fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaŚwiatIndie nakładają milionową karę na Google

Indie nakładają milionową karę na Google

Władze indyjskie nałożyły na Google grzywnę w wysokości 161 milionów dolarów za wykorzystywanie platformy Android do zdominowania rynku. Krajowy regulator konkurencji oskarżył giganta technologicznego o zawieranie „jednostronnych umów” z producentami smartfonów w celu zapewnienia dominacji jego aplikacji. Nakazał Google „zaprzestanie” takich praktyk.

Komisja ds. Konkurencji w Indiach (CCI) poinformowała, że Google „nadużywa” licencji swojego systemu operacyjnego Android w odniesieniu do szeregu smartfonów, wyszukiwarek internetowych, usług przeglądania i hostingu wideo. Jej zdaniem Google zawiera wymuszone umowy, aby zapewnić wykorzystanie pakietu aplikacji – takich jak Google Chrome, YouTube, Mapy Google i inne.

W oświadczeniu dodano, że ta praktyka dławi konkurencję i daje Google stały dostęp do danych konsumenckich oraz lukratywne możliwości reklamowe.

CCI zwróciła się również do Google, aby nie zmuszał producentów urządzeń do wstępnej instalacji swoich aplikacji i stwierdziła, że firma musi umożliwić producentom i użytkownikom instalowanie wybranych przez nich aplikacji podczas początkowej konfiguracji urządzenia.

„Rynki powinny mieć możliwość konkurowania na merytorycznych zasadach, a na dominujących graczach (w tym przypadku na Google) spoczywa obowiązek tego, aby jego zachowanie nie wpływało na tę konkurencję” – czytamy w oświadczeniu indyjskiego regulatora.

Google ma do czynienia z serią spraw antymonopolowych w Indiach. Władze badają również zachowanie firmy na rynku inteligentnych telewizorów i jego systemu płatności w aplikacji.

Dochodzenie związane z Androidem rozpoczęło się w 2019 r. w następstwie skarg konsumentów smartfonów z Androidem. Sprawa jest podobna do tej, z którą zetknął się Google w Europie, gdzie regulatorzy nałożyli na firmę grzywnę w wysokości 5 miliardów dolarów za używanie jej systemu operacyjnego Android w celu uzyskania nieuczciwej przewagi na rynku.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA