fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny zaprezentowały lotniskowiec nowej generacji w pełni krajowej produkcji

Chiny zaprezentowały lotniskowiec nowej generacji w pełni krajowej produkcji

Chińskie media państwowe pokazały zdjęcia najnowszego lotniskowca Fujian, w pełni zaprojektowanego i wyprodukowanego w kraju. Posiada tory startowe nowej generacji z elektromagnetycznym systemem katapult, dzięki którym z pokładu mogą startować bardziej różnorodne samoloty.

Lotniskowiec Fujian po raz pierwszy został pokazany w czerwcu 2022. Jest większy i bardziej zaawansowany technologicznie niż Shandong, który wszedł do chińskiej służby w 2019 r. i Liaoning, który Chiny kupiły od Ukrainy w 1998 r. i zmodernizowały w kraju. Lotniskowiec jest w fazie ostatnich testów przed uzyskaniem gotowości bojowej.

Poza lotniskowcami klasy Ford (nową klasą lotniskowców o napędzie atomowym opracowywaną dla amerykańskiej marynarki wojennej) Fujian będzie jedynym lotniskowcem na świecie wyposażonym w najnowszy elektromagnetyczny system startu samolotu (EMALS).

Chińska wersja EMALS umożliwia start większej gamie rodzajów samolotów niż Shandong czy Liaoning. Dziś samoloty startujące ze starszych chińskich lotniskowców korzystają z rampy startowej, co ogranicza liczbę maszyn na pokładzie oraz pozwala tylko na start maszyn relatywnie lekkich. W przypadku Fujian ma być inaczej. Nowy lotniskowiec ma być także mniej awaryjny i energooszczędny.

Fujian ma ponad 80 tysięcy ton wyporności, przy pełnym załadunku i mierzy około 320 metrów długości i 73 metrów szerokości.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA