Chiny zobowiązały się przekazać Afryce miliard swoich szczepionek przeciw COVID-19. 400 milionów z nich ma zostać wyprodukowanych przez chińskie firmy na Czarnym Lądzie. Prezydent Chin Xi Jinping złożył tę obietnicę na ceremonii otwarcia chińsko-afrykańskiego forum współpracy gospodarczej w Senegalu.

– Musimy stawiać ludzi i ich życie na pierwszym miejscu, kierować się nauką, wspierać przekazywanie praw własności intelektualnej do szczepionek COVID-19 i naprawdę zapewnić dostępność i przystępność szczepionek w Afryce, aby wypełnić lukę w szczepieniach – powiedział.

Wskaźniki szczepień w krajach afrykańskich są niskie w porównaniu z resztą świata, a wiele państw kontynentu zdanych jest na zagraniczne darowizny z powodu braku zakładów produkcyjnych i wysokich kosztów masowych zakupów szczepionek.

Pekin w trakcie szczytu ogłosił również realizację wielu projektów dotyczących zdrowia, technologii cyfrowych i bezpieczeństwa. A Xi Jingping zadeklarował otworzenie linii kredytowych o wartości 10 mld dolarów dla instytucji finansowych z Afryki. Nie wiadomo jednak na jakich warunkach i na co mają być udzielane kredyty.

Associated Press/KR

Poprzedni artykułTa branża skorzystała na pandemii
Następny artykułParag Agrawal szefem Twittera