fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatIndie światowym liderem wzrostu, gonią Niemcy i Japonię

Indie światowym liderem wzrostu, gonią Niemcy i Japonię

Indie są najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką świata. W ostatnim kwartale 2023 r. PKB kraju wzrosło o 8,4 proc. Prognozuje się, że pod względem wielkości PKB, w ciągu najbliższych kilku lat Indie wyprzedzą Japonię i Niemcy i staną się trzecią co do wielkości gospodarką świata.

Do wyższego niż oczekiwano wzrostu gospodarczego Indii przyczyniły się dobre wyniki krajowych producentów, a wzrost w tym obszarze wyniósł 11,6 proc. Konsumpcja prywatna, która stanowi prawie dwie trzecie produktu krajowego brutto kraju, również wzrosła – o 3,5 proc.

Rząd wspiera infrastrukturę i inwestycje

W zeszłym roku na mniejszą siłę nabywczą społeczeństwa wpłynęły wysokie ceny podstawowych artykułów spożywczych, takich np. jak cebula. Doprowadziło to do wprowadzenia przez rząd szeregu działań mających pomóc w ograniczeniu inflacji cen żywności.

W ostatnich latach premier Modi zwiększył wydatki rządowe na infrastrukturę i zaoferował zachęty dla inwestorów mające na celu zwiększenie produkcji telefonów, elektroniki, dronów i półprzewodników, aby pomóc Indiom konkurować na rynku międzynarodowym. Rząd dał też zielone światło budowie trzech fabryk półprzewodników o wartości 15,2 miliarda dolarów, m.in. przez takie firmy jak indyjski konglomerat Tata.

Jednak sektor rolniczy, który stanowi około 15 proc. gospodarki o wielkości 3,7 biliona dolarów, w dalszym ciągu boryka się z problemami z powodu słabych deszczy monsunowych. Rolnicy masowo protestują, domagając się ustanowienia minimalnych cen na produkty rolne.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że gospodarka Indii wzrośnie w 2024 r. o 6,5 proc. (w Chinach o 4,6 proc.).

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA