W obecnym roku Państwo Środka całkowicie zamroziło realizację nowych projektów w rosyjskiej części inicjatywy Pasa i Szlaku.

Rok 2022 jest pierwszym od startu inicjatywy 9 lat temu, w którym Chiny nie zawarły z rosyjskimi podmiotami ani jednej umowy w ramach Pasa i Szlaku (Belt and Road Initiative – BRI). Jeszcze w 2021 roku wartość wspólnych kontraktów sięgała poziomu 2 miliardów dolarów.

Jednocześnie naukowcy z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju zauważają, że Pekin przesunął swoje fundusze na Bliski Wschód. W poprzednim roku Chiny zainwestowały 10,5 miliarda dolarów w realizację projektów budowlanych w Iraku. Już w 2022 roku kolejne 5,5 miliarda zostało przeznaczone na realizację umów z Arabią Saudyjską.

Zwiększona aktywność Państwa Środka na Bliskim Wschodzie została zauważona po wycofaniu się USA z Afganistanu i zakończeniu misji wojskowej w Iraku w drugiej połowie poprzedniego roku. Jeszcze w lipcu, podczas wizyty w Rijadzie, Joe Biden deklarował, iż Waszyngton nie dopuści do zwiększania wpływów Rosji, Iranu i Chin w regionie.

Od rozpoczęcia ataku Rosji na Ukrainę Chiny rozwijają sieci komunikacyjne z Europą poza tymi dwoma państwami, a jednocześnie omijają inne kraje leżące na wiodących przez nie szlakach komunikacji, w tym m.in. Polskę.

PAP

Poprzedni artykułNiewidoczne dla oczu
Następny artykułPracujemy coraz wydajniej