fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChiny próbują gospodarczo osłabić Tajwan

Chiny próbują gospodarczo osłabić Tajwan

W ramach reakcji za wizytę na Tajwanie spikerki amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi Chiny zablokowały import cytrusów, ryb i setki innych produktów żywnościowych, a także zakazały eksportu na Tajwan naturalnego piasku. Nie wprowadziły jednak restrykcji, które zakłócałyby kluczowe technologicznie i produkcyjnie relacje. Tajwan jest światowym liderem w produkcji półprzewodników. Mimo wojennych nastrojów obroty handlowe między kontynentem a wyspą rosną z każdym rokiem. Chiny są największym partnerem handlowym Tajwanu, przyjmując ponad dwa razy więcej eksportu wyspy niż drugie pod tym względem Stany Zjednoczone.

Owoce, ryby i inne produkty spożywcze zablokowane przez Pekin stanowią niewielką część eksportu Tajwanu do Chin, ale zakaz szkodzi obszarom wyspy zamieszkanym przez zwolenników obecnej prezydent Republiki Chińskiej na Tajwanie Tsai Ing-wen. Pekin próbował już w przeszłości wykorzystać dostęp do swoich rynków do osłabienia Tsai i innych tajwańskich przywódców, których oskarża o dążenie do niepodległości.

Pekin ogłosił także ćwiczenia wojskowych z ostrzałem artyleryjskim na wodach wokół Tajwanu. To może opóźnić lub zakłócić wysyłkę towarów do i z Tajwanu, który ma znaczący udział w handlu światowym i uderzyć w gospodarkę wyspy.

Chińska Republika Ludowa na kontynencie i Republika Chińska na Tajwanie nie mają oficjalnych relacji, ale wielomiliardowe powiązania biznesowe, zwłaszcza w napływie tajwańskich procesorów potrzebnych chińskim fabrykom, które montują światowe smartfony i inną elektronikę. Jej producenci, w tym Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp., wytwarzają najbardziej zaawansowane procesory do smartfonów, tabletów, urządzeń medycznych i innych produktów. Globalna gospodarka nie może funkcjonować bez chipów, które są produkowane zarówno na Tajwanie, jak i w Chinach.

Siła nacisku gospodarczego Chin kontynentalnych na Tajwan jest jednak większa niż w przeszłości, gdy wyspa zdecydowanie wyprzedzała kontynent pod względem rozwoju i zaawansowania technologicznego. Dziś PKB wyspy to jedynie ok 1,5 PKB CHRL.

Pekin zainwestował miliardy dolarów w rozwój własnego przemysłu produkcji półprzewodników, który dostarcza tanie chipy do samochodów i urządzeń, ale nie obsługuje najnowszych smartfonów, tabletów, urządzeń medycznych i innych produktów. Chipy są największym produktem importowym Chin o wartości ponad 400 mld dolarów rocznie, w czym wyprzedzają ropę naftową.

Handel dwustronny między krajami wzrósł w zeszłym roku o 26 proc. do 328,3 mld dolarów. Tajwan, który produkuje połowę światowych procesorów i dysponuje technologią, z którą kontynent nie może się równać, podał, że sprzedaż chińskim fabrykom wzrosła o 24,4 proc. – do 104,3 mld dolarów.

Według rządu wyspy, w ciągu ostatnich trzech dekad tajwańskie firmy zainwestowały na kontynencie prawie 200 mld dolarów. Przedsiębiorcy, inżynierowie i inni wyemigrowali do pracy na kontynencie, niektórzy zrekrutowani przez chińskich producentów chipów i inne firmy, które chcą dogonić Tajwan. Według ministerstwa policji spis ludności w 2020 r. wykazał, że na kontynencie mieszka 158 000 Tajwańczyków.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA