fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatChiny zacieśniają relacje gospodarcze z Nową Zelandią

Chiny zacieśniają relacje gospodarcze z Nową Zelandią

Chiny podpisały szereg porozumień o współpracy z Nową Zelandią podczas wizyty premiera Chrisa Hipkinsa w Pekinie. Nowa Zelandia zabiega o poprawę dostępu do chińskiego rynku. Kraj, mimo że jest bliskim sojusznikiem krajów zachodnich, od dawna utrzymuje ugodowe podejście do Chin.

Podczas swojej tygodniowej wizyty premier Chris Hipkins skupił się na zwiększeniu nowozelandzkiego eksportu. Jak podały chińskie media państwowe, kraje uzgodniły we wspólnej deklaracji wzmocnienie handlu i rozszerzenie współpracy w obszarach takich jak: handel elektroniczny, zielona gospodarka oraz ustanowienie mechanizmu dialogu w sprawie nowych pojazdów elektrycznych. Przywódcy zapowiedzieli także zacieśnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego i rolnictwa.

Nowa Zelandia poinformowała, że podpisała szereg porozumień o współpracy z Chinami w zakresie handlu, rolnictwa, leśnictwa, edukacji oraz nauki i innowacji. Premier Nowej Zelandii Chris Hipkins i premier Chin Li Qiang rozmawiali także o regionie Indo-Pacyfiku, napięciach na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej. Nowozelandzki premier spotkał się także z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

Obie strony zobowiązały się również do rozpoczęcia w tym roku negocjacji w sprawie przeszkód dotyczących współpracy w obszarze usług. Nowa Zelandia w zeszłym roku odnowiła swój pakt o wolnym handlu z Chinami.

Utrzymując pozytywne stosunki z Chinami, mimo napięć w relacjach Chin z USA i Australią, Nowa Zelandia wskazuje także zaniepokojenie takimi kwestiami jak prawa człowieka i militaryzacja Pacyfiku, ponieważ Chiny rozszerzają tam swoje wpływy. „Ważne było również uznanie obszarów różnic, takich jak prawa człowieka” – powiedział Hipkins w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej swojego rządu. „Zaangażowaliśmy się również w to, co robimy regularnie, z szacunkiem, ale konsekwentnie, zgodnie z niezależnymi interesami i wartościami Nowej Zelandii” – podkreślił polityk.

Reuter, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA