fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny wykluczą Rosję z Pasa i Szlaku? Na razie Pekin wstrzymał nowe...

Chiny wykluczą Rosję z Pasa i Szlaku? Na razie Pekin wstrzymał nowe inwestycje

W obecnym roku Państwo Środka całkowicie zamroziło realizację nowych projektów w rosyjskiej części inicjatywy Pasa i Szlaku.

Rok 2022 jest pierwszym od startu inicjatywy 9 lat temu, w którym Chiny nie zawarły z rosyjskimi podmiotami ani jednej umowy w ramach Pasa i Szlaku (Belt and Road Initiative – BRI). Jeszcze w 2021 roku wartość wspólnych kontraktów sięgała poziomu 2 miliardów dolarów.

Jednocześnie naukowcy z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju zauważają, że Pekin przesunął swoje fundusze na Bliski Wschód. W poprzednim roku Chiny zainwestowały 10,5 miliarda dolarów w realizację projektów budowlanych w Iraku. Już w 2022 roku kolejne 5,5 miliarda zostało przeznaczone na realizację umów z Arabią Saudyjską.

Zwiększona aktywność Państwa Środka na Bliskim Wschodzie została zauważona po wycofaniu się USA z Afganistanu i zakończeniu misji wojskowej w Iraku w drugiej połowie poprzedniego roku. Jeszcze w lipcu, podczas wizyty w Rijadzie, Joe Biden deklarował, iż Waszyngton nie dopuści do zwiększania wpływów Rosji, Iranu i Chin w regionie.

Od rozpoczęcia ataku Rosji na Ukrainę Chiny rozwijają sieci komunikacyjne z Europą poza tymi dwoma państwami, a jednocześnie omijają inne kraje leżące na wiodących przez nie szlakach komunikacji, w tym m.in. Polskę.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA