fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatCórka dyktatora Korei Północnej może być jego następczynią

Córka dyktatora Korei Północnej może być jego następczynią

Kim Ju Ae – córka północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, która towarzyszy mu często podczas testów rakietowych i parad wojskowych, jest jego „najbardziej prawdopodobną” następczynią – stwierdziła południowokoreańska agencja wywiadowcza.

Południowokoreańskie służby po raz pierwszy uznały Kim Ju Ae za spadkobiercę Kima. Stwierdziły jednak, że nadal rozważają wszystkie możliwości dotyczące sukcesji w Pjongjangu.

Minister zjednoczenia Korei Południowej Kim Yung-ho podobnie ocenił sytuację miesiąc temu: „Ciągłe skupianie uwagi na córce Kim Dzong Una można postrzegać jako dowód na to, że Korea Północna spieszy się z przedstawieniem zamiarów sukcesyjnych w czasie trudnych okolicznościach wewnętrznych” – powiedział.

Od czasu pierwszego publicznego wystąpienia pod koniec 2022 r. córka Kim Dzong Una cieszy się dużym zainteresowaniem. Uważa się, że Kim Ju Ae jest drugim, najstarszym dzieckiem północnokoreańskiego przywódcy i ma około 10 lat.

Niedawno Kim towarzyszyła ojcu podczas grudniowego wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM na paliwo stałe) Hwasong-18, najbardziej zaawansowanego jak dotąd pocisku dalekiego zasięgu w Korei Północnej. Była także u boku ojca, gdy Północ wyniosła na orbitę w listopadzie zeszłego roku, po dwóch nieudanych próbach, swojego satelitę szpiegowskiego Malligyong-1. Pjongjang twierdził, że Malligyong-1 umożliwi Kimowi widok na Biały Dom.

„Szanowana córka”

Obserwatorzy Korei Północnej zauważyli, że obecnie o Kim mówi się raczej jako o „szanowanej” córce, a nie „ukochanej”, jak po raz pierwszy przedstawiono ją podczas jej publicznego debiutu w listopadzie 2022 r. Przymiotnik „szanowany” jest zarezerwowany w Korei Północnej dla osób najważniejszych. W przypadku Kima nazwano go „szanowanym towarzyszem” dopiero po ugruntowaniu się jego statusu przyszłego przywódcy.

Obywatelom Korei Północnej mówi się, że Kimowie pochodzą ze świętego rodu, co oznacza, że ​​tylko oni mogą przewodzić krajowi. Kim będzie chciał mieć pewność, że przekaże władzę czwartemu pokoleniu.

Po raz pierwszy o istnieniu Kim wspomniano w 2013 r., kiedy były amerykański gwiazdor koszykówki Dennis Rodman odbył kontrowersyjną podróż do Korei Północnej. Rodman mówił, że spędził czas z rodziną Kima, odpoczywając nad morzem i „przytulając ich dziecko”.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA