fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatChiny ze spadkiem eksportu w 2023 – pierwszy raz od 7 lat

Chiny ze spadkiem eksportu w 2023 – pierwszy raz od 7 lat

Choć w grudniu Chiny zanotowały wzrost eksportu rdr., to w całym roku – pierwszy raz od 2016 – odnotowały jego spadek. Jak podkreślają eksperci Pekin stoi w obliczu presji handlowej ze względu na słabość gospodarek wielu partnerów handlowych i napięcia geopolityczne, co sprawia, że poprawa sytuacji w najbliższym czasie jest mało prawdopodobna.

Według danych chińskiej administracji celnej, w grudniu ubiegłego roku eksport Chin zwiększył się o 2,3 proc. w ujęciu rok do roku, przyspieszając po wzroście o 0,5 proc. w listopadzie. To wynik zdecydowanie lepszy niż oczekiwali ekonomiści. Mediana ich prognoz zakładała bowiem zwyżkę rzędu 1,7 proc.

Z kolei import w grudniu wzrósł o 0,2 proc. i nie zdołał sprostać prognozom sugerującym odczyt nieco wyższy, na poziomie 0,3 proc. W listopadzie import był jednak pod kreską, spadając o 0,6 proc.

W 2023 r. spadł eksport i import

O ile dane chińskich obrotów handlowych za sam grudzień mogą napawać optymizmem, zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia niosą dane zbiorcze za cały 2023 r.

W zeszłym roku Państwo Środka dostarczyło reszcie świata towary o wartości 3,38 bln dolarów, co oznacza spadek o 4,6 proc. w porównaniu z rekordem rok wcześniej. Przesyłki gwałtownie wzrosły podczas pandemii, gdy ludzie zwiększyli zakupy pracując z domu, ale popyt w Europie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach osłabł wraz ze wzrostem stóp procentowych.

Całoroczny import spadł o 5,5 proc., w rezultacie czego nadwyżka handlowa Chin za cały 2023 r. wyniosła 823 mld dolarów.

Puls Biznesu, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie porozumiały się w sprawie korytarza handlowego

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały porozumienie w sprawie nowego korytarza handlowego, który ma połączyć Europę z Indiami drogą morską i kolejową przez części Bliskiego Wschodu.
< 1 MIN CZYTANIA