Chin poparły prawo Argentyny do Falklandów, Argentyna z kolei wyraziła chęć pogłębienia współpracy gospodarczej z Chinami i przyłączenia do Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chińska deklaracja spotkała się ze stanowczym sprzeciwem Wielkiej Brytanii. Falklandy są brytyjskim terytorium zamorskim.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss napisała na Twitterze, że kraj ten „całkowicie” odrzuca „wszelkie pytania dotyczące suwerenności Falklandów”. „Falklandy są częścią brytyjskiej rodziny i będziemy bronić ich prawa do samostanowienia. Chiny muszą szanować suwerenność Falklandów” – napisała.

Prezydent Chin Xi Jinping i jego argentyński odpowiednik Alberto Fernandez wydali wspólne oświadczenie, w którym Chiny potwierdziły swoje poparcie dla żądania Argentyny „aby w pełni korzystała z suwerenności nad Malwinami”, używając argentyńskiej nazwy tego terytorium.

Argentyna uważa, że Falklandy zostały jej nielegalnie zabrane w 1833 roku i najechała na brytyjską kolonię w 1982 roku. Wielka Brytania wysłała w odpowiedzi wojska, w wyniku czego Argentyna przegrała dwumiesięczną wojnę o archipelag. Argentyna jednak nadal rości sobie prawa do wysp. Londyn twierdzi, że Falklandy są samorządną jednostką pod jego ochroną.

Xi i Fernandez zobowiązali się również do bliższej współpracy gospodarczej i podpisali protokół ustaleń w sprawie przystąpienia Argentyny do „Inicjatywy Pasa i Szlaku”, sztandarowego projektu Xi dotyczącego budowy chińskiej infrastruktury na całym świecie.

Chiny wyprzedziły już Brazylię jako główny partner handlowy Argentyny. Jeśli rozmowy z Pekinem będą kontynuowane Argentyna stanie się pierwszą z czterech głównych gospodarek Ameryki Łacińskiej, która przyłączy się do inicjatywy. W czasie Olimpiady Chiny zainaugurowały także rozmowy o utworzeniu strefy wolnego handlu z Ekwadorem.

abcnews.go.com/KR

Poprzedni artykułDopłacimy potężne pieniądze do kopalń, które mają zostać zamknięte
Następny artykułChiny kładą rękę na strategicznych surowcach w Argentynie