fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny ujawniają swoje plany kosmiczne

Chiny ujawniają swoje plany kosmiczne

Chiny opublikowały białą księgę na temat swojego programu kosmicznego, w której podsumowują dotychczasowe osiągnięcia i przedstawiają plany na najbliższe pięć lat.

Do głównych osiągnięć chińskiego przemysłu kosmicznego od 2016 roku zaliczono: stałą poprawę infrastruktury kosmicznej, ukończenie i eksploatacja Satelitarnego Systemu Nawigacji BeiDou (BDS), ukończenie systemu obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości, stałą poprawę możliwości serwisowych satelity w zakresie komunikacji i nadawania, zakończenie ostatniego etapu trzyetapowego programu eksploracji Księżyca, pierwsze etapy budowy stacji kosmicznej, a także lądowanie i eksplorację Marsa przez Tianwen-1.

Dokument określa kluczowe obszary przestrzeni kosmicznej, na których Chiny planują skoncentrować się w ciągu najbliższych pięciu lat. Dotyczą one systemu transportu kosmicznego, infrastruktury kosmicznej, załogowych lotów kosmicznych, eksploracji kosmosu, telemetrii, śledzenia i dowodzenia, eksperymentów nad nowymi technologiami i zarządzania środowiskiem w przestrzeni kosmicznej.

Według dokumentu, Chiny są gotowe do zbadania obszarów polarnych Księżyca i rozważają załogowe lądowanie na Księżycu. Obiecują również ulepszyć monitorowanie problemu śmieci kosmicznych i rozszerzyć system zarządzania środowiskiem kosmicznym o system obrony obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi i planowany system monitorowania klimatu kosmos-Ziemia.

Jednocześnie będą dążyć do aktywnego udziału w formułowaniu międzynarodowych zasad dotyczących przestrzeni kosmicznej w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz współpracować z innymi krajami, aby sprostać wyzwaniom związanym z zapewnieniem długoterminowej stabilności działań w przestrzeni kosmicznej.

„Chiny będą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach na temat kwestii międzynarodowych i rozwoju odpowiednich mechanizmów, takich jak te w dziedzinie zarządzania środowiskiem kosmicznym, monitorowania i reagowania na obiekty bliskie Ziemi, ochrony planety, zarządzania ruchem kosmicznym oraz rozwoju i wykorzystania przestrzeni kosmicznej zasobów” – czytamy w białej księdze.

W kraju Chiny przyspieszą stworzenie krajowego prawa kosmicznego, aby promować „oparte na prawie zarządzanie przemysłem kosmicznym”. Kraj będzie dalej rozwijał usługi publiczne za pomocą satelitów i rozszerzał przemysł z zastosowaniem technologii kosmicznych.

Kraj będzie kontynuował także badania w dziedzinie nauki o kosmosie, w tym badania dotyczące rozwoju satelity do wykrywania kosmicznych fal grawitacyjnych, satelity sondy Einstein oraz zaawansowanego kosmicznego obserwatorium słonecznego.

Chiny planują także zwiększyć współpracę międzynarodową w zakresie selekcji i szkolenia astronautów, wspólnych lotów i innych dziedzin. Będą także zacieśniać współpracę w międzynarodowym projekcie księżycowej stacji badawczej.

Jest to piąta biała księga tego kraju dotycząca działań w przestrzeni kosmicznej. Podobne ukazały się w 2000, 2006, 2011 i 2016 r.

Reuters, Xinhua/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA