fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesHossa na rynku materiałów budowlanych i wzrost cen surowców

Hossa na rynku materiałów budowlanych i wzrost cen surowców

Ceny materiałów budowlanych notują obecnie skokowy wzrost, który nie znajduje odzwierciedlenia w statystyce publicznej. To efekt zmian na rynkach światowych.

Do drożejących materiałów zaliczamy przede wszystkim drewno i metale, jednak eksperci coraz częściej mówią o brakach styropianu czy piasku. Te zmiany wpływają także na całą polską gospodarkę – według danych PSB wśród artykułów budowlanych najbardziej wzrosły właśnie ceny elementów stalowych i drewna, tj. płyt OSB (w szczycie 40 proc. r/r), blaszanych elementów dachowych (12,5 proc.) oraz instalacji (10,9 proc.).

Wzrost cen materiałów może przynieść rekordowe ceny mieszkań w przyszłości, czego już teraz nie wykluczają sami deweloperzy. Taka sytuacja nie sprzyja realizacjom inwestycji oraz wymaga szybkiego podejmowania decyzji zakupowych. Ceny materiałów budowlanych rosną nie tylko z powodu braku w magazynach, ale decydują tu też coraz większe koszty transportu, energii, pracy oraz produkcji. Wydłużony czas oczekiwania na dostawy wybranych towarów powoduje, że inwestorzy muszą planować zakupy materiałów budowlanych z dłuższym wyprzedzeniem. Ekonomiści przekonują jednak, że rynek będzie się stabilizował – a wzrost cen choć gwałtowny, nie potrwa długo.

– W ostatnich miesiącach obserwujemy szybki wzrost cen materiałów budowlanych, zwłaszcza tych związanych z metalami i drewnem np. płyt OSB. W przypadku metali od początku roku mamy dynamiczny wzrost cen na rynkach globalnych, szczególnie na londyńskiej giełdzie. W przypadku drewna, w ubiegłych miesiącach mieliśmy problem głównie z powodu niedoborów drewna – powiedział serwisowi eNewsroom Jakub Rybacki, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– Teraz ceny zaczęły rosnąć w niekontrolowanym tempie. Niedobór drewna był raczej krótkotrwałym zjawiskiem – jednak fakt, że USA importują więcej drewna, wpłynął na cenniki europejskie. Obecnie do problemów dołącza też kwestia niedoboru polistyrenu ekspandowanego, z którego wytwarzane są chociażby bloki styropianowe. Jest to kolejna grupa tworzyw, których ceny będą rosły w zastraszającym tempie. Według Polskich Składów Budowlanych w lipcu ceny materiałów wzrosły o 25 proc. Hurtownie, które zajmują się dystrybucja styropianu, zgłaszają, że nie są w stanie realizować nowych dostaw i planują wzrosty cen w sierpniu.

– A więc nie jest to koniec podwyżek. Jeżeli chodzi o ceny mieszkań, to także widzimy wyraźny, niepokojący wzrost, który jest poniekąd skutkiem wzrostu cen materiałów budowlanych. Jednak ceny mieszkań powoli zaczynają się stabilizować. Podejrzewam, że w następnych miesiącach będziemy obserwować powrót w kierunku tego, co widzieliśmy w poprzednich dwóch latach, kiedy to ceny rosły maksymalnie o 10 proc. Bardzo prawdopodobne jest wstrzymywanie rozpoczętych budów i przedłużona realizacja projektów. Wracając do cen materiałów budowlanych uważamy, że ten gwałtowny wzrost jest przejściowy i nie powinien być długotrwały – ocenia Rybacki.

Źródło: eNewsroom.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA