fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatIndie światowym liderem wzrostu

Indie światowym liderem wzrostu

Gospodarka Indii, dzięki dobrym wynikom sektora rolnego i finansowego, odnotowała w pierwszym kwartale br. imponujący 7,8-proc. wzrost gospodarczy. Bank Światowy twierdzi, że Indie są jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata i trend ten będzie się utrzymywał.

Według danych opublikowanych przez rządowy Narodowy Urząd Statystyczny, indyjski sektor rolniczy w kwartale od kwietnia do czerwca odnotował wzrost o 3,5 proc. w porównaniu z 2,4 proc. w tym samym okresie ubiegłego roku. Wzrost w zakresie usług finansowych, nieruchomości i profesjonalnych wyniósł 12,2 proc., w porównaniu z 8,5 proc. w roku ubiegłym.

Dane sugerują jednak, że wzrost sektora produkcyjnego spowolnił do 4,7 proc. w pierwszym kwartale bieżącego roku podatkowego w porównaniu z 6,1 proc. rok temu.
W kwartale kwiecień-czerwiec spadła także produkcja w górnictwie, elektroenergetyce, gazownictwie, wodociągach i budownictwie.

Tegoroczny wzrost na poziomie ponad 6 proc.

Bank Światowy stwierdził jednak, że utrzymujące się niekorzystne czynniki – rosnące koszty pożyczek, zaostrzające się warunki finansowe i utrzymująca się presja inflacyjna – będą miały negatywny wpływ na wzrost gospodarczy Indii w tym roku.

Doniesienia indyjskich mediów mówią, że nieregularny monsun spowodowany efektem El Niño ocieplającym wschodnią część Oceanu Spokojnego, prawdopodobnie także spowolni wzrost w pozostałych kwartałach roku.

Bank Światowy podał, że realny wzrost PKB Indii w bieżącym roku budżetowym prawdopodobnie osłabnie do 6,3 proc. z szacunkowych 6,9 proc. w zeszłym roku finansowym. Indyjski bank federalny oczekuje, że roczna stopa wzrostu kraju wyniesie 6,5 proc.

Associated Press, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Indie zyskują inwestycje kosztem Chin

Z raportu firmy analitycznej Rhodium Group wynika, że ​​firmy amerykańskie i europejskie przenoszą inwestycje z Chin na inne rynki rozwijające się, przy czym zdecydowana większość kapitału zagranicznego przenosi się do Indii, a w dalszej kolejności do Meksyku, Wietnamu i Malezji.
2 MIN CZYTANIA

Alternatywa dla chińskiego Jedwabnego Szlaku? Powstaje szlak Indie-Bliski Wschód-Europa

Prezydent USA Joe Biden wraz z przywódcami Indii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosili na szczycie G20 w Indiach uruchomienie nowego szlaku handlowego łączącego Indie z Bliskim Wschodem i Europą za pośrednictwem kolei i portów. Biały Dom stwierdził, że projekt zapoczątkuje „nową erę komunikacji (connectivity)”.
2 MIN CZYTANIA