fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatFrancja idzie na całość – zakazuje chińskich i amerykańskich aplikacji

Francja idzie na całość – zakazuje chińskich i amerykańskich aplikacji

Francja zakazała TikToka na urządzaniach rządowych, ale jednocześnie stała się pierwszym krajem, który zrobił to samo dla wszystkich tzw. aplikacji „rekreacyjnych” – w tym m.in. Netflixa, Instagrama czy Twittera.

Zakaz, monitorowany przez francuską agencję ds. cyberbezpieczeństwa, dotknie około 2,5 miliona urzędników służby cywilnej.

„Aplikacje rekreacyjne nie zapewniają wystarczającego poziomu cyberbezpieczeństwa i ochrony danych, aby można je było wdrożyć w cyfrowych narzędziach administracji” – powiedział francuski minister służby cywilnej Stanislas Guerini. „Aplikacje te mogą zatem stanowić zagrożenie dla ochrony danych administracji i urzędników publicznych” – dodał. Przewidziane są jednak wyjątki do celów „komunikacji instytucjonalnej”.

Wygląda więc na to, że Francja, w przeciwieństwie do reszty Zachodu, w podobny sposób postrzega chińskie i amerykańskie firmy technologiczne. Nie jest to jednak pierwszy przypadek napięć technologicznych między USA a Francją.

W 2019 roku kraj ten zatwierdził podatek od usług cyfrowych pomimo groźby odwetu ze strony USA, które argumentowały, że jest to niesprawiedliwy atak na amerykańskich gigantów technologicznych, takich jak Google i Facebook.

Od 2018 roku Francja głośno sprzeciwia się amerykańskiej ustawie Cloud Act, która daje amerykańskim organom ścigania prawo żądania danych przechowywanych przez większość głównych dostawców usług w chmurze, nawet jeśli znajdują się one poza Stanami Zjednoczonymi.

Jak podkreśla BBC, kolejne rządy zakazują korzystania z TikToka na urządzeniach pracowników państwowych, ale decyzja Francji o zablokowaniu wszystkich „aplikacji rekreacyjnych” wyróżnia się i jest chwalona przez działaczy na rzecz ochrony prywatności. Według nich nie do końca jasne są polityki ochrony prywatności użytkowników i danych stosowane przez podobne aplikacje, niezależnie od kraju pochodzenia.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA