Rośnie nadwyżka w handlu zagranicznym. W kolejnych miesiącach, według „Dziennika Gazety Prawnej”, powinna jednak maleć w rytm gospodarczego odbicia. Tak przewidują eksperci.

nadwyżka w handlu zagranicznym kwiecień 2021 - grafika wpisu

Ponad 1,7 mld euro na plusie – tyle mieliśmy na rachunku bieżącym bilansu płatniczego w kwietniu. Rachunek bieżący – w uproszczeniu – to stan naszych rozliczeń z innymi krajami. Mieści się w nim saldo wpływów ze sprzedaży towarów i usług za granicę i wydatków za ich sprowadzanie do kraju, jest w nim też bilans pensji wypłacanych cudzoziemcom w Polsce i Polakom w innych krajach, a także zestawienie dochodów z inwestycji (dochody pierwotne). Rachunek bieżący obejmuje też wypłaty dokonywane przez instytucje rządowe za granicę i kwoty pobierane od zagranicznych podmiotów (dochody wtórne) – w tej kategorii mieści się np. saldo składek wpłacanych z tytułu członkostwa w UE i transferów z Unii do Polski.

Kwietniowy wynik na rachunku jest zaskakująco wysoki. Ekonomiści spodziewali się, że będzie on na plusie, ale nie aż takim. Obstawiali raczej kwotę rzędu 1,2 mld euro. Pozytywną niespodzianką był duży plus w bilansie handlu towarami, gdzie po kilku miesiącach spadku nadwyżka znów wzrosła.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 

Poprzedni artykułMinister Finansów ma pomysł, jak ściągnąć zagranicznych inwestorów do Polski
Następny artykułMordowanie sklepików rodzinnych na różne sposoby