fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatIle już stracili rosyjscy oligarchowie?

Ile już stracili rosyjscy oligarchowie?

Najbogatsi oligarchowie z Federacji Rosyjskiej stracili w ostatnim tygodniu majątek o wartości 80 miliardów dolarów.

Według rankingu Bloomberg Billionaires Index stan posiadania 20 najbogatszych Rosjan został uszczuplony w ostatnich dniach o jedną trzecią.

Na straty miliarderów składa się zarówno zajęcie ich majątków, jak i spadek wartości udziałów w posiadanych spółkach.

Przykładem tych pierwszych okoliczności jest np. zajęcie przez władze Niemiec mającego 152 metry długości i wartego 600 mln euro jachtu Dilbar należącego do Aliszera Usmanowa. Oligarcha posiada udziały w potężnym koncernie metalurgicznym Metalloinvest i doskonale znanym w Polsce chińskim producencie elektroniki, firmie Xiaomi. W przeszłości był jednym z pierwszych inwestorów Facebooka. Obecnie dysponuje też luksusowymi nieruchomościami w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Monako i we Włoszech.

Francuskie służby zajęły z kolei 85-metrowy jacht Amore Velo 2 należący do Igora Sieczina, byłego wicepremiera Rosji i prezesa państwowego, naftowego koncernu Rosnieft.

Najbogatszy Rosjanin i prezes spółki Norylski Nikiel – Władimir Potanin – stracił niespełna jedną czwartą swojego majątku, który obecnie jest wyceniany na 25 mld dolarów.

Stan posiadania Giennadija Timczenko, właściciela grupy inwestycyjnej Volga Group, skurczył się z 22 do 11 mld dolarów. Majątek Leonida Mikhelsona, dyrektora generalnego gazowej firmy Novatek, został uszczuplony o 10,5 mld dolarów, a magnata górniczego Aleksieja Mordaszowa o 5,6 mld dolarów.

Według magazynu Forbes w ostatnim tygodniu z listy globalnych miliarderów ubyło 12 Rosjan.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA