fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny ze spadkiem eksportu w 2023 – pierwszy raz od 7 lat

Chiny ze spadkiem eksportu w 2023 – pierwszy raz od 7 lat

Choć w grudniu Chiny zanotowały wzrost eksportu rdr., to w całym roku – pierwszy raz od 2016 – odnotowały jego spadek. Jak podkreślają eksperci Pekin stoi w obliczu presji handlowej ze względu na słabość gospodarek wielu partnerów handlowych i napięcia geopolityczne, co sprawia, że poprawa sytuacji w najbliższym czasie jest mało prawdopodobna.

Według danych chińskiej administracji celnej, w grudniu ubiegłego roku eksport Chin zwiększył się o 2,3 proc. w ujęciu rok do roku, przyspieszając po wzroście o 0,5 proc. w listopadzie. To wynik zdecydowanie lepszy niż oczekiwali ekonomiści. Mediana ich prognoz zakładała bowiem zwyżkę rzędu 1,7 proc.

Z kolei import w grudniu wzrósł o 0,2 proc. i nie zdołał sprostać prognozom sugerującym odczyt nieco wyższy, na poziomie 0,3 proc. W listopadzie import był jednak pod kreską, spadając o 0,6 proc.

W 2023 r. spadł eksport i import

O ile dane chińskich obrotów handlowych za sam grudzień mogą napawać optymizmem, zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia niosą dane zbiorcze za cały 2023 r.

W zeszłym roku Państwo Środka dostarczyło reszcie świata towary o wartości 3,38 bln dolarów, co oznacza spadek o 4,6 proc. w porównaniu z rekordem rok wcześniej. Przesyłki gwałtownie wzrosły podczas pandemii, gdy ludzie zwiększyli zakupy pracując z domu, ale popyt w Europie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach osłabł wraz ze wzrostem stóp procentowych.

Całoroczny import spadł o 5,5 proc., w rezultacie czego nadwyżka handlowa Chin za cały 2023 r. wyniosła 823 mld dolarów.

Puls Biznesu, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA