fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajDrastycznie rośnie ilość nowych przepisów w Polsce

Drastycznie rośnie ilość nowych przepisów w Polsce

Organizacja Grant Thornton obliczyła, że w trzecim kwartale obecnego roku polskie władze przyjęły akty prawne, których objętość to 6029 stron maszynopisu.

Oznacza to trzykrotny wzrost, względem analogicznego okresu w roku 2020, gdy było ich 2013.

Łącznie, między lipcem, a wrześniem, przyjęto 418 ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych.

Od początku roku władze uchwaliły już 1205 aktów prawnych spisanych na 14 378 stronach. Jest to ilość większa o 65% względem tego samego okresu 2020 roku.

Co ciekawe, w 2020 roku produkcja prawa była najmniejsza od 20 lat. Przyczyną była głównie pandemia COVID-19. Władze skupiały się na uchwalaniu przepisów związanych z koronawirusem, jednocześnie zmniejszając ilość nowego prawa w innych obszarach.

Gdyby ktoś chciał czytać wszystkie wchodzące w życie przepisy, to musiał by co dzień zapoznać się z 91 stronami. Przyjmując, że można jedną stronę przeczytać w dwie minuty, zajmowało by to ponad trzy godziny dziennie.

Organizacja Grant Thornton co kwartał aktualizuje raport „Barometr stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce”, w którym monitoruje ilość tworzonych ustaw, rozporządzeń i umów.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA