fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatHindusi wylądowali na Księżycu. Dołączyli do USA, Chin i Rosji

Hindusi wylądowali na Księżycu. Dołączyli do USA, Chin i Rosji

Indie są pierwszym krajem świata, który wylądował na południowym biegunie Księżyca, gdzie według NASA znajduje się lód. Stały się czwartym krajem – po Rosji, USA i Chinach – który sięgnął Srebrnego Globu.

W całych Indiach wybuchł szał radości po udanym lądowaniu automatycznego lądownika Chandrayaan-3 („księżycowy pojazd”) z łazikiem. Premier kraju Narendra Modi nazwał je „radosnym wydarzeniem i szansą”. „Dotarliśmy tam, gdzie nie mógł żaden inny kraj” – powiedział Modi, który obserwował lądowanie na żywo w Republice Południowej Afryki, gdzie uczestniczy w szczycie BRICS.

Indie już wcześniej próbowały wylądować na biegunie południowym Księżyca – we wrześniu 2019 r., ale awaria oprogramowania spowodowała, że lądownik Vikram (był częścią misji Chandrayaan-2) uderzył w powierzchnię satelity.

Księżycowy biegun południowy stał się obiektem zainteresowań badawczych dzięki niedawnym odkryciom śladów lodu wodnego. Obecność wody jest konieczna dla przyszłej eksploracji Srebrnego Globu, ponieważ może służyć jako źródło paliwa do rakiet i statków kosmicznych.

Indie ważnym graczem w kosmosie

Indie są coraz częściej postrzegane jako czołowy gracz w przestrzeni kosmicznej pod względem geopolitycznym. Podczas czerwcowej wizyty premiera Indii Narendry Modiego w USA podpisano umowy o przystąpieniu do porozumień Artemis i dalszej współpracy przy misjach pomiędzy ISRO (Indyjska Agencja Kosmiczna) i NASA. Oczekuje się, że w przyszłym roku agencje kosmiczne będą współpracować przy transporcie indyjskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Indie zrobiły również więcej za mniejsze środki niż ich czołowi światowi odpowiednicy – roczny budżet ISRO stanowi ułamek budżetu NASA. W 2020 roku ISRO oszacowało, że misja Chandrayaan-3 będzie kosztować jedynie około 75 milionów dolarów.

Na kilka dni przed planowanym lądowaniem Chandrayaan-3 pierwszą od prawie 50 lat próbę lądowania na Księżycu podjęła Rosja. Jednak jej Łuna-25 uderzyła w powierzchnię Księżyca.

BBC, CNBC

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA