fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaTransportCzy Wielką Brytanię stać na budowę potężnej linii kolejowej?

Czy Wielką Brytanię stać na budowę potężnej linii kolejowej?

Pojawia się coraz więcej wątpliwości, co do zasadności realizacji potężnego projektu kolejowego w Wielkiej Brytanii.

Inflacja i trudna sytuacja gospodarcza prowadzą do kolejnych opóźnień budowy linii kolejowej High Speed ​​Two (HS2) między Londynem a Manchesterem. Pierwszy odcinek, ze stolicy kraju do Birmingham, miał być oddany w 2029 r., jednak już wiadomo, że nastąpi to co najmniej dwa lata później. Finalnie zakończenie całego projektu jest przewidziane na rok 2041.

Początkowo – w 2010 r.  – szacunki kosztów budowy HS2 kształtowały się na poziomie 33 mld funtów. W 2015 r. była to już kwota ponad 55 mld funtów. Obecnie mówi się o tym, że inwestycja pochłonie fundusze przekraczające 100 mld funtów.

Rosną też obawy o rentowność projektu i coraz częściej pojawiają się głosy kwestionujące opłacalność całej inicjatywy. W 2021 r. zrezygnowano już z jednej odnogi linii, która miała prowadzić do miasta Leeds na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Jeżeli HS2 powstanie, to pozwoli na kursowanie pociągów osiągających szybkość prawie 400 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że czas podróży tym środkiem transportu między Londynem a Manchesterem skróci się z obecnych prawie 2,5 godzin do niewiele ponad godziny.

Reuter, inews.co.uk, inews.co.uk
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Auta też będą miały… paszporty!

W ramach unijnego rozporządzenia Euro 7 każdy pojazd ma docelowo posiadać tzw. ekologiczny paszport, który będzie zawierał informacje o jego efektywności energetycznej (limity emisji zanieczyszczeń, emisje CO₂, zużycie paliwa i energii elektrycznej oraz zasięg elektryczny).
2 MIN CZYTANIA

Branża logistyczna w Polsce się feminizuje

Rośnie odsetek kobiet pracujących w transporcie i logistyce, choć w tym aspekcie Polska wciąż nie należy do europejskich liderów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska sfinansowała sprzęt do tłumienia demonstracji

Finansowane z unijnego budżetu senegalskie jednostki specjalne krwawo pacyfikują demonstracje, których uczestnicy sprzeciwiają się autorytarnym zapędom obecnego prezydenta.
2 MIN CZYTANIA