fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaBiznesHotelarze ledwie się odbili, a już goni ich kryzys

Hotelarze ledwie się odbili, a już goni ich kryzys

Pomijając sezon wakacyjny, hotelarze w tym roku nie mogą liczyć na znacząco więcej gości i zamówień. Sektor HoReCa należy do jednego z najbardziej poszkodowanych lockdownami, a teraz – pośrednio – odczuwa skutki wojny za naszą wschodnią granicą. By wyjść „na swoje” wiele ośrodków turystycznych zmuszonych jest podnosić ceny.

Poprawy płynności finansowej w III kwartale tego roku spodziewa się zaledwie 19 proc. firm prowadzących obiekty turystyczne, co i tak jest lepszym wynikiem w stosunku do poprzedniego kwartału – wynika z badania Europejskiego Funduszu Leasingowego. I tylko 21 proc. hotelarzy sygnalizuje, że sięgnie po dodatkowe wsparcie finansowe z zewnątrz, podczas gdy takiego wsparcia kwartał wcześniej oczekiwał niemal co trzeci przedsiębiorca.

Nowe zamówienia? Będzie raczej słabo

Gorsze nastroje w branży związane są ze spodziewanymi zamówieniami i rezerwacjami.
Ich większej liczby w najbliższych miesiącach spodziewa się zaledwie 27,5 proc. hoteli, restauracji i firm cateringowych. Można powiedzieć, że to i tak lepiej, bo kwartał wcześniej napływu większej liczby zamówień spodziewał się zaledwie co dziesiąty przedsiębiorca. Co ciekawe, w III kwartale 2021 roku niemal ośmiu na dziesięciu przedstawicieli HoReCa spodziewało się większych zamówień – w tamtym momencie jeszcze wojna nie miała zasadniczego wpływu na ich nastroje i sytuację w branży.

Pomogą wakacje kredytowe

Obecnie nastroje w sektorze są nadal minorowe, a jako powód słabej koniunktury hotelarze znacznie częściej wymieniają wojnę na wschodnią granicą, niż tzw. pandemię koronawirusa. Już tylko 32,5 proc. przedsiębiorców branży HoReCa mówi o niekorzystnym lub zdecydowanie niekorzystnym wpływie koronawirusa na branżę, zaś zły wpływ wojny, w rożnych jej aspektach, dostrzega aż 65 proc. przedsiębiorców.
O pewnym szczęściu mogą natomiast mówić hotelarze w kontekście wprowadzonych właśnie, ustawowych wakacji kredytowych – przynajmniej część klientów przeznaczy zaoszczędzone pieniądze na jesienny wyjazd urlopowy. Nieuniknione są także dalsze podwyżki cen w branży.

Na razie barometr EFL sektora HoReCa na III kwartał br. odczytał pozytywne, urlopowe wyniki i wyniósł 50,2 pkt. będąc 3,2 pkt. wyższym w porównaniu do poprzedniego kwartału. Rok temu, w tym samym okresie, indeks ten wyniósł blisko 60 pkt.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA