fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKrajDrastycznie rośnie ilość nowych przepisów w Polsce

Drastycznie rośnie ilość nowych przepisów w Polsce

Organizacja Grant Thornton obliczyła, że w trzecim kwartale obecnego roku polskie władze przyjęły akty prawne, których objętość to 6029 stron maszynopisu.

Oznacza to trzykrotny wzrost, względem analogicznego okresu w roku 2020, gdy było ich 2013.

Łącznie, między lipcem, a wrześniem, przyjęto 418 ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych.

Od początku roku władze uchwaliły już 1205 aktów prawnych spisanych na 14 378 stronach. Jest to ilość większa o 65% względem tego samego okresu 2020 roku.

Co ciekawe, w 2020 roku produkcja prawa była najmniejsza od 20 lat. Przyczyną była głównie pandemia COVID-19. Władze skupiały się na uchwalaniu przepisów związanych z koronawirusem, jednocześnie zmniejszając ilość nowego prawa w innych obszarach.

Gdyby ktoś chciał czytać wszystkie wchodzące w życie przepisy, to musiał by co dzień zapoznać się z 91 stronami. Przyjmując, że można jedną stronę przeczytać w dwie minuty, zajmowało by to ponad trzy godziny dziennie.

Organizacja Grant Thornton co kwartał aktualizuje raport „Barometr stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce”, w którym monitoruje ilość tworzonych ustaw, rozporządzeń i umów.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA