Rząd Danii chce wprowadzić obowiązek świadczenia pracy przez 37 godzin tygodniowo przez osoby bezrobotne mające „potrzebę integracji”, jeśli chcą one otrzymywać świadczenia socjalne. Śladem Duńczyków zamierzają też pójść Szwedzi.

obowiązkowa praca dla imigrantów dania - grafika wpisu

Według ministra ds. imigracji i integracji Mattiasa Tesfaye zakłada się, że nowo przybyłe do Danii osoby znajdą pracę, ale jeśli przez dłuższy czas mają z tym problem, lokalny samorząd powinien mieć dla nich alternatywną propozycję.

– Musi być bardziej widoczny związek między wysiłkiem a korzyścią – podkreślił Tesfaye, który jest synem imigranta z Etiopii.

Obowiązek świadczenia pracy na rzecz lokalnej społeczności, np. zbieranie śmieci, pomoc w przedszkolu albo remont budynków należących do gminy, mają wykonywać osoby pobierające świadczenia przez dłuższy okres, nieposiadające wykształcenia oraz nieznające języka duńskiego.

W pierwszym etapie do programu ma zostać zakwalifikowanych około 20 tys. imigrantów.

Jak podkreśla Tesfaye, 60 proc. mieszkających w Danii kobiet z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej pozostaje bez pracy. – Jest to szczególny problem dla dzieci, które nie doświadczają powrotów matki z pracy. Nie mogą usłyszeć opowieści o codziennym życiu w duńskim społeczeństwie – uważa minister.

Duńskie rozwiązanie chce wprowadzić w Szwecji lider opozycyjnego ugrupowania Szwedzcy Demokraci Jimmie Akesson, jeśli jego partia dojdzie do władzy po mających się odbyć jesienią 2022 roku wyborach parlamentarnych. – Niewłaściwe jest, że ludziom, którzy żyją z zasiłku, nie stawia się żadnych wymagań – podkreśla Akesson.

PAP

Poprzedni artykułNa początku października rząd zaprezentuje nowy system ubezpieczeń rolniczych
Następny artykułCzy skutki zamachu wrześniowego i wojny w Afganistanie uczą nas czegoś o kryzysie sanitarnym?