fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaFinanseDekada niskich stóp przechodzi do lamusa

Dekada niskich stóp przechodzi do lamusa

Ekonomiści INB Banku Śląskiego nie mają dobrych wieści dla kredytobiorców i spodziewają się dalszych wzrostów stóp procentowych.

Według analityków ING w związku z wysoką inflacją NBP i Rada Polityki Pieniężnej jeszcze w 2022 r. zdecydują się na podniesienie głównej stopy referencyjnej do 6 proc. Ich zdaniem w 2023 r. stopy procentowe urosną jeszcze bardziej, bo do 7,5 proc. Co więcej, główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki podkreślił, że szacunki banku zawierają scenariusz ostrożnościowy.

– Nasze punktowe prognozy to jest docelowy poziom stóp ok. 7,5 proc. w roku 2023-2024. Następnie w 2024 roku zakładam, że stopy będą niższe, gdyż 2024 rok może być słabszy, jeśli chodzi o PKB, gdyż tam wydarzy się tzw. dziura euro, czyli rok, w którym jest mniej środków unijnych. Więc poziom stóp będzie w 2024 roku pewnie o 2 lub 3 pkt proc. niższy — powiedział Benecki. — Ale w najbliższym czasie widzimy dalsze podwyżki w 2022 do 5,5-6,5 proc. i wciąż dosyć solidny wzrost gospodarczy w 2023, który będzie również rokiem wyborczym. Widzimy poziom stóp w 2023 roku w okolicach 7,5 proc., potem nastąpi spadek stóp procentowych z uwagi na spowolnienie w roku 2024 r. Warto przygotować się moim zdaniem na to, że dekada niskich stóp skończyła się i przed nami jest dekada wyższych stóp, wyższej inflacji – nie tak wysokich jak w latach 70-tych. Niemniej jednak prawdopodobnie wyższych niż w tej chwili rynki finansowe wyceniają, jeśli chodzi o najbliższy rok i dwa – dodał.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych w Polsce miała miejsce 8 marca i od tamtego dnia wynoszą one 3,5 proc. W ciągu ostatniego roku stopy w naszym kraju podnoszono sześciokrotnie.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA