fbpx
wtorek, 14 maja, 2024
Strona głównaŚwiatIndie światowym liderem wzrostu

Indie światowym liderem wzrostu

Gospodarka Indii, dzięki dobrym wynikom sektora rolnego i finansowego, odnotowała w pierwszym kwartale br. imponujący 7,8-proc. wzrost gospodarczy. Bank Światowy twierdzi, że Indie są jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata i trend ten będzie się utrzymywał.

Według danych opublikowanych przez rządowy Narodowy Urząd Statystyczny, indyjski sektor rolniczy w kwartale od kwietnia do czerwca odnotował wzrost o 3,5 proc. w porównaniu z 2,4 proc. w tym samym okresie ubiegłego roku. Wzrost w zakresie usług finansowych, nieruchomości i profesjonalnych wyniósł 12,2 proc., w porównaniu z 8,5 proc. w roku ubiegłym.

Dane sugerują jednak, że wzrost sektora produkcyjnego spowolnił do 4,7 proc. w pierwszym kwartale bieżącego roku podatkowego w porównaniu z 6,1 proc. rok temu.
W kwartale kwiecień-czerwiec spadła także produkcja w górnictwie, elektroenergetyce, gazownictwie, wodociągach i budownictwie.

Tegoroczny wzrost na poziomie ponad 6 proc.

Bank Światowy stwierdził jednak, że utrzymujące się niekorzystne czynniki – rosnące koszty pożyczek, zaostrzające się warunki finansowe i utrzymująca się presja inflacyjna – będą miały negatywny wpływ na wzrost gospodarczy Indii w tym roku.

Doniesienia indyjskich mediów mówią, że nieregularny monsun spowodowany efektem El Niño ocieplającym wschodnią część Oceanu Spokojnego, prawdopodobnie także spowolni wzrost w pozostałych kwartałach roku.

Bank Światowy podał, że realny wzrost PKB Indii w bieżącym roku budżetowym prawdopodobnie osłabnie do 6,3 proc. z szacunkowych 6,9 proc. w zeszłym roku finansowym. Indyjski bank federalny oczekuje, że roczna stopa wzrostu kraju wyniesie 6,5 proc.

Associated Press, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA