fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaTransportCzy Wielką Brytanię stać na budowę potężnej linii kolejowej?

Czy Wielką Brytanię stać na budowę potężnej linii kolejowej?

Pojawia się coraz więcej wątpliwości, co do zasadności realizacji potężnego projektu kolejowego w Wielkiej Brytanii.

Inflacja i trudna sytuacja gospodarcza prowadzą do kolejnych opóźnień budowy linii kolejowej High Speed ​​Two (HS2) między Londynem a Manchesterem. Pierwszy odcinek, ze stolicy kraju do Birmingham, miał być oddany w 2029 r., jednak już wiadomo, że nastąpi to co najmniej dwa lata później. Finalnie zakończenie całego projektu jest przewidziane na rok 2041.

Początkowo – w 2010 r.  – szacunki kosztów budowy HS2 kształtowały się na poziomie 33 mld funtów. W 2015 r. była to już kwota ponad 55 mld funtów. Obecnie mówi się o tym, że inwestycja pochłonie fundusze przekraczające 100 mld funtów.

Rosną też obawy o rentowność projektu i coraz częściej pojawiają się głosy kwestionujące opłacalność całej inicjatywy. W 2021 r. zrezygnowano już z jednej odnogi linii, która miała prowadzić do miasta Leeds na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Jeżeli HS2 powstanie, to pozwoli na kursowanie pociągów osiągających szybkość prawie 400 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że czas podróży tym środkiem transportu między Londynem a Manchesterem skróci się z obecnych prawie 2,5 godzin do niewiele ponad godziny.

Reuter, inews.co.uk, inews.co.uk
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Granica z Białorusią zamknięta dla TIR-ów

Polski rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep.
2 MIN CZYTANIA

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA