Władze indyjskie nałożyły na Google grzywnę w wysokości 161 milionów dolarów za wykorzystywanie platformy Android do zdominowania rynku. Krajowy regulator konkurencji oskarżył giganta technologicznego o zawieranie „jednostronnych umów” z producentami smartfonów w celu zapewnienia dominacji jego aplikacji. Nakazał Google „zaprzestanie” takich praktyk.

StockSnap/Pixabay

Komisja ds. Konkurencji w Indiach (CCI) poinformowała, że Google „nadużywa” licencji swojego systemu operacyjnego Android w odniesieniu do szeregu smartfonów, wyszukiwarek internetowych, usług przeglądania i hostingu wideo. Jej zdaniem Google zawiera wymuszone umowy, aby zapewnić wykorzystanie pakietu aplikacji – takich jak Google Chrome, YouTube, Mapy Google i inne.

W oświadczeniu dodano, że ta praktyka dławi konkurencję i daje Google stały dostęp do danych konsumenckich oraz lukratywne możliwości reklamowe.

CCI zwróciła się również do Google, aby nie zmuszał producentów urządzeń do wstępnej instalacji swoich aplikacji i stwierdziła, że firma musi umożliwić producentom i użytkownikom instalowanie wybranych przez nich aplikacji podczas początkowej konfiguracji urządzenia.

„Rynki powinny mieć możliwość konkurowania na merytorycznych zasadach, a na dominujących graczach (w tym przypadku na Google) spoczywa obowiązek tego, aby jego zachowanie nie wpływało na tę konkurencję” – czytamy w oświadczeniu indyjskiego regulatora.

Google ma do czynienia z serią spraw antymonopolowych w Indiach. Władze badają również zachowanie firmy na rynku inteligentnych telewizorów i jego systemu płatności w aplikacji.

Dochodzenie związane z Androidem rozpoczęło się w 2019 r. w następstwie skarg konsumentów smartfonów z Androidem. Sprawa jest podobna do tej, z którą zetknął się Google w Europie, gdzie regulatorzy nałożyli na firmę grzywnę w wysokości 5 miliardów dolarów za używanie jej systemu operacyjnego Android w celu uzyskania nieuczciwej przewagi na rynku.

BBC/KR

Poprzedni artykułRośnie niebezpieczeństwo bankructwa Polski
Następny artykułRok bankructw, które czasami można było przewidzieć