fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatElon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.

Inauguracja kampanii Rona De Santisa, popieranego przez Muska republikańskiego gubernatora Florydy i konkurenta Donalda Trumpa, okazała się klapą. De Santis miał ogłosić na Twitterze swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich podczas dyskusji z Muskiem i jego bliskim współpracownikiem, finansistą Davidem Sachsem. Niestety transmisji live towarzyszyły usterki techniczne i nie działała. W wyniku klapy inauguracji szef inżynierów Twittera zapowiedział, że odchodzi z firmy. Od czasu, gdy Musk kupił Twittera zwolnionych zostało już ponad 80 proc. pracowników.

Jednak według Axios wybór Twittera jako miejsca oficjalnego ogłoszenia startu kampanii gubernatora Florydy jest ciosem dla należącej do Murdocha telewizji Fox News i kolejnym dowodem na powiększające się wpływy Muska na prawicy, kosztem medialnego imperium Ruperta Murdocha.

„Decydując się na pominięcie Fox News na korzyść Twittera, DeSantis wysyła sygnał konserwatystom, że Fox News jest taką samą częścią mediów głównego nurtu jak CNN czy inne sieci” – pisze portal. Przywołuje też szeroką krytykę stacji ze strony prawicowych komentatorów po tym, gdy zwolniła ona swoją największą gwiazdę, słynącego z kontrowersji i ultraprawicowych poglądów Tuckera Carlsona.

Telewizja traci znaczenie

Carlson ogłosił niedawno, że zamierza przenieść swój program właśnie na Twittera, a podobne ruchy zapowiedzieli inni znani prawicowi publicyści. Tymczasem, jak odnotowuje Axios, po zwolnieniu kontrowersyjnego prezentera, oglądalność Fox News w zajmowanym przez niego paśmie w „prime time” dramatycznie spadła, na czym skorzystał inny prawicowy kanał – Newsmax.

Fox News nadal jest liderem wśród stacji informacyjnych w amerykańskiej kablówce, ale coraz mniej Amerykanów ogląda telewizję kablową, przenosząc się do internetu. Skorzystać na tym może Musk, który w rezultacie przejęcia Twittera wyrósł na jedną z czołowych postaci na prawicy.

Miliarder już wcześniej publicznie sugerował, że oddałby głos w wyborach na DeSantisa, a w ubiegłorocznych wyborach do Kongresu nawoływał do głosowania na Republikanów. Gubernator Florydy jest uważany za głównego rywala Trumpa w wyścigu o nominację partii w wyborach 2024 r., choć jego notowania w ostatnich miesiącach wyraźnie spadają i to Trumpa teraz uznaje się za zdecydowanego faworyta do nominacji.

BBC, Wirtualnemedia.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA