fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny ujawniają swoje plany kosmiczne

Chiny ujawniają swoje plany kosmiczne

Chiny opublikowały białą księgę na temat swojego programu kosmicznego, w której podsumowują dotychczasowe osiągnięcia i przedstawiają plany na najbliższe pięć lat.

Do głównych osiągnięć chińskiego przemysłu kosmicznego od 2016 roku zaliczono: stałą poprawę infrastruktury kosmicznej, ukończenie i eksploatacja Satelitarnego Systemu Nawigacji BeiDou (BDS), ukończenie systemu obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości, stałą poprawę możliwości serwisowych satelity w zakresie komunikacji i nadawania, zakończenie ostatniego etapu trzyetapowego programu eksploracji Księżyca, pierwsze etapy budowy stacji kosmicznej, a także lądowanie i eksplorację Marsa przez Tianwen-1.

Dokument określa kluczowe obszary przestrzeni kosmicznej, na których Chiny planują skoncentrować się w ciągu najbliższych pięciu lat. Dotyczą one systemu transportu kosmicznego, infrastruktury kosmicznej, załogowych lotów kosmicznych, eksploracji kosmosu, telemetrii, śledzenia i dowodzenia, eksperymentów nad nowymi technologiami i zarządzania środowiskiem w przestrzeni kosmicznej.

Według dokumentu, Chiny są gotowe do zbadania obszarów polarnych Księżyca i rozważają załogowe lądowanie na Księżycu. Obiecują również ulepszyć monitorowanie problemu śmieci kosmicznych i rozszerzyć system zarządzania środowiskiem kosmicznym o system obrony obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi i planowany system monitorowania klimatu kosmos-Ziemia.

Jednocześnie będą dążyć do aktywnego udziału w formułowaniu międzynarodowych zasad dotyczących przestrzeni kosmicznej w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz współpracować z innymi krajami, aby sprostać wyzwaniom związanym z zapewnieniem długoterminowej stabilności działań w przestrzeni kosmicznej.

„Chiny będą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach na temat kwestii międzynarodowych i rozwoju odpowiednich mechanizmów, takich jak te w dziedzinie zarządzania środowiskiem kosmicznym, monitorowania i reagowania na obiekty bliskie Ziemi, ochrony planety, zarządzania ruchem kosmicznym oraz rozwoju i wykorzystania przestrzeni kosmicznej zasobów” – czytamy w białej księdze.

W kraju Chiny przyspieszą stworzenie krajowego prawa kosmicznego, aby promować „oparte na prawie zarządzanie przemysłem kosmicznym”. Kraj będzie dalej rozwijał usługi publiczne za pomocą satelitów i rozszerzał przemysł z zastosowaniem technologii kosmicznych.

Kraj będzie kontynuował także badania w dziedzinie nauki o kosmosie, w tym badania dotyczące rozwoju satelity do wykrywania kosmicznych fal grawitacyjnych, satelity sondy Einstein oraz zaawansowanego kosmicznego obserwatorium słonecznego.

Chiny planują także zwiększyć współpracę międzynarodową w zakresie selekcji i szkolenia astronautów, wspólnych lotów i innych dziedzin. Będą także zacieśniać współpracę w międzynarodowym projekcie księżycowej stacji badawczej.

Jest to piąta biała księga tego kraju dotycząca działań w przestrzeni kosmicznej. Podobne ukazały się w 2000, 2006, 2011 i 2016 r.

Reuters, Xinhua/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński producent elektryków zastąpi pracowników sztuczną inteligencją i robotami

Chiński lider produkcji pojazdów elektrycznych Nio chce, żeby do 2027 r. sztuczna inteligencja i roboty zastąpiły w firmie 30 proc. siły roboczej. Ma to poprawić wydajność, obniżyć koszty i zmniejszyć zależność od wykwalifikowanych pracowników. W listopadzie firma zwolniła już 10 proc. personelu.
< 1 MIN CZYTANIA