fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatElon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.

Inauguracja kampanii Rona De Santisa, popieranego przez Muska republikańskiego gubernatora Florydy i konkurenta Donalda Trumpa, okazała się klapą. De Santis miał ogłosić na Twitterze swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich podczas dyskusji z Muskiem i jego bliskim współpracownikiem, finansistą Davidem Sachsem. Niestety transmisji live towarzyszyły usterki techniczne i nie działała. W wyniku klapy inauguracji szef inżynierów Twittera zapowiedział, że odchodzi z firmy. Od czasu, gdy Musk kupił Twittera zwolnionych zostało już ponad 80 proc. pracowników.

Jednak według Axios wybór Twittera jako miejsca oficjalnego ogłoszenia startu kampanii gubernatora Florydy jest ciosem dla należącej do Murdocha telewizji Fox News i kolejnym dowodem na powiększające się wpływy Muska na prawicy, kosztem medialnego imperium Ruperta Murdocha.

„Decydując się na pominięcie Fox News na korzyść Twittera, DeSantis wysyła sygnał konserwatystom, że Fox News jest taką samą częścią mediów głównego nurtu jak CNN czy inne sieci” – pisze portal. Przywołuje też szeroką krytykę stacji ze strony prawicowych komentatorów po tym, gdy zwolniła ona swoją największą gwiazdę, słynącego z kontrowersji i ultraprawicowych poglądów Tuckera Carlsona.

Telewizja traci znaczenie

Carlson ogłosił niedawno, że zamierza przenieść swój program właśnie na Twittera, a podobne ruchy zapowiedzieli inni znani prawicowi publicyści. Tymczasem, jak odnotowuje Axios, po zwolnieniu kontrowersyjnego prezentera, oglądalność Fox News w zajmowanym przez niego paśmie w „prime time” dramatycznie spadła, na czym skorzystał inny prawicowy kanał – Newsmax.

Fox News nadal jest liderem wśród stacji informacyjnych w amerykańskiej kablówce, ale coraz mniej Amerykanów ogląda telewizję kablową, przenosząc się do internetu. Skorzystać na tym może Musk, który w rezultacie przejęcia Twittera wyrósł na jedną z czołowych postaci na prawicy.

Miliarder już wcześniej publicznie sugerował, że oddałby głos w wyborach na DeSantisa, a w ubiegłorocznych wyborach do Kongresu nawoływał do głosowania na Republikanów. Gubernator Florydy jest uważany za głównego rywala Trumpa w wyścigu o nominację partii w wyborach 2024 r., choć jego notowania w ostatnich miesiącach wyraźnie spadają i to Trumpa teraz uznaje się za zdecydowanego faworyta do nominacji.

BBC, Wirtualnemedia.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny wypychają Rosję z Azji Centralnej. Xi spotkał się z przywódcami regionu

Pekin powiększa swoje wpływy w Azji Środkowej powoli wypychając z niej Moskwę. Chiny obiecują krajom regionu miliardy dolarów inwestycji i rozwój współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Facebook ukarany przez Unię za przesyłanie danych do USA

Firma Meta, właściciel Facebooka, została ukarana przez Europejską Radę Ochrony Danych rekordową grzywną 1,2 mld euro za przesyłanie do USA danych użytkowników FB z Europy.
2 MIN CZYTANIA

Chiny największym eksporterem samochodów na świecie

Chiny twierdzą, że stały się – wyprzedziwszy Japonię – największym na świecie eksporterem samochodów. Według oficjalnych danych w I kwartale br. wyeksportowały 1,07 mln pojazdów, co oznacza wzrost o 58 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r. W tym samym czasie japoński eksport pojazdów wyniósł 954 185, po wzroście o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
2 MIN CZYTANIA