fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatFrancja idzie na całość – zakazuje chińskich i amerykańskich aplikacji

Francja idzie na całość – zakazuje chińskich i amerykańskich aplikacji

Francja zakazała TikToka na urządzaniach rządowych, ale jednocześnie stała się pierwszym krajem, który zrobił to samo dla wszystkich tzw. aplikacji „rekreacyjnych” – w tym m.in. Netflixa, Instagrama czy Twittera.

Zakaz, monitorowany przez francuską agencję ds. cyberbezpieczeństwa, dotknie około 2,5 miliona urzędników służby cywilnej.

„Aplikacje rekreacyjne nie zapewniają wystarczającego poziomu cyberbezpieczeństwa i ochrony danych, aby można je było wdrożyć w cyfrowych narzędziach administracji” – powiedział francuski minister służby cywilnej Stanislas Guerini. „Aplikacje te mogą zatem stanowić zagrożenie dla ochrony danych administracji i urzędników publicznych” – dodał. Przewidziane są jednak wyjątki do celów „komunikacji instytucjonalnej”.

Wygląda więc na to, że Francja, w przeciwieństwie do reszty Zachodu, w podobny sposób postrzega chińskie i amerykańskie firmy technologiczne. Nie jest to jednak pierwszy przypadek napięć technologicznych między USA a Francją.

W 2019 roku kraj ten zatwierdził podatek od usług cyfrowych pomimo groźby odwetu ze strony USA, które argumentowały, że jest to niesprawiedliwy atak na amerykańskich gigantów technologicznych, takich jak Google i Facebook.

Od 2018 roku Francja głośno sprzeciwia się amerykańskiej ustawie Cloud Act, która daje amerykańskim organom ścigania prawo żądania danych przechowywanych przez większość głównych dostawców usług w chmurze, nawet jeśli znajdują się one poza Stanami Zjednoczonymi.

Jak podkreśla BBC, kolejne rządy zakazują korzystania z TikToka na urządzeniach pracowników państwowych, ale decyzja Francji o zablokowaniu wszystkich „aplikacji rekreacyjnych” wyróżnia się i jest chwalona przez działaczy na rzecz ochrony prywatności. Według nich nie do końca jasne są polityki ochrony prywatności użytkowników i danych stosowane przez podobne aplikacje, niezależnie od kraju pochodzenia.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA