fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatDuński rząd zapowiada wprowadzenie obowiązku pracy dla imigrantów

Duński rząd zapowiada wprowadzenie obowiązku pracy dla imigrantów

Rząd Danii chce wprowadzić obowiązek świadczenia pracy przez 37 godzin tygodniowo przez osoby bezrobotne mające "potrzebę integracji", jeśli chcą one otrzymywać świadczenia socjalne. Śladem Duńczyków zamierzają też pójść Szwedzi.

Według ministra ds. imigracji i integracji Mattiasa Tesfaye zakłada się, że nowo przybyłe do Danii osoby znajdą pracę, ale jeśli przez dłuższy czas mają z tym problem, lokalny samorząd powinien mieć dla nich alternatywną propozycję.

– Musi być bardziej widoczny związek między wysiłkiem a korzyścią – podkreślił Tesfaye, który jest synem imigranta z Etiopii.

Obowiązek świadczenia pracy na rzecz lokalnej społeczności, np. zbieranie śmieci, pomoc w przedszkolu albo remont budynków należących do gminy, mają wykonywać osoby pobierające świadczenia przez dłuższy okres, nieposiadające wykształcenia oraz nieznające języka duńskiego.

W pierwszym etapie do programu ma zostać zakwalifikowanych około 20 tys. imigrantów.

Jak podkreśla Tesfaye, 60 proc. mieszkających w Danii kobiet z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej pozostaje bez pracy. – Jest to szczególny problem dla dzieci, które nie doświadczają powrotów matki z pracy. Nie mogą usłyszeć opowieści o codziennym życiu w duńskim społeczeństwie – uważa minister.

Duńskie rozwiązanie chce wprowadzić w Szwecji lider opozycyjnego ugrupowania Szwedzcy Demokraci Jimmie Akesson, jeśli jego partia dojdzie do władzy po mających się odbyć jesienią 2022 roku wyborach parlamentarnych. – Niewłaściwe jest, że ludziom, którzy żyją z zasiłku, nie stawia się żadnych wymagań – podkreśla Akesson.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA