fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaFinanseIndie chcą zakazać kryptowalut wprowadzając państwową walutę cyfrową

Indie chcą zakazać kryptowalut wprowadzając państwową walutę cyfrową

Indie planują zakazać większości kryptowalut w kraju. Zakaz dotyczyłby wszystkich z wyjątkiem tych promujących „nowoczesne technologie i jej zastosowania”.

Według indyjskiego biuletynu rządowego, zakaz jest częścią planowanej ustawy o kryptowalutach i przepisach dotyczących oficjalnej waluty cyfrowej. Planowane przepisy mają na celu „stworzenie ram ułatwiających tworzenie oficjalnej waluty cyfrowej, która będzie emitowana przez Bank Rezerw Indii (RBI)”.

Narendra Modi, indyjski premier, stwierdził w zeszłym tygodniu, że „kryptowaluty psują młodzież”. Bank centralny wskazywał natomiast na ryzyko jakie prywatne kryptowaluty stanowią dla systemu finansowego. Kilka miesięcy temu rząd pracował nad ustawą kryminalizującą posiadanie kryptowalut, handel nimi oraz ich wydobycie. Wycofał się jednak z tego projektu. W ostatnich miesiącach sądzono, że rząd może złagodzić swoje stanowisko w sprawie kryptowalut.

Nie ma oficjalnych danych mówiących o popularności kryptowalut w Indiach, ale są szacunki wskazujące, że inwestuje w nie od 15 mln do 20 mln mieszkańców tego kraju. Należące do nich aktywa kryptowalutowe są szacowane na 5,4 mld dol.

Według relacji lokalnej gazety informacyjnej India Today, handel kryptowalutami będzie jednak prawdopodobnie kontynuowany, w zgodzie z planowanymi zapisami ustawy, jedynie gdy użytkownicy kupią walutę na giełdach spełniających określone wymagania.

We wrześniu także chiński bank centralny ogłosił, że wszystkie transakcje kryptowalutami mają stać się nielegalne w tym kraju. Według wielu ekspertów zakaz kryptowalut w tych krajach wiąże się pracami nad państwową cyfrową walutą (W Chinach cyfrowa waluta już funkcjonuje) – celem jest zachowanie jednej cyfrowej waluty w kraju pod kontrolą władz.

BBC/RP.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA