W ramach reakcji za wizytę na Tajwanie spikerki amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi Chiny zablokowały import cytrusów, ryb i setki innych produktów żywnościowych, a także zakazały eksportu na Tajwan naturalnego piasku. Nie wprowadziły jednak restrykcji, które zakłócałyby kluczowe technologicznie i produkcyjnie relacje. Tajwan jest światowym liderem w produkcji półprzewodników. Mimo wojennych nastrojów obroty handlowe między kontynentem a wyspą rosną z każdym rokiem. Chiny są największym partnerem handlowym Tajwanu, przyjmując ponad dwa razy więcej eksportu wyspy niż drugie pod tym względem Stany Zjednoczone.

Owoce, ryby i inne produkty spożywcze zablokowane przez Pekin stanowią niewielką część eksportu Tajwanu do Chin, ale zakaz szkodzi obszarom wyspy zamieszkanym przez zwolenników obecnej prezydent Republiki Chińskiej na Tajwanie Tsai Ing-wen. Pekin próbował już w przeszłości wykorzystać dostęp do swoich rynków do osłabienia Tsai i innych tajwańskich przywódców, których oskarża o dążenie do niepodległości.

Pekin ogłosił także ćwiczenia wojskowych z ostrzałem artyleryjskim na wodach wokół Tajwanu. To może opóźnić lub zakłócić wysyłkę towarów do i z Tajwanu, który ma znaczący udział w handlu światowym i uderzyć w gospodarkę wyspy.

Chińska Republika Ludowa na kontynencie i Republika Chińska na Tajwanie nie mają oficjalnych relacji, ale wielomiliardowe powiązania biznesowe, zwłaszcza w napływie tajwańskich procesorów potrzebnych chińskim fabrykom, które montują światowe smartfony i inną elektronikę. Jej producenci, w tym Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp., wytwarzają najbardziej zaawansowane procesory do smartfonów, tabletów, urządzeń medycznych i innych produktów. Globalna gospodarka nie może funkcjonować bez chipów, które są produkowane zarówno na Tajwanie, jak i w Chinach.

Siła nacisku gospodarczego Chin kontynentalnych na Tajwan jest jednak większa niż w przeszłości, gdy wyspa zdecydowanie wyprzedzała kontynent pod względem rozwoju i zaawansowania technologicznego. Dziś PKB wyspy to jedynie ok 1,5 PKB CHRL.

Pekin zainwestował miliardy dolarów w rozwój własnego przemysłu produkcji półprzewodników, który dostarcza tanie chipy do samochodów i urządzeń, ale nie obsługuje najnowszych smartfonów, tabletów, urządzeń medycznych i innych produktów. Chipy są największym produktem importowym Chin o wartości ponad 400 mld dolarów rocznie, w czym wyprzedzają ropę naftową.

Handel dwustronny między krajami wzrósł w zeszłym roku o 26 proc. do 328,3 mld dolarów. Tajwan, który produkuje połowę światowych procesorów i dysponuje technologią, z którą kontynent nie może się równać, podał, że sprzedaż chińskim fabrykom wzrosła o 24,4 proc. – do 104,3 mld dolarów.

Według rządu wyspy, w ciągu ostatnich trzech dekad tajwańskie firmy zainwestowały na kontynencie prawie 200 mld dolarów. Przedsiębiorcy, inżynierowie i inni wyemigrowali do pracy na kontynencie, niektórzy zrekrutowani przez chińskich producentów chipów i inne firmy, które chcą dogonić Tajwan. Według ministerstwa policji spis ludności w 2020 r. wykazał, że na kontynencie mieszka 158 000 Tajwańczyków.

Associated Press/KR

Poprzedni artykułBiedronka wróci do handlu w niedziele
Następny artykułPGNiG odkryło złoże gazu ziemnego