fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatIle już stracili rosyjscy oligarchowie?

Ile już stracili rosyjscy oligarchowie?

Najbogatsi oligarchowie z Federacji Rosyjskiej stracili w ostatnim tygodniu majątek o wartości 80 miliardów dolarów.

Według rankingu Bloomberg Billionaires Index stan posiadania 20 najbogatszych Rosjan został uszczuplony w ostatnich dniach o jedną trzecią.

Na straty miliarderów składa się zarówno zajęcie ich majątków, jak i spadek wartości udziałów w posiadanych spółkach.

Przykładem tych pierwszych okoliczności jest np. zajęcie przez władze Niemiec mającego 152 metry długości i wartego 600 mln euro jachtu Dilbar należącego do Aliszera Usmanowa. Oligarcha posiada udziały w potężnym koncernie metalurgicznym Metalloinvest i doskonale znanym w Polsce chińskim producencie elektroniki, firmie Xiaomi. W przeszłości był jednym z pierwszych inwestorów Facebooka. Obecnie dysponuje też luksusowymi nieruchomościami w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Monako i we Włoszech.

Francuskie służby zajęły z kolei 85-metrowy jacht Amore Velo 2 należący do Igora Sieczina, byłego wicepremiera Rosji i prezesa państwowego, naftowego koncernu Rosnieft.

Najbogatszy Rosjanin i prezes spółki Norylski Nikiel – Władimir Potanin – stracił niespełna jedną czwartą swojego majątku, który obecnie jest wyceniany na 25 mld dolarów.

Stan posiadania Giennadija Timczenko, właściciela grupy inwestycyjnej Volga Group, skurczył się z 22 do 11 mld dolarów. Majątek Leonida Mikhelsona, dyrektora generalnego gazowej firmy Novatek, został uszczuplony o 10,5 mld dolarów, a magnata górniczego Aleksieja Mordaszowa o 5,6 mld dolarów.

Według magazynu Forbes w ostatnim tygodniu z listy globalnych miliarderów ubyło 12 Rosjan.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA