fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChiny ujawniają swoje plany kosmiczne

Chiny ujawniają swoje plany kosmiczne

Chiny opublikowały białą księgę na temat swojego programu kosmicznego, w której podsumowują dotychczasowe osiągnięcia i przedstawiają plany na najbliższe pięć lat.

Do głównych osiągnięć chińskiego przemysłu kosmicznego od 2016 roku zaliczono: stałą poprawę infrastruktury kosmicznej, ukończenie i eksploatacja Satelitarnego Systemu Nawigacji BeiDou (BDS), ukończenie systemu obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości, stałą poprawę możliwości serwisowych satelity w zakresie komunikacji i nadawania, zakończenie ostatniego etapu trzyetapowego programu eksploracji Księżyca, pierwsze etapy budowy stacji kosmicznej, a także lądowanie i eksplorację Marsa przez Tianwen-1.

Dokument określa kluczowe obszary przestrzeni kosmicznej, na których Chiny planują skoncentrować się w ciągu najbliższych pięciu lat. Dotyczą one systemu transportu kosmicznego, infrastruktury kosmicznej, załogowych lotów kosmicznych, eksploracji kosmosu, telemetrii, śledzenia i dowodzenia, eksperymentów nad nowymi technologiami i zarządzania środowiskiem w przestrzeni kosmicznej.

Według dokumentu, Chiny są gotowe do zbadania obszarów polarnych Księżyca i rozważają załogowe lądowanie na Księżycu. Obiecują również ulepszyć monitorowanie problemu śmieci kosmicznych i rozszerzyć system zarządzania środowiskiem kosmicznym o system obrony obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi i planowany system monitorowania klimatu kosmos-Ziemia.

Jednocześnie będą dążyć do aktywnego udziału w formułowaniu międzynarodowych zasad dotyczących przestrzeni kosmicznej w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz współpracować z innymi krajami, aby sprostać wyzwaniom związanym z zapewnieniem długoterminowej stabilności działań w przestrzeni kosmicznej.

„Chiny będą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach na temat kwestii międzynarodowych i rozwoju odpowiednich mechanizmów, takich jak te w dziedzinie zarządzania środowiskiem kosmicznym, monitorowania i reagowania na obiekty bliskie Ziemi, ochrony planety, zarządzania ruchem kosmicznym oraz rozwoju i wykorzystania przestrzeni kosmicznej zasobów” – czytamy w białej księdze.

W kraju Chiny przyspieszą stworzenie krajowego prawa kosmicznego, aby promować „oparte na prawie zarządzanie przemysłem kosmicznym”. Kraj będzie dalej rozwijał usługi publiczne za pomocą satelitów i rozszerzał przemysł z zastosowaniem technologii kosmicznych.

Kraj będzie kontynuował także badania w dziedzinie nauki o kosmosie, w tym badania dotyczące rozwoju satelity do wykrywania kosmicznych fal grawitacyjnych, satelity sondy Einstein oraz zaawansowanego kosmicznego obserwatorium słonecznego.

Chiny planują także zwiększyć współpracę międzynarodową w zakresie selekcji i szkolenia astronautów, wspólnych lotów i innych dziedzin. Będą także zacieśniać współpracę w międzynarodowym projekcie księżycowej stacji badawczej.

Jest to piąta biała księga tego kraju dotycząca działań w przestrzeni kosmicznej. Podobne ukazały się w 2000, 2006, 2011 i 2016 r.

Reuters, Xinhua/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA