandy są częścią brytyjskiej rodziny i będziemy bronić ich prawa do samostanowienia. Chiny muszą szanować suwerenność Falklandów” – napisała.

Prezydent Chin Xi Jinping i jego argentyński odpowiednik Alberto Fernandez wydali wspólne oświadczenie, w którym Chiny potwierdziły swoje poparcie dla żądania Argentyny „aby w pełni korzystała z suwerenności nad Malwinami”, używając argentyńskiej nazwy tego terytorium.

Argentyna uważa, że Falklandy zostały jej nielegalnie zabrane w 1833 roku i najechała na brytyjską kolonię w 1982 roku. Wielka Brytania wysłała w odpowiedzi wojska, w wyniku czego Argentyna przegrała dwumiesięczną wojnę o archipelag. Argentyna jednak nadal rości sobie prawa do wysp. Londyn twierdzi, że Falklandy są samorządną jednostką pod jego ochroną.

Xi i Fernandez zobowiązali się również do bliższej współpracy gospodarczej i podpisali protokół ustaleń w sprawie przystąpienia Argentyny do „Inicjatywy Pasa i Szlaku”, sztandarowego projektu Xi dotyczącego budowy chińskiej infrastruktury na całym świecie.

Chiny wyprzedziły już Brazylię jako główny partner handlowy Argentyny. Jeśli rozmowy z Pekinem będą kontynuowane Argentyna stanie się pierwszą z czterech głównych gospodarek Ameryki Łacińskiej, która przyłączy się do inicjatywy. W czasie Olimpiady Chiny zainaugurowały także rozmowy o utworzeniu strefy wolnego handlu z Ekwadorem.

abcnews.go.com/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostało zatrzymanych we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji, w związku z oskarżeniami o wyłudzenie 600 milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID - 19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA