fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatIndie nakładają milionową karę na Google

Indie nakładają milionową karę na Google

Władze indyjskie nałożyły na Google grzywnę w wysokości 161 milionów dolarów za wykorzystywanie platformy Android do zdominowania rynku. Krajowy regulator konkurencji oskarżył giganta technologicznego o zawieranie „jednostronnych umów” z producentami smartfonów w celu zapewnienia dominacji jego aplikacji. Nakazał Google „zaprzestanie” takich praktyk.

Komisja ds. Konkurencji w Indiach (CCI) poinformowała, że Google „nadużywa” licencji swojego systemu operacyjnego Android w odniesieniu do szeregu smartfonów, wyszukiwarek internetowych, usług przeglądania i hostingu wideo. Jej zdaniem Google zawiera wymuszone umowy, aby zapewnić wykorzystanie pakietu aplikacji – takich jak Google Chrome, YouTube, Mapy Google i inne.

W oświadczeniu dodano, że ta praktyka dławi konkurencję i daje Google stały dostęp do danych konsumenckich oraz lukratywne możliwości reklamowe.

CCI zwróciła się również do Google, aby nie zmuszał producentów urządzeń do wstępnej instalacji swoich aplikacji i stwierdziła, że firma musi umożliwić producentom i użytkownikom instalowanie wybranych przez nich aplikacji podczas początkowej konfiguracji urządzenia.

„Rynki powinny mieć możliwość konkurowania na merytorycznych zasadach, a na dominujących graczach (w tym przypadku na Google) spoczywa obowiązek tego, aby jego zachowanie nie wpływało na tę konkurencję” – czytamy w oświadczeniu indyjskiego regulatora.

Google ma do czynienia z serią spraw antymonopolowych w Indiach. Władze badają również zachowanie firmy na rynku inteligentnych telewizorów i jego systemu płatności w aplikacji.

Dochodzenie związane z Androidem rozpoczęło się w 2019 r. w następstwie skarg konsumentów smartfonów z Androidem. Sprawa jest podobna do tej, z którą zetknął się Google w Europie, gdzie regulatorzy nałożyli na firmę grzywnę w wysokości 5 miliardów dolarów za używanie jej systemu operacyjnego Android w celu uzyskania nieuczciwej przewagi na rynku.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA