fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatHindusi wylądowali na Księżycu. Dołączyli do USA, Chin i Rosji

Hindusi wylądowali na Księżycu. Dołączyli do USA, Chin i Rosji

Indie są pierwszym krajem świata, który wylądował na południowym biegunie Księżyca, gdzie według NASA znajduje się lód. Stały się czwartym krajem – po Rosji, USA i Chinach – który sięgnął Srebrnego Globu.

W całych Indiach wybuchł szał radości po udanym lądowaniu automatycznego lądownika Chandrayaan-3 („księżycowy pojazd”) z łazikiem. Premier kraju Narendra Modi nazwał je „radosnym wydarzeniem i szansą”. „Dotarliśmy tam, gdzie nie mógł żaden inny kraj” – powiedział Modi, który obserwował lądowanie na żywo w Republice Południowej Afryki, gdzie uczestniczy w szczycie BRICS.

Indie już wcześniej próbowały wylądować na biegunie południowym Księżyca – we wrześniu 2019 r., ale awaria oprogramowania spowodowała, że lądownik Vikram (był częścią misji Chandrayaan-2) uderzył w powierzchnię satelity.

Księżycowy biegun południowy stał się obiektem zainteresowań badawczych dzięki niedawnym odkryciom śladów lodu wodnego. Obecność wody jest konieczna dla przyszłej eksploracji Srebrnego Globu, ponieważ może służyć jako źródło paliwa do rakiet i statków kosmicznych.

Indie ważnym graczem w kosmosie

Indie są coraz częściej postrzegane jako czołowy gracz w przestrzeni kosmicznej pod względem geopolitycznym. Podczas czerwcowej wizyty premiera Indii Narendry Modiego w USA podpisano umowy o przystąpieniu do porozumień Artemis i dalszej współpracy przy misjach pomiędzy ISRO (Indyjska Agencja Kosmiczna) i NASA. Oczekuje się, że w przyszłym roku agencje kosmiczne będą współpracować przy transporcie indyjskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Indie zrobiły również więcej za mniejsze środki niż ich czołowi światowi odpowiednicy – roczny budżet ISRO stanowi ułamek budżetu NASA. W 2020 roku ISRO oszacowało, że misja Chandrayaan-3 będzie kosztować jedynie około 75 milionów dolarów.

Na kilka dni przed planowanym lądowaniem Chandrayaan-3 pierwszą od prawie 50 lat próbę lądowania na Księżycu podjęła Rosja. Jednak jej Łuna-25 uderzyła w powierzchnię Księżyca.

BBC, CNBC

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA