fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatGorąca sytuacja wyborcza na Tajwanie. Wynik ważny dla świata

Gorąca sytuacja wyborcza na Tajwanie. Wynik ważny dla świata

Tajwańskie partie opozycyjne planują wspólny start w styczniowych wyborach prezydenckich. Może to znacznie zwiększyć szansę na przejęcie władzy w Tajpej przez rząd bardziej przyjazny Chinom.

Kuomintang (dawna partia Czang Kaj-szeka) i centrowa Tajwańska Partia Ludowa ogłosiły plany wspólnego startu w wyborach. Mają jeszcze wybrać wspólnego kandydata. Będzie nim Hou Yu-ih (Kuomintang) lub Ko Wen-je (TPL). Zdecydują o tym wewnętrzne sondaże. Obie partie zgodziły się także na utworzenie wspólnego rządu, jeśli wygrają wybory. Przedstawiciele obydwu ugrupowań mają łagodniejsze i bardziej pragmatyczne podejście do Chin.

Wyspa jest jednym z głównych obszarów napiętych stosunków między Pekinem a Waszyngtonem i wybory mogą mieć ogromny wpływ na relacje chińsko-amerykańskie. Na zwycięstwo kandydata opozycji liczą Chiny, zaś Stany Zjednoczone mają bardzo sile relacje z obecnymi władzami wyspy.

Partia rządząca przed dużym wyzwaniem

Wiceprezydent Lai Ching-te, kandydat z obecnie rządzącej centrolewicowej i antychińskiej Demokratycznej Partii Postępowej, zdecydowanie prowadzi teraz w sondażach. Możliwa konsolidacja opozycji może jednak wpłynąć na większą popularność wspólnego kandydata i prawdopodobnie także na kampanię rządzącej partii, która będzie zmuszona zabiegać o bardziej centrowych wyborców.

Lai jak dotąd czerpał korzyści z podziału opozycji. Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez tajwańskiego nadawcę TVBS, jego poparcie wyniosło 33 proc., na drugim miejscu znalazł się Ko z 24 proc, a dalej Hou z 22-proc. poparciem. W wyborach liczy się jeszcze kandydat niezależny, założyciel Foxconn Technology Group (głównego dostawcy Apple) Terry Gou, który cieszy się 8-proc. poparciem respondentów. Jego wcześniejsze wypowiedzi wskazywały, że jest zainteresowany połączeniem sił z Kuomintangiem.

Warte podkreślenia jest to, że wybory prezydenckie na Tajwanie mają tylko jedną turę.

Pekin postrzega demokratycznie rządzoną wyspę jako swoje terytorium i nie wyklucza użycia siły w celu przejęcia nad nią kontroli w sytuacji ogłoszenia przez wyspę niepodległości. Chiny zerwały bezpośrednią komunikację z Tajpej od czasu dojścia do władzy prezydent Tsai Ing-wen w 2016 roku, w związku z odmową przyjęcia stanowiska, że Tajwan jest częścią terytorium Chin. Republika Chińska na Tajwanie stoi na stanowisko, że reprezentuje władze Chin. Waszyngton zobowiązał się pomóc Tajwanowi w obronie przed potencjalnym atakiem i zintensyfikował działania na rzecz wzmocnienia obrony wyspy.

Time.com, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA