fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny zacieśniają relacje gospodarcze z Nową Zelandią

Chiny zacieśniają relacje gospodarcze z Nową Zelandią

Chiny podpisały szereg porozumień o współpracy z Nową Zelandią podczas wizyty premiera Chrisa Hipkinsa w Pekinie. Nowa Zelandia zabiega o poprawę dostępu do chińskiego rynku. Kraj, mimo że jest bliskim sojusznikiem krajów zachodnich, od dawna utrzymuje ugodowe podejście do Chin.

Podczas swojej tygodniowej wizyty premier Chris Hipkins skupił się na zwiększeniu nowozelandzkiego eksportu. Jak podały chińskie media państwowe, kraje uzgodniły we wspólnej deklaracji wzmocnienie handlu i rozszerzenie współpracy w obszarach takich jak: handel elektroniczny, zielona gospodarka oraz ustanowienie mechanizmu dialogu w sprawie nowych pojazdów elektrycznych. Przywódcy zapowiedzieli także zacieśnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego i rolnictwa.

Nowa Zelandia poinformowała, że podpisała szereg porozumień o współpracy z Chinami w zakresie handlu, rolnictwa, leśnictwa, edukacji oraz nauki i innowacji. Premier Nowej Zelandii Chris Hipkins i premier Chin Li Qiang rozmawiali także o regionie Indo-Pacyfiku, napięciach na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej. Nowozelandzki premier spotkał się także z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

Obie strony zobowiązały się również do rozpoczęcia w tym roku negocjacji w sprawie przeszkód dotyczących współpracy w obszarze usług. Nowa Zelandia w zeszłym roku odnowiła swój pakt o wolnym handlu z Chinami.

Utrzymując pozytywne stosunki z Chinami, mimo napięć w relacjach Chin z USA i Australią, Nowa Zelandia wskazuje także zaniepokojenie takimi kwestiami jak prawa człowieka i militaryzacja Pacyfiku, ponieważ Chiny rozszerzają tam swoje wpływy. „Ważne było również uznanie obszarów różnic, takich jak prawa człowieka” – powiedział Hipkins w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej swojego rządu. „Zaangażowaliśmy się również w to, co robimy regularnie, z szacunkiem, ale konsekwentnie, zgodnie z niezależnymi interesami i wartościami Nowej Zelandii” – podkreślił polityk.

Reuter, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA