Indie planują zakazać większości kryptowalut w kraju. Zakaz dotyczyłby wszystkich z wyjątkiem tych promujących „nowoczesne technologie i jej zastosowania”.

pożyczki w kryptowalutach - ostrzeżenie - grafika wpisu

Według indyjskiego biuletynu rządowego, zakaz jest częścią planowanej ustawy o kryptowalutach i przepisach dotyczących oficjalnej waluty cyfrowej. Planowane przepisy mają na celu „stworzenie ram ułatwiających tworzenie oficjalnej waluty cyfrowej, która będzie emitowana przez Bank Rezerw Indii (RBI)”.

Narendra Modi, indyjski premier, stwierdził w zeszłym tygodniu, że „kryptowaluty psują młodzież”. Bank centralny wskazywał natomiast na ryzyko jakie prywatne kryptowaluty stanowią dla systemu finansowego. Kilka miesięcy temu rząd pracował nad ustawą kryminalizującą posiadanie kryptowalut, handel nimi oraz ich wydobycie. Wycofał się jednak z tego projektu. W ostatnich miesiącach sądzono, że rząd może złagodzić swoje stanowisko w sprawie kryptowalut.

Nie ma oficjalnych danych mówiących o popularności kryptowalut w Indiach, ale są szacunki wskazujące, że inwestuje w nie od 15 mln do 20 mln mieszkańców tego kraju. Należące do nich aktywa kryptowalutowe są szacowane na 5,4 mld dol.

Według relacji lokalnej gazety informacyjnej India Today, handel kryptowalutami będzie jednak prawdopodobnie kontynuowany, w zgodzie z planowanymi zapisami ustawy, jedynie gdy użytkownicy kupią walutę na giełdach spełniających określone wymagania.

We wrześniu także chiński bank centralny ogłosił, że wszystkie transakcje kryptowalutami mają stać się nielegalne w tym kraju. Według wielu ekspertów zakaz kryptowalut w tych krajach wiąże się pracami nad państwową cyfrową walutą (W Chinach cyfrowa waluta już funkcjonuje) – celem jest zachowanie jednej cyfrowej waluty w kraju pod kontrolą władz.

BBC/RP.pl/KR

Poprzedni artykułDEBATA WIDEO „Inwestycje w nowe technologie szansą na rozwój całej polskiej gospodarki”
Następny artykułWzmagają się cyberataki na firmy. Co robić?