fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseCzy polscy emeryci są bezpieczni ekonomicznie?

Czy polscy emeryci są bezpieczni ekonomicznie?

Polski system emerytalny wymaga pilnej reformy.

Organizacja WiseEuropa przygotowała raport „Emerytury Wolności”, który krytycznie ocenia obecny system emerytalny w Polsce. Według analityków przeprowadzone w ostatnich dwóch dekadach reformy zamiast wzmacniać system, przyczyniały się do stopniowego jego rozstrajania.

„Brak równowagi pomiędzy zasobami a potrzebami to zasadniczy problem polskiego systemu emerytalnego w obecnym kształcie. Dwa filary: powszechność uczestnictwa i wolność wyboru wieku przejścia na emeryturę powinny odpowiedzieć na główne wyzwania i bolączki tego systemu, wyrównując prawa i obowiązki wszystkich ubezpieczonych” – oceniono w raporcie podkreślając, że reforma będzie trudna, ale niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego emerytów.

Eksperci WiseEuropa twierdzą, że receptą na naprawienie polskiego systemu emerytalnego jest zastąpienie go prostym i uporządkowanym odpowiednikiem, na który składałyby się dwa elementy: indywidualny kapitałowy oraz powszechny. Element kapitałowy miałby być finansowany ze środków prywatnych i obsługiwany przez podmioty rynku finansowego, a element powszechny opierałby się na składce emerytalnej i byłby obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Wypłaty z części powszechnej byłyby możliwe nie wcześniej niż po osiągnięciu określonej ustawowo granicy wieku, a ich rolą byłoby zapewnienie ubezpieczonym dobrego standardu życia w wieku podeszłym” – wyjaśniono w analizie. „Do tego momentu dostępny byłby element indywidualny, tj. filar kapitałowy, gwarantujący wolność wyboru momentu i formy wycofania się z rynku pracy. Mechanizm ten umożliwiałby chętnym zakończenie lub ograniczenie aktywności zawodowej przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego pozwalającego na uzyskanie świadczenia w filarze powszechnym” – podsumowano w raporcie.

WiseEuropa
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA