fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesEmilewicz: wakacje kredytowe dla osób najbardziej dotkniętych pandemią

Emilewicz: wakacje kredytowe dla osób najbardziej dotkniętych pandemią

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz prezes UOKiK Tomasz Chróstny spotkali się w poniedziałek z mediami ws. wakacji kredytowych i przepisów antyprzejęciowych zawartych w Tarczy 4.0. Sejm uchwalił tarczę w ostatni czwartek. Teraz zajmie się nią Senat.

„Tak, jak w przypadku przedsiębiorców i przedsiębiorstw mogą oni korzystać z tarczy w przypadku spadku obrotów, tutaj także wskazujemy tych potencjalnych beneficjentów, którzy z tych wakacji mogą skorzystać. Także pokazujemy, że nie jest to bezwarunkowe, że nie jest to dla każdego, ale dla tych, którzy naprawdę zostali dotknięci skutkami pandemii” – powiedziała Emilewicz.

Przypomniała, że wakacje kredytowe mają dotyczyć konsumentów. Będą oni mogli skorzystać z tego rozwiązania w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące i dotyczącym kredytu hipotecznego bądź produktu bankowego, kredytu konsumenckiego.

„Kredytobiorca będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania w sytuacji utraty dochodu, pracy, bądź znaczącego obniżeniach dochodu. Wiemy o tym, że w przypadku kredytów hipotecznych, kredytobiorcą są małżonkowie. Wówczas z tego rozwiązania będzie można skorzystać, jeśli nawet jeden ze współmałżonków utracił pracę” – tłumaczyła.

Dodała, że rozwiązanie to obejmuje także produkty kredytowe, które są dłuższe niż 6 miesięcy, i które zostały zawarte przed 11 marca tego roku.

Zdaniem Emilewicz, rozwiązanie to ma pomóc wówczas, kiedy jeden ze współmałżonków np. znajduje się na postojowym, bądź w sytuacji najtrudniejszej – stracił pracę, „aby spokojnie móc przejść przez ten trudniejszy okres poszukiwania kolejnego źródła dochodu”.

„Zdajemy sobie sprawę, że w systemie bankowym, pożyczkowym funkcjonuje ponad 2 mln kredytów hipotecznych o średnim, pozostałym do spłaty wolumenie około 195 tys. zł oraz około 22,5 mln kredytów konsumenckich o średnim wolumenie około 8 tys. zł. Zatem mówimy o znaczącej liczbie produktów, znaczącej grupie beneficjentów” – powiedziała wicepremier.

Mówiła także o regulacjach antyprzejęciowych. Zaznaczyła, że ich funkcjonowanie, dla ochrony polskich firm przed wykupem przez inwestorów spoza UE, będzie ograniczone do dwóch lat. „Nasze rozwiązania limitowane są czasem trwania pandemii” – zaznaczyła.

Emilewicz wskazała też jakie branże będą objęte tymi przepisami. Na liście znalazły się firmy działające w branży zbrojeniowej, związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej. Są także producenci maseczek, producenci płynów do dezynfekcji, producenci środków ochrony osobistej. Ograniczenia dotyczą też firm związanych z produkcją żywności.

Emilewicz przypomniała, że przepisy antyprzejęciowe funkcjonują praktycznie w większości państw Unii Europejskiej.

Minister przyznała, że obszary regulowane przepisami antyprzejęciowymi są szeroko zdefiniowane, ale rząd nie chce na tym poprzestać. „Taką dyskusję, która będzie wykraczać poza samą COVID-ową ustawę, chcemy także z rynkiem prowadzić” – zapowiedziała.

Zwróciła uwagę, że możliwości przejmowania udziałów nie będą kompletnie zablokowane. Wyjaśniła, że przejęcia powyżej 20 proc. udziałów będą musiały być notyfikowane przez UOKiK. „W wyniku debaty i dialogu z rynkiem, urząd zobowiązał się i skrócił radykalnie czasy i terminy, w których te decyzje będę podejmowane. Standardem ma być wydanie decyzji w terminie nieprzekraczającym 30 dni” – poinformowała szefowa MR.

Zaznaczyła, że chodzi o kontrolę przejęć w sytuacji kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, spoza UE. Zapewniła przy tym, że Polska jest otwarta na inwestycje zagraniczne i pozostaje wciąż w rankingu miejsc, w których warto inwestować.

Wcześniej w poniedziałek rozmowie z money.pl Emilewicz pytana była m.in. o możliwość przedłużenia obowiązywania zwolnienia ze składek na ZUS dla przedsiębiorców ponad założony wcześniej okres trzymiesięczny.

„Na dziś nie mamy planu przedłużenia, co nie znaczy, że nie monitorujemy, nie obserwujemy tego, co się dzieje w gospodarce” – poinformowała. Zaznaczyła, że otrzymuje sygnały, że wielu przedsiębiorców, którzy dziś utraciliby prawo do pomocy z postojowego, na przykład umawia się z kontrahentami, żeby przedłużyć termin wystawienia faktury na lipiec.

„Biorąc pod uwagę to, że gospodarka budzi się do życia, że zamówienia wracają, nie ma – wydaje się – powodu, żeby nadal przedłużać zwolnienie ze składek na ZUS. (…) Zamknijmy w pełni maj (…) i wtedy będziemy podejmować decyzję, czy i które z programów należy dalej kontynuować” – powiedziała.

Odniosła się także do pytania o obiecaną podwyżkę płacy minimalnej w 2021 r. do 3 tys. zł. „Dziś nie ma projektu uchwały w tej sprawie. Tak jak mówiłam wielokrotnie (…), płaca minimalna powinna być związana z warunkami gospodarczymi, wieloma wskaźnikami gospodarczymi” – zaznaczyła Emilewicz.

Dodała, że zwiększenie płacy minimalnej będzie wymagało dyskusji i zgody w Radzie Dialogu Społecznego. „Na ten dzień projektu takiej uchwały nie znam” – powiedziała. Zaznaczyła, że dobrze, iż w tym roku płaca minimalna została podwyższona do 2600 zł.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA