fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseCyfrowe euro wejdzie do obiegu już w 2026 roku?

Cyfrowe euro wejdzie do obiegu już w 2026 roku?

Przez najbliższe dwa lata Europejski Bank Centralny (EBC) będzie analizował „kluczowe kwestie dotyczące projektowania i dystrybucji” e-euro. Dodatkowo sprawdzi, jaki wpływ na unijny rynek finansowy będzie miało wprowadzenie nowej kryptowaluty - donosi CNN.

„Biorąc pod uwagę trwającą transformację cyfrową, która ma potencjał do przekształcenia krajobrazu płatniczego, a nawet całego systemu finansowego, banki centralne muszą być odważne i nadążać za tempem zmian” – napisał na swoim blogu Fabio Panetta, członek zarządu EBC.

Według niego, EBC rozpocznie prace nad cyfrowym euro po zakończeniu wstępnego okresu przygotowawczego. Następny etap „może potrwać około trzech lat”, otwierając przed Europą możliwość wprowadzenia zdigitalizowanej waluty już w 2026 roku. Nim to jednak nastąpi, EBC będzie musiał odpowiedzieć na wiele pytań „wymagających odpowiedzi”.

Mimo wszystko eksperci EBC uważają, że ​​warto „zapewnić obywateli i firmy, że w erze cyfrowej nadal będą mieli dostęp do najbezpieczniejszej formy pieniądza, pieniądza banku centralnego” – napisała w oświadczeniu prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

EBC jest wyraźnie zaniepokojony potencjalnymi konsekwencjami zbyt długiego oczekiwania na wprowadzenie cyfrowej waluty do powszechnego systemu finansowego. W czerwcu François Villeroy de Galhau, szef francuskiego banku centralnego zauważył, że stopniowy spadek wykorzystywania gotówki i pojawienie się nowych cyfrowych walut i tokenów może doprowadzić do tego, że pieniądze banku centralnego stracą na znaczeniu. Powołał się przy tym na przykład Chin, w których systemie finansowym od jakiegoś czasu z powodzeniem funkcjonuje e-juan.

Cyfrowe euro działałoby na podobnych zasadach, co gotówka. Zamiast płacić za towary lub usługi banknotami i monetami, Europejczycy mogliby użyć elektronicznego odpowiednika pieniędzy emitowanego przez Europejski Bank Centralny lub krajowe banki centralne. Jednak część ekspertów dość sceptycznie podchodzi do koncepcji stworzenia cyfrowego euro. Ich zdaniem większość klientów i tak już korzysta z bezgotówkowych rozliczeń i dokonuje transakcji za pomocą kart kredytowych lub debetowych albo płaci mobilnie.

Źródło: CNN

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA