fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesFundamenty przyszłości – Kongres Deweloperski „Miasta Jutra”

Fundamenty przyszłości – Kongres Deweloperski „Miasta Jutra”

Wielkimi krokami zbliża się Kongres Deweloperski – Miasta Jutra, organizowany 18 października w Poznaniu przez Polski Związek Firm Deweloperskich. Podczas wydarzenia odbędą się foresightowe warsztaty stolikowe „Fundamenty przyszłości”, których partnerem jest spółka Skanska.

Interaktywne badanie decyzyjne przeniesie nas w niedaleką przyszłość i będzie polegało na podjęciu strategicznych decyzji istotnych dla prowadzenia działalności przez polskie firmy deweloperskie, a w szczególności możliwości ich zmiany w perspektywie najbliższych 5 lat. Na podstawie zebranego materiału badawczego oraz w wyniku pracy ekspertów powstanie raport foresightowy. Zostanie on opublikowany wspólnie z firmą Skanska Residential Development Poland, która jest partnerem tego projektu.

O naszych inwestycjach mieszkaniowych myślimy perspektywicznie. Zależy nam na tym, by zrównoważone rozwiązania, które wprowadzamy do projektów, przynosiły korzyści oraz zwiększały komfort życia przyszłych mieszkańców nie tylko tu i teraz, ale także w znacznie odleglejszej przyszłości. Dlatego też nawiązanie współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich przy raporcie foresightowym było dla nas czymś naturalnym. Z wielką ciekawością czekamy na wyniki warsztatów, które odbędą się podczas tegorocznego Kongresu Deweloperskiego – mówi Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Warsztaty poprowadzi Kacper Nosarzewski z firmy 4CF The Futures Literacy Company, która specjalizuje się w długoterminowym prognozowaniu i budowie scenariuszy przyszłości.

– Wobec turbulencji gospodarczej, której doświadczamy wiele firm odruchowo skupia się na krótkoterminowych analizach i decyzjach, a to za mało. Dlatego warsztaty “Fundamenty przyszłości”, które przygotowaliśmy dla uczestników Kongresu Deweloperskiego dają szansę na dłuższy oddech i poukładanie sobie zmiennych, przesądzających o przetrwaniu i sukcesie deweloperów w perspektywie najbliższych lat. Warsztaty mają formułę gry decyzyjnej i pomagają rozważyć kilka różnych scenariuszy przyszłości branży deweloperskiej – mówi Kacper Nosarzewski z firmy 4CF.

Scenariusze przyszłości polskich miast do badania decyzyjnego zostały poprzedzone serią warsztatów eksperckich i powstaną w trybie analizy istniejących strategii i raportów o tej tematyce, jak również wyników warsztatów.

Warsztat „środowisko” wniósł wiele cennych obserwacji, odnoszących się do najbliższej przyszłości branży deweloperskiej pod kątem zmieniających się regulacji i postaw społecznych w zakresie ochrony środowiska. W toku dyskusji zwrócono uwagę m.in. na konieczność zapewnienia prawidłowego funkcjonowania ekosystemu miasta oraz ochronę krajobrazową.

W warsztacie „społeczeństwo” położono nacisk na przyszłość branży w kontekście postępującej transformacji polskiego społeczeństwa. Zagadnienia, jakie pojawiły się podczas dyskusji, to m.in.: kwestie związane z dostępnością nieruchomości, większe zróżnicowanie mieszkańców miast, zmiany w modelu rodziny, atomizacja społeczeństwa czy nowoczesne technologie.

Podczas spotkania dotyczącego „koniunktury” skoncentrowano się na makroekonomicznym otoczeniu firm deweloperskich.

Natomiast w trakcie warsztatu „samorząd” przeanalizowano czynniki związane ze zmieniającymi się uwarunkowaniami zarządzania miastami oraz relacji pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego a deweloperami.

– Patrzeć w przyszłość i układać scenariusze te bardziej i mniej optymistyczne zawsze warto. Tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdy zarówno sektor nieruchomości, jak i całe otoczenie gospodarcze niemalże codziennie nas zaskakuje. W ramach tego projektu pod okiem ekspertów z firmy 4CF wspólnie zastanowimy się nad kierunkiem rozwoju miejsc, w których żyjemy, pracujemy, spędzamy wolny czas, a przedstawiciele firm zaangażowanych w warsztaty wyniosą praktyczną wiedzę, jak przygotować swoje organizacje na kolejne miesiące – mówi Ewa Andrzejewska, zastępczyni dyrektora generalnego PZFD.

Kongres Deweloperski odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 10. Tegoroczne wydarzenie gościć będzie ok. 800 gości i wystawców.

Więcej szczegółów na: www.kongresdeweloperski.pl

Partnerami wydarzenia są:

  • Partner  szafirowy: MFinanse
  • Partner badania foresight: Skanska Residential Development Poland
  • Partner platynowy: H+H
  • Partnerzy srebrni: Aereco, nieruchomości-online.pl
  • Partner merytoryczny: JLL
  • Główny partner technologiczny: Otodom
  • Partner brązowy: Upper Finance Group, TPA, Cenatorium, Vastint
  • Partner gali kongresowej: Obido
  • Wystawcy: Aereco, nieruchomości-online.pl, 3Destate, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Integrum Management, Bank Nowy, MFinanse, Otodom

Patronaty:

  • Patronaty honorowe: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Poznań, Royal Danish Embassy
  • Patronaty instytucjonalne: Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, APPLIA Producent AGD, Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Wielkopolska Izba Budownictwa, Polskie Okna i Drzwi, Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych, Polska Rada Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Polska Rada Centrów Handlowych, Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, Urban Land Institute, Związek Banków Polskich

Materiał opublikowany w ramach patronatu medialnego „Forum Polskiej Gospodarki”

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA